دارو‌های ممنوعه در سفر اربعین کدامند؟

دارو‌های ممنوعه در سفر اربعین کدامند؟

چنانچه ضرورت دارد فرد بیمار به دلیل وجود سابقه بیماری داروی خاصی را در طول سفر به عتبات عالیات مصرف کند، می‌تواند با مشاوره یا پزشک معالج خود از او بخواهد دارو‌های جایگزین را که در کشور میزبان دارو‌های ممنوعه نبوده برای وی تجویز کند.
کد خبر: ۱۱۰۲۰۶
بازدید : ۱۳۲
۱۴ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۸

معصومه نیکنام| حمل برخی از دارو‌های مخدر در کشور‌های حوزه خلیج فارس اعم از عربستان، قطر و امارات و آسیانه میانه و کشور‌های اروپایی دارای مجازات‌های سنگین است که کشور عراق از این امر مستثنی نیست.

براین اساس در این زمینه با سردار مجید کریمی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت و گویی انجام داده ایم که به دارو‌های ممنوعه در این سفر اشاره کرده است.

حمل چه دارو‌های ممنوع است؟

سردار کریمی به حبس‌های طولانی مدت و جریمه‌های سنگین نقدی حمل کنندگان دارو‌های ممنوعه و غیر مجاز توسط زائران به مقصد کشور عراق اشاره می‌کند و می‌گوید: حمل دارو در اشکالی از جمله قرص، شربت و آمپول که حاوی کدئین یا مواد مخدر از جمله دیازپام، فلورازپام، کلونازپام اگزاز پام، لورازپام، شربت تریاک، دیفن اکسیلا، استامینوفن کدئین، متادون، ترامادول، ریتالین، بوپونورفین (b ۲)، دارو‌های بیماری صرع و سرطان و ... که به نوعی حاوی مقادیری مواد مخدر بوده، بر اساس قوانین کشور عراق جرم محسوب شده و در صورت کشف، ضمن ممانعت از ادامه سفر زائر، برای وی پرونده قضایی تشکیل و برای تحمل حبس و جزای نقدی به مراجع قضایی معرفی می‌شود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا تاکید می‌کند: چنانچه ضرورت دارد فرد بیمار به دلیل وجود سابقه بیماری داروی خاصی را در طول سفر به عتبات عالیات مصرف کند، می‌تواند با مشاوره یا پزشک معالج خود از او بخواهد دارو‌های جایگزین را که در کشور میزبان دارو‌های ممنوعه نبوده برای وی تجویز کند تا درمانگاه‌های آن سوی مرز با تجویز دارو‌های جایگزین مشکل این افراد را حل کنند؛ بنابراین همراه داشتن نسخه و پرونده درمانی می‌تواند برای پیگیری بیماری در عراق موثر باشد.

حمل شیرین بیان و قره قوت ممنوع

سردار کریمی می‌گوید: به زوار گرانقدر توصیه می‌شود از حمل و نگهداری دارو‌های گیاهی مانند شیرین بیان و قره قروت که از لحاظ ساختاری شباهت زیادی به مواد مخدر دارد و به دلیل عدم مصرف ممکن است برای ماموران کشور عراق ناشناخته باشد، خودداری کنند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا با هشدار به زائران اربعین حسینی (ع) می‌گوید: پلیس برابر قانون از ادامه سفر زائران عتبات عالیات که حتی به مقادیر بسیار اندک مواد مخدر، روانگردان، دارو و قرص‌های غیرمجاز و ممنوعه حمل می‌کنند، ممانعت بعمل آورده و برابر قانون با تشکیل پرونده قضائی مجرمین را به دستگاه قضایی معرفی می‌کند.

پلیس از یک سو با هدف صیانت از عزت و اعتبار هموطنان و از سوی دیگر با هدف پیشگیری از عواقب بسیار شدید حاملان مواد مخدر به کشور‌های دیگر به ویژه عراق، نسبت به حمل مواد مخدر توسط افراد حتی به مقدار کمتر از یک گرم حساسیت بالایی داشته و در صورت مشاهده با چنین مواردی برابر قانون و با قاطعیت با مجرمان برخورد می‌کند.

سردار کریمی در ادامه با اشاره به توانمندی‌های عملیاتی، اطلاعاتی و فنی پلیس در کشف هر گونه مواد مخدر جاساز شده توسط مجرمان تاکید می‌کند:کارکنان مجرب پلیس با استقرار در مرزها، مبادی ورودی و نیز فرودگاه‌های محل عزیمت مسافران به کشور عراق، با بهره گیری از تجهیزات فنی پیشرفته و دستگاه‌های مواد یاب و نیز چهره زنی و رصد و بازرسی وسایل همراه زائران از قابلیت بسیار بالایی در شناسایی متهمان و کشف جاساز‌های مواد مخدر برخوردار هستند.

قوانین سختگیرانه ایران و عراق نسبت به حمل کنندگان مواد مخدر سنتی و روانگردان

این مقام ارشد انتظامی در ادامه به قوانین بازدارنده جمهوری اسلامی ایران در حمل و نگهداری مواد مخدر توسط زائرین اشاره کرده و می‌گوید: به استناد ماده ۱۷ قانون مبارزه با مواد مخدر، اگر از زائری انواع مواد مخدر یا روانگردان به هر میزان کشف شود ضمن جلوگیری از ادامه سفر و توقیف گذرنامه فرد خاطی، در مرحله اول به مدت یک تا ۵ سال و در مرحله دوم ۵ تا ۱۵ سال گذرنامه آنان باطل و ممنوع الخروج خواهند شد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا همچنین بر وجود قوانین سختگیرانه توسط کشور عراق نسبت به حمل کنندگان مواد مخدر سنتی و روانگردان از جمله تریاک، شیشه، هروئین، گل، گراس، ماری جوانا و... اشاره کرده و می‌افزاید: بر اساس قوانین مبارزه با مواد مخدر کشور عراق، هرفردی نسبت به خرید، فروش، حمل و یا نگهداری مواد مخدر و روانگردان‌ها حتی به مقدار کمتر از یک گرم اقدام نماید، پس از دستگیری و تشکیل پرونده قضایی از سوی پلیس میزبان، تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و به پرداخت جریمه نقدی از ۱۰ تا ۳۰ میلیون دینار و حبس از ۶ ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.

توصیه‌های پلیس مبارزه با مواد مخدر به زوار

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا به زائران کربلای معلی توصیه می‌کند از آنجایی که یکی از شگرد‌های قاچاقچیان انتقال مواد مخدر توسط افراد ناآگاه است، بنابراین هموطنان به هیچ عنوان بار یا وسیله‌ای را به صورت امانت برای انتقال و تحویل به افراد ثالث در خارج از مرز ایران از کسی قبول نکنند. زائران دقت کنند که قبل و بعد از گیت بازرسی پلیس، وسایل و یا کیف دیگران را به دلیل شباهت با وسایل خود به اشتباه بر ندارند.

زائران بیمار تاییدیه پزشک همراه خود داشته باشند

وی تاکید می‌کنند: زائرانی که احتیاج به مصرف دارو‌های خاصی دارند، ضمن همراه داشتن نسخه و پرونده درمانی، مراتب را قبل از حضور در مرز‌ها با پزشک هماهنگ کنند و تاییدیه مربوطه را به همراه داشته باشند.

با توجه به استقرار دستگاه‌های بسیار پیشرفته کشف مواد مخدر و دارو‌های غیر مجاز در فرودگاه کشور‌های میزبان، به زائرین گرامی توصیه می‌شود حتی به مقادیر بسیار اندک هم مواد مخدر یا اقلام دارویی ممنوعه و غیر مجاز با خود حمل نکند. مدیران و و عوامل اجرایی کاروان‌ها به گونه‌ای برنامه ریزی کنند تا زائران قبل از رسیدن به کشور عراق نسبت به شناخت جرائم و تبعات مرتبط با مواد مخدر و روانگردان‌ها در کشور عراق و مرز‌های خروجی توجیه شوند تا از انتقال احتمالی این گونه مواد ممانعت به عمل آید.

زائران برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص لیست کلی دارو‌های ممنوعه و غیر مجاز می‌تواند به تارنمای پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا به نشانی antinarcotics.police.ir مراجعه کنند و در صورت مواجهه با موارد مشکوک می‌توانند مراتب را به مامورین پلیس مستقر در مبادی و گیت‌های خروجی مرز‌ها و یا فرودگاه‌ها اطلاع دهند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه