۱۰ راهکارخانگی برای از بین بردن ترک پا

ازبین بردن ترک پا با مواد طبیعی

در ترک پا پوست بسیار خشک، سخت و پوسته پوسته میشود، که سر انجام باعث ایجاد شکاف میشود. بعضی از این شکاف‌ها ممکن است حتی به خونریزی دردناک منجر شود. اما نیازی به نا امیدی و ناراحتی نیست. زیرا برای درمان این مشکل درمان خانگی عالی وجود دارد.
کد خبر: ۱۱۰۰۳۱
بازدید : ۳۵۶
۰۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۴

فرادید| پاشنه پا، خیلی به چشم نمی‌آید، به همین دلیل است که برخی افراد از پا‌های خود به خوبی مراقبت نمی‌کنند و حتی ممکن است از وجود ترک‌های آن بی‌خبر باشند و درمان ترک پا را جدی نگیرند.

با وجود این، ترک پاشنه پا مشکلی شایع است که معمولاً با فرارسیدن پاییز بیشتر رواج می‌یابد.

به گزارش فرادید؛ ترک پاشنه پا یک مشکل شایع است. یک بررسی نشان داد ۲۰ درصد بزرگسالان در ایالات متحده دچار ترک خوردگی پوست در پا‌های خود هستند که می‌تواند در بزرگسالان و کودکان اتفاق بیفتد و به نظر می‌رسد زنان بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

البته با شروع فصل بهار و تابستان و استفاده از صندل و کفش رو باز، ترک کف پا شیوع بیشتری پیدا می‌کند. مهمترین علت آن خشکی پوست کف پا است؛ زیرا کف پا فاقد هرگونه غده چربی است و همین امر باعث می‌شود مستعد خشکی باشد.

در ترک پا پوست بسیار خشک، سخت و پوسته پوسته میشود، که سر انجام باعث ایجاد شکاف میشود. بعضی از این شکاف‌ها ممکن است حتی به خونریزی دردناک منجر شود. اما نیازی به نا امیدی و ناراحتی نیست. زیرا برای درمان این مشکل درمان خانگی عالی وجود دارد.

اگر ترک پاشنه به تازگی ایجاد شده است، می‌توانید با مرطوب کردن پا و پاشنه پا، از تکثیر ترک جلوگیری کنید. اگر در پاشنه پا‌های خود ترک دارید، می‌توانید با روش‌های ساده‌ای از شر این مشکل خلاص شوید. به راحتی می‌توانید در خانه از این روش‌ها استفاده کنید. در این گزارش چند درمان خانگی ترک پاشنه پا مورد بررسی قرار می‌گیرند.

چطور از بروز ترک کف پا پیشگیری کنیم؟

ساده‌ترین راه پیشگیری از ترک خوردن کف پا و لای انگشتان، چرب کردن روزانه پوست پا با وازلین و کرم اوسرین است. افراد نباید از کفش‌های پاشنه‌بلند یا تنگ استفاده کنند. اگر فردی در طول روز زیاد روی فرش، موکت و… راه می‌رود، بهتر است در طول روز از جوراب یا پاپوش استفاده کند تا تماس کف پا با سطوح زبر کمتر شود.

هنگام خواب هم باید حتما کف پا را با کرم مناسب ماساژ داد. ترک کف پا معمولا در خانم‌های خانه‌دار شایع است. به همین دلیل توصیه می‌شود خانم‌ها بعد از انجام هر کاری که باعث خیس شدن پا‌ها می‌شود، پا‌ها را با حوله نرمی خشک و از کرم کف پا استفاده کنند. لای انگشتان را هم نباید از یاد ببرند. خشک و چرب کردن این ناحیه ضروری است.

چه عواملی باعث ترک پاشنه پا می‌شوند؟

ایستادن زیاد (مخصوصاً روی زمین‌های سخت)
ماندن پا‌ها در کفش برای مدت طولانی
انتخاب اشتباه کفش
خشکی پوست
کمبود رطوبت
کم‌آبی پوست
هوای خشک
پینه‌های درمان نشده
مراقبت ناکافی از پا
تغذیه ناسالم و سوء تغذیه
مشکلات پوستی مزمن مانند پسوریازیس یا اگزما
دیابت
بیماری تیروئید

علاوه بر این، هنگامی که مراقبت از پا نادیده گرفته شود، ترک‌هایی در پاشنه پا ایجاد می‌شوند. اگر در روز‌های خشک و گرم تابستان به پا‌ها مرطوب کننده نزنید، پاشنه پا خشک شده و شروع به ترک خوردن می‌کند. توصیه می‌شود هنگام استحمام پا‌ها را با سنگ پا، اسکراب کنید.

بدین طریق پوست مرده را از بین می‌برید. در غیر این صورت ممکن است پوست مرده روی پاشنه پا باقی بماند و باعث ترک خوردن شود.

چگونه میتوان ترک‌های پا را درمان کرد؟

از روغن استفاده کنید

گفته می‌شود استفاده از روغن‌های گیاهی هیدروژنه در درمان ترک‌های پا بسیار موثر است. سایر روغن‌هایی که برای درمان مناسب هستند عبارتند از:نارگیل، زیتون و روغن‌های گیاهی.

ابتدا پای خود را با آب و صابون بشویید و خشک کنید. اگر قبلا در پاشنه هایتان ترک خوردگی و خشکی بوده است پا را برای چند دقیقه با سنگ پا بشویید تا از پوست خشک خلاص شوید.

سپس آن منطقه را با یک دستمال تمیز کنید و روغن را به پاشنه پای خود بمالید؛ و بگذارید تا تمام شبانه روز بر روی پوست شما بماند. برای نتایج بهتر روغن را هر شب برای مدت یک هفته روی پا اعمال کنید.

ترک پا

پا‌ها را خیس کرده و لایه‌برداری کنید

پوست اطراف پاشنه‌های ترک خورده اغلب ضخیم‌تر و خشک‌تر از بقیه پوست است. وقتی شما فشار وارد می‌کنید این پوست تمایل به شکافتن دارد. خیساندن و مرطوب‌سازی پا‌ها می‌تواند در این امر کمک کند، در اینجا چند نکته وجود دارد.

برای خیساندن پا:
پا‌ها را ۲۰ دقیقه در آب ولرم و صابون قرار دهید.
برای از بین بردن پوست سفت و ضخیم از لوفا، اسکرابر پا یا سنگ پا استفاده کنید.
پا‌های خود را به آرامی خشک کنید.
مرطوب کننده غلیظ روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
روی پاهایتان وازلین بزنید، سپس جوراب بپوشید تا از پخش شدن چربی در اطراف جلوگیری شود.
از خشک کردن پا‌ها خودداری کنید این کار خطر ابتلا به پوست آسیب دیده را افزایش می‌دهد.

اسپری پانسمان زخم

با اسپری پانسمان می‌توانید زخم‌ها را بپوشانید و از بروز عفونت و ترک خوردگی‌های بیشتر جلوگیری کنید. مزیت پانسمان (بانداژ) این است که به صورت اسپری است و می‌توانید بدون اینکه نگران باز شدن آن باشید، به کارهایتان برسید. اسپری پانسمان انتخاب مناسبی برای درمان ترک‌های عمیق پاست که احتمال دارد خونریزی کنند.

اسپری پانسمان را روی پوست خشک و تمیز خود اسپری کنید. ترک پاشنه هنگامی ترمیم می‌شود که لایه پوششی پانسمان، به سلول‌های سطح پوست نیرو وارد می‌کند.

استفاده از سنگ‌پا

سعی کنید هر چند مدت یک بار از سنگ‌پا و صابون استفاده نمایید. سنگ پا سلول‌های مرده لایه خشک پا را از بین می‌برد.

بهترین وسیله برای از بین بردن پوست مرده کف پا سنگ پاست که از نوعی سنگ طبیعی تهیه شده و از قدیم برای این منظور و حتی از بین بردن موهای زائد کاربرد داشته است. کنار این سنگ می‌توانید از وسایل جایگزین آن که ظاهری شبیه رنده دارند هم کمک بگیرید.

برای استفاده از سنگ پا کافی است به مدت ۱۰ دقیقه پا‌ها را در آب ولرمی که کمی نمک به آن افزوده‌اید، قرار دهید و پس از گذشت این مدت با حرکات آرام و دورانی کف پا را با سنگ ماساژ دهید. کمی فشار لازم است، اما مراقب باشید فشار به حدی نباشد که سایش با سنگ پا به پوست سالم شما که زیر بافت مرده قرار دارد، آسیب بزند.

نوشیدن آب

اینکه همیشه بدن خود را پر آب نگهدارید خیلی مهم است؛ که البته باعث خشکی پوست می‌شود. شما باید ۱۲ الی ۱۵ تا لیوان در روز آب بنوشید تا پاشنه‌های خود را الاسیستیته کنید و مرطوبی پوست خود را به دست آورید.

موز رسیده

اگر درست از آن استفاده کنید موز میتواند مرطوب کننده عالی باشد. موز را خمیر مانند کنید و مخلوط را روی ترک پا و خشکی بگذارید و بعد از ۱۵ دقیقه با آب گرم بشویید. بعد از آب سرد استفاده کنید تا باقی مانده را بشویید و پای خود را تازه کنید.

آرد برنج با عسل و سرکه

یک اسکراب طبیعی برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست می‌باشد.

برای ساختن این اسکراب، ۲ قاشق غذاخوری آرد برنج را با ۲ قاشق غذاخوری عسل و مقداری سرکه مخلوط کنید.
سپس پا‌های خود را به مدت ۱۰ دقیقه در آب گرم بشویید.
اسکراب را روی پاشنه‌های خودبمالید و بعد از خشک کردن، آنرا با آب گرم شستشو دهید.

مصرف کلسیم خود را بالا ببرید

برای بهبود وضعیت پاشنه‌های ترک خورده، شما نیار به مصرف کلسیم دارید. غذا‌هایی مانند:ماست و شیر و پنیر و بروکلی یا ماهی از این قبیل هستند که باید به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

ویتامین E و آهن

ویتامین E و آهن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و مطمئن شوید که گوشت و مرغ و ماهی را به اندازه کافی مصرف می‌کنید، چون سرشار از این ویتامین‌ها می‌باشند که در درمان ک مرطوب کردن ترک پا موثر هستند.

اسید‌های چرب امگا۳

مواد غذایی‌ای مانند:دانه‌های کتان، روغن کتان و ماهی‌های آب سرد بعنوان منابع غنی امگا ۳ شناخته شدا اند که به کاهش ترک پا کمک می‌کنند.

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه