هشدار زرد سازمان هواشناسی برای ۱۰ استان

سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار، رعد و برق، وزش باد شدید و در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک هشدار داد.
کد خبر: ۱۰۹۷۴۰
بازدید : ۳۱۲
۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۹

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از رشد ابر‌های همرفتی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، فعالیت سامانه بارشی، رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی در نواحی مستعد گردوخاک خبر داد.

وقوع این مخاطرات روز (۲۹ مردادماه) در کهگیلویه و بویراحمد، شرق و جنوب سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی خوزستان، جنوب لرستان، غرب هرمزگان، چهارمحال و بختیاری، نوار غربی فارس و ارتفاعات ایلام، در روز یک‌شنبه (۳۰ مردادماه) در شرق و جنوب سیستان و بلوچستان، شرق و شمال خوزستان، غرب چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نوار غربی و جنوب فارس، شرق و غرب هرمزگان، ارتفاعات تهران، ارتفاعات مازندران و ارتفاعات ایلام و در بعدازظهر روز دوشنبه (۳۱ مردادماه) در جنوب و شرق سیستان و بلوچستان، غرب و شرق هرمزگان، ارتفاعات تهران، مازندران، شمال شرق خوزستان، دامنه و ارتفاعات کهگیلویه و بویراحمد، ارتفاعات ایلام و نوار غربی و جنوب فارس پیش‌بینی می‌شود.

بر اثر این مخاطرات احتمال صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان‌آب به شکل محلی و محدود، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌های فصلی، احتمال شکستن درختان کهن‌سال، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال تاخیر در پرواز دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی کشور برای کاهش آسیب‌های احتمالی احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره، پرهیز از اتراق در بستر رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها را توصیه می‌کند.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر‌ها و انجام کار‌های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار‌ها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

برچسب ها: هواشناسی ایران
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه