سارا قمی: فضای مجازی کمک کرد به فوتبال زنان بها داده شود
گفت‌وگو با «خانم گل» لیگ ایران

سارا قمی: فضای مجازی کمک کرد به فوتبال زنان بها داده شود

هشتمین دوره رقابت‌های لیگ فوتبال زنان در شرایطی به پایان رسید که رقابت‌های امسال تفاوت چشمگیری با دوره پیش داشت؛ از شروع لیگ گرفته تا روز پایانی که هنوز تیم قهرمان مشخص نشده بود.
کد خبر: ۱۱۰۱۴
بازدید : ۸۹۹
۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۹
سارا قمی: فضای مجازی کمک کرد به فوتبال زنان بها داده شود

هشتمین دوره رقابت‌های لیگ فوتبال زنان در شرایطی به پایان رسید که رقابت‌های امسال تفاوت چشمگیری با دوره پیش داشت؛ از شروع لیگ گرفته تا روز پایانی که هنوز تیم قهرمان مشخص نشده بود.

در ابتدای فصل، شروع بد تیم‌های مدعی بقیه را امیدوار کرد که شاید بتوانند جام را ببرند؛ شهرداری بم، مدافع عنوان قهرمانی، بد استارت زد، درست مثل ملوان، دیگر تیم مدعی لیگ.

بااین‌حال هرچه بازی‌ها جلوتر رفت، سرانجام همان تیم‌های مدعی دوباره به کورس برگشتند؛ شهرداری بم تا یک هفته مانده به پایان رقابت‌ها مدعی اصلی بود ولی شکست پیش از پایان هفته آخر، امید را در دل شهرداری سیرجان و البته ملوان زنده نگه داشت.

شهرداری سیرجان سرنوشت قهرمانی در دستان خودش بود و ملوان، با یک امتیاز کمتر منتظر این بود که شهرداری سیرجان بلغزد و جایش را در صدر گرفته و قهرمان شود. در نهایت این اتفاق نیفتاد تا هر سه تیم مدعی با بردن آخرین بازی‌هایشان در لیگ به‌ترتیب مقام‌های اول تا سوم را به دست بیاورند.

شهرداری سیرجان اول شد، ملوان دوم و شهرداری بم هم روی سکوی سومی ایستاد. فارغ از هیجان موجود برای تیم‌ها، لیگ هشتم باز هم یک چهره ویژه داشت: سارا قمی. مهاجم ٢٨ ساله ملوان با زدن ٢٤ گل در این دوره توانست برای پنجمین‌بار عنوان «خانم گلی» را به خودش اختصاص دهد.

نکته جالب درباره قمی اینکه هر چهار دوره گذشته را با عنوان خانم گلی به پایان رسانده و نشان داده که در بازکردن دروازه رقبا متبحر است. او که ٣٠ بازی ملی در کارنامه دارد، ٢٠ گل هم برای تیم ملی کشورمان زده تا در هر دو عرصه باشگاهی و ملی کارنامه قابل‌قبولی داشته باشد.

سارا قمی می‌گوید رسیدن به خانم گلی در دوره‌های قبلی برایش جذابیتی نداشته ولی این‌بار تلاش زیادی کرده تا هرطور که شده این عنوان را به دست بیاورد.

گفت‌وگوی او را در زیر از نظر می‌گذرانید.

‌برای اولین سؤال، از فشردگی لیگ امسال شروع کنیم. برخلاف سال پیش، جنگ برای رسیدن به قهرمانی تا روز آخر ادامه داشت. فشردگی امسال برای همه تیم‌ها محسوس بود؟
بله. امسال همه تیم‌ها خوب ظاهر شدند و در نهایت هم تیم‌های مدعی با اختلاف بسیار کمی نسبت به یکدیگر جایگاه‌های برتر را به خودشان اختصاص دادند. ویژگی لیگ امسال قهرمان‌شدن تیم شهرداری سیرجان بود که مزد چندسال کار و بازی در کنار همدیگر را گرفتند. بازیکنان تیم سیرجان نزدیک به سه‌سال بود که کنار هم بازی می‌کردند و امسال هم با هماهنگی کاملی که داشتند عنوان قهرمانی را به دست آوردند.

‌ولی خب، اختلاف امتیازشان با تیم دوم که تیم شما بود چندان زیاد نبود... .
درست است. ما با یک امتیاز قهرمانی را از دست دادیم؛ همین یک امتیازی که باعث شده بود هیجان تا آخرین روز لیگ حکمفرما باشد.

‌پس شما هم این شانس را داشتید که قهرمان شوید. درست است؟
ما لیگ را خوب شروع نکردیم. مشکلاتی بود که مهم‌ترین آنها مربوط می‌شد به دیر بسته‌شدن تیم. در نتیجه تا به هماهنگی رسیدیم کمی زمان از دست دادیم. ابتدای فصل خوب نبودیم و درکل از نیم‌فصل دوم به فرم ایده‌آل‌مان رسیدیم و نتایجی که می‌خواستیم را گرفتیم.

همان‌طور که گفتم، فاکتور اصلی که باعث شد سیرجان قهرمان این دوره شود این بود که دو، سه‌سالی بازیکنان تیم ملی جوانان را کنار هم نگه داشت و امسال هم مزد همین هماهنگی‌اش را گرفت.

‌چرا با وجود فشردگی لیگ امسال، تغییر زیادی در بالانشینی تیم‌های مدعی به وجود نیامد؟
خب این موضوع به حمایت باشگاه‌ها و مسئولان باشگاه‌ها از تیم‌های مدنظر برمی‌گردد. مثلا چندسالی است که شهرداری بم، همین تیم ما و البته آینده‌سازان از حمایت خوبی بهره می‌برند و این موضوع ناخودآگاه در اوج‌گیری این تیم‌ها تأثیر دارد. به‌عنوان‌مثال تیم خود ما چون یک تیم باشگاهی است از حمایت خوبی برخوردار است و هرسال جزء مدعیان است.

‌شما به‌عنوان یکی از بازیکنان باسابقه لیگ، فکر می‌کنید کیفیت لیگ امسال در مقایسه با دوره‌های قبلی بالاتر رفته بود؟
قطعا می‌توانم به این سؤال شما پاسخ مثبت بدهم. امسال نه‌تنها لیگ بانوان پویاتر شده بود بلکه کیفیت بازی‌ها هم به‌مراتب بالاتر رفته بود. به نظرم بهبود کیفیت لیگ امسال کاملا محسوس بود و یکی از عمده‌ترین دلایلش هم تزریق بازیکنان خوب و جوان به این لیگ بود.

و فکر می‌کنید توجه مسئولان و مدیران هم به فوتبال زنان بیشتر شده است؟
صددرصد همین‌طور است.

‌دلیلش چیست؟
خب فوتبال بانوان ایران سال‌به‌سال بیشتر شناخته می‌شود. حجم اخباری که امسال در رسانه‌ها از لیگ منتشر شد بیشتر بود. ضمن اینکه پوشش‌دادن بازی‌ها و نتایجشان در فضای مجازی هم بی‌تأثیر نبود. همین موارد تبلیغ مناسبی شد تا مسئولان هم به اهمیت این رشته در بین زنان پی ببرند و بیشتر توجه نشان دهند.

‌برسیم به عنوان «خانم گلی‌تان». این دوره برای پنجمین‌بار بود که خانم گل شدید. شما خیلی در گلزنی قوی هستید یا بقیه مهاجمان ضعیف هستند؟
(می‌خندد) راستش همیشه اول فصل که می‌شود از خدا می‌خواهم کمک کند تیمم مقام بیاورد. نمی‌دانم؛ شاید چون خدا متوجه نیتم می‌شود هرسال به من کمک می‌کند خانم گل شوم. البته انگیزه خانم‌گل‌شدن این فصل با فصل‌های پیش برایم خیلی فرق می‌کرد.

‌می‌خواهید بگویید در چنددوره قبلی که خانم گل شده‌اید برایتان اهمیتی نداشت؟
راستش همین‌طور است! در سال‌های اول این‌قدر به‌عنوان خانم گلی بی‌توجهی نشان می‌دادند که هیچ انگیزه‌ای نداشتم. فقط سال پیش بود که تجلیل کوچکی از این عنوان کردند. البته امسال چهار یا پنج بازی آخر فصل بود که به مربی‌ام گفتم هرطور شده می‌خواهم خانم گل شوم. امسال برایم این عنوان اهمیت زیادی داشت.

‌به‌عنوان برترین گلزن چندساله لیگ فوتبال بانوان، هدف خاصی را دنبال می‌کنید؟
خب اصلی‌ترین هدفم این است که تا زمانی که در اوج هستم بازی کنم.

‌یعنی بازی‌کردن در یک تیم خارجی مدنظرتان نیست؟
نه. با توجه به شرایط سنی‌ای که دارم، فکر می‌کنم برای بازی در لیگ ایران مفید باشم. مهم‌تر از این هم اینکه دوست دارم مربی شوم. دوست دارم استعدادیاب خوبی شوم و بازیکنان خوبی به لیگ فوتبال ایران معرفی کنم.

‌با ٢٨ سال سن، صحبت از مربیگری زود نیست؟
در فوتبال هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. ورزشکاران حرفه‌ای مثل ما از یک‌دقیقه بعد هم خبر ندارند.

‌منظورتان این نیست که می‌خواهید فوتبال را کنار بگذارید؟
نه، قطعا در فصل بعد بازی می‌کنم البته اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای پیش نیاید.

خب، خانم گل لیگ برتر ایران چقدر دستمزد برای یک فصل می‌گیرد؟
(مکث می‌کند) راستش سرمایه‌گذاری در فوتبال زنان در مقایسه با فوتبال مردان خیلی کم است. شاید یک درصد قرارداد یک بازیکن مرد هم نشود. من دوست دارم رقم قراردادم مخفی بماند و در این گفت‌وگو اشاره‌ای به آن نشود (رقم قراردادش را می‌گوید و اشاره می‌کند که از همان هم هنوز ٢٠ درصد را نگرفته). کلا پولی که من در لیگ برتر می‌گیرم متوسط رو به پایین و میانگین دستمزد فوتبالیست‌های زن است.

‌شما که این‌قدر گلزن حرفه‌ای‌ای هستید حتما الگویی هم در دوران نوجوانی داشته‌اید. نه؟
درست است. الگوی دوران نوجوانی‌ام خداداد عزیزی بود. بعد از خداداد، طرفدار علی کریمی شدم و الان هم که آقای کریمی از فوتبال رفته‌اند طرفدار بازی مهدی طارمی هستم.

‌و الگوی خارجی؟
فقط مسی.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه