ترمز بورس کشیده شد

ترمز بورس کشیده شد

عقبگرد شاخص‌کل و قرارگرفتن در محدوده یک‌میلیون و ۴۶۳‌هزار واحدی در روز یکشنبه باعث شد تا سهامداران یک‌بار دیگر نسبت به خروج پول از بازار دو به شک باشند.
کد خبر: ۱۰۹۵۷۱
بازدید : ۱۴۹
۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰

با اینکه بازار سهام روز شنبه را بسیار جذاب آغاز کرد، اما دلخوشی سهامداران دوام چندانی نیافت به‌طوری‌که در روز گذشته ترمز شاخص‌کل بورس کشیده شد. افت بیش از ۳هزار واحدی بورس تهران در روز گذشته در حالی رقم خورد که از هفته قبل سهامداران به واسطه چند سیگنال مهم، معاملات بورس را با دقت بیشتری دنبال می‌کردند.

در این میان با توجه به متزلزل‌شدن وضعیت بازار‌های ارز و طلا، برخی گمانه‌زنی‌ها از ورود مجدد سرمایه‌گذاران به بازار سهام حکایت می‌کرد، اما روند نوسانی دیروز یک‌بار دیگر نشان داد تالارشیشه‌ای تا چه میزان با نوسان و تعدد ریسک دست‌وپنجه نرم می‌کند، اگرچه در یکی دو روز اخیر اغلب کارشناسان بازار سرمایه به تداوم تغییر مسیر دادوستد‌های بورسی در مسیر تعادل اعتقاد راسخی نداشتند، اما با توجه به سبزپوشی‌های روز‌های گذشته به‌نظر می‌رسید پای سرمایه‌گذاران بیشتری به بازارسهام بازشود.

عقبگرد شاخص‌کل و قرارگرفتن در محدوده یک‌میلیون و ۴۶۳‌هزار واحدی در روز یکشنبه باعث شد تا سهامداران یک‌بار دیگر نسبت به خروج پول از بازار دو به شک باشند؛ این در حالی است که به‌نظر می‌رسید با عنایت به وعده‌های حمایتی متولیان امر، بورس از مسیر درست منحرف نشود، اما در فضای‌مجازی سهامداران واکنش‌های متفاوتی نسبت به این موضوع نشان دادند.

برخی از سهامداران معتقدند که ورود نقدینگی به بازار نباید به‌صورت دستوری انجام شود، در واقع تا زمانی‌که سهامداران بدانند بازارسهام تحت سیطره دولتمردان اداره خواهد شد، حاضر نیستند دارایی نقدی خود را وارد بورس کنند.

این عده از سهامداران در هفته‌های اخیر همزمان با بالاگرفتن جدال وزارت صمت و سازمان بورس بر سر نحوه عرضه خودرو در بورس‌کالا با انتقاد از وضعیت به‌وجود آمده عنوان می‌کردند که دولت نباید در کار بازارسهام دخالت کند. تا زمانی‌که بازار سهام زیر سایه تدابیر دولتمردان اداره شود و ارگان‌های دولتی دست از سر شرکت‌ها برندارند، پول قوی وارد بورس نخواهد شد.

در هفته‌های اخیر سهامداران وضعیت نامطلوب اغلب شرکت‌های بورسی را همین موضوع می‌دانستند و برخی هم با اشاره به نقش پررنگ سیاستگذار در روند نامطلوب معاملات سهام بیان می‌کردند که اکثر شرکت‌ها به دلیل اثرپذیری از سیاستگذاری‌های عجیب و غریب نمی‌توانند چشم‌انداز مشخصی برای طرح‌های توسعه‌ای خود ترسیم کنند.

در این میان سرمایه‌گذاران نیز با توجه به اینکه معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار صنایع مختلف باشد، ترجیح می‌دهند به سمت بازار‌های غیرمولد، اما با ریسک کمترکوچ کنند. تصمیمات کلان اقتصادی این‌روز‌ها بازارسرمایه را مورد هدف قرار داده و سهامداران نیز به این امر واقفند، به همین جهت خروج پول از سوی سهامداران خرد و حقیقی همچنان ادامه دارد.

دیروز و به‌دنبال افت شاخص‌کل بورس برخی از سهامداران از بی‌ثباتی این بازار نسبت به بازار‌های رقیب نیز گلایه کردند. حتی به شوخی برخی مطرح می‌کردند که «این چه بازاری است که با یک کشمش گرمی و با یک غوره سردی‌اش می‌کند.»

ارزش کل بورس تهران

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه