ترفندهای بسیار ساده برای رسوب زدایی دوش حمام

ترفندهای بسیار ساده برای رسوب زدایی دوش حمام

رسوب زدایی سردوش حمام با سرکه از روش‌های خانگی و رایج برای رسوب گیری دوش و حتی رسوب زدایی داخل شیرآلات اهرمی است.
کد خبر: ۱۱۰۴۰۸
بازدید : ۳۶۸
۲۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۲

فرادید| یکی از مشکلاتی که حتما همه شما یکبار با آن در حمام مواجه شده اید جرم گرفتن سردوشی آن می‌باشد. سوراخ‌های سردوش حمام پس از مدتی به دلیل ذرات و رسوبات باقی مانده از جریان آب مسدود شده به نحوی که فشار آب نمی‌تواند آن را باز کند.

به طور کلی آشنایی با شیوه رسوب زدایی سردوش حمام و کلا شیرآلات اهرمی یکی از نکات مهم در نظافت منزل و نگهداری این ابزار است.

دلایل رسوب گرفتن سردوش حمام و شیرآلات بهداشتی

۴ مورد از عمده‌ترین دلایل رسوب گرفتگی سردوش حمام و دوش‌های دستی، می‌تواند موارد زیر باشد:

۱. درجه سختی بالای آب: به آبی که دارای مقادیر زیادی از عناصر منیزیم و کلسیم باشد، آب سخت می‌گویند. درصورتی‌که سختی آب منزل شما زیاد باشد، این دو حالت را مشاهده می‌کنید:

. اگر صابون را خیس کنید به سختی کف می‌کند.

. تجمع ذرات سفیدرنگ روی شیرآلات بهداشتی که اصطلاحا به آن شوره‌زدن شیرآلات نیز می‌گویند.

. فرسودگی داخلی لوله‌های ساختمانی
درصورتی‌که لوله‌های آب ساختمان شما از جنس مس باشند، در طولانی مدت ممکن است براثر عبور جریان آب دچار خوردگی شوند؛ و به مرور زمان ذرات آن وارد جریان آب شده و به شکل ذرات رسوبی در سردوش‌ها و شیرآلات ایجاد مشکل کنند.

. خرابی و پوسیدگی واشر داخل سردوش
واشر‌ها حلقه‌هایی در ابعاد و قطر مختلف هستند که درون سردوش‌ها تعبیه شده‌اند. معمولا جنس این حلقه‌ها از پلاستیک است. زمانی‌که واشر‌ها به هردلیلی دچار فرسودگی می‌شوند، ذرات آن‌ها ممکن است مانند ذرات رسوبی، وارد جریان آب شود و روند ریزش آب از سردوش را دچار اختلال کند.

ترفند رسوب زدایی سردوش حمام در خانه

نحوه رسوب زدایی سردوش چگونه است؟ تا این‌جا متوجه شدیم که رسوب‌گرفتگی سردوش حمام و یا دوش‌دستی چه دلایلی می‌تواند داشته‌باشد. حالا می‌خواهیم ۵ ترفند ساده برای رسوب زدایی سردوش حمام در خانه را به ‎‌شما آموزش دهیم؛ طوری‌که نه نیاز به خدمات پس از فروش برند سردوش خانه‎‌تان داشته‌باشید و نه مواد صنعتی برای رسوب‌زدایی آن‌ها!

۱. رسوب زدایی سردوش حمام با سرکه: رسوب زدایی سردوش حمام با سرکه از روش‌های خانگی و رایج برای رسوب گیری دوش و حتی رسوب زدایی داخل شیرآلات اهرمی است. به‌طور کلی همان‌طور که می‌دانید، سرکه برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن نقاط مختلف منزل و انواع وسیله‌ها کاربرد‌های بسیار زیادی دارد.

برای رسوب زدایی سردوش حمام با سرکه تنها به یک کیسه‌ی پلاستیکی، یک کش، فرچه یا مسواک استفاده شده و مقداری سرکه (سفید) احتیاج خواهید داشت. مراحل تمیز کردن سردوش حمام با سرکه شامل مراحل زیر است:

سرکه را داخل کیسه‌ی پلاستیکی بریزید؛ توجه داشته باشید که مقدار سرکه مورد نیاز برای رسوب زدایی سردوش حمام در این روش باتوجه به سایز دوش حمام شما متفاوت خواهد بود.

کیسه را دور سردوش حمام ببندید؛ به‌طوری که سردوش تماما درون سرکه قرار بگیرد. حداقل ۸ الی ۱۰ ساعت یا ترجیحا یک شب به آن زمان بدهید تا سرکه کاملا رسوبات را حل کند.

بعد از گذشت این زمان و در مرحله آخر رسوب زدایی سردوش حمام با سرکه، سردوش حمام را با فرچه کاملا بشویید و آبکشی کنید.

۲. استفاده از سرکه و جوش شیرین: این روش برای سردوش‌های جداشدنی کاربرد دارد. این سردوش‌ها قابلیت جدا شدن دارند و به راحتی با پیچ باز می‌شوند. به این ترتیب سردوش را باز کرده و تمام قطعات آن را نیز جدا کنید. سپس در ظرفی مقداری جوش شیرین و سرکه را با هم مخلوط کنید تا خمیر نرمی حاصل شود.

بعد با یک مسواک یا فرچه این خمیر را روی قطعات سردوش بکشید تا پاکسازی صورت گیرد. ولی اگر جرم‌های آهکی بسیار سخت باشند با این روش تمیز نمی‌شود و باید همانند روش قبلی تمیزکاری سردوش به شکل غوطه وری صورت گیرد.

به این صورت که در یک ظرف بزرگ نیم لیتر سرکه ریخته و به آن ۲-۳ قاشق جوش شیرین اضافه کنید. بعد همه قطعات سردوش را داخل ظرف قرار داده و یک شب تا صبح صبر کنید. روز بعد سردوش و قطعاتش را با شوینده معمولی و آب شستشو دهید. اکنون سردوش را وصل کرده و آب را با فشار زیاد جریان دهید تا همه منافذ سردوش کاملا باز شود.

رسوب زدایی دوش حمام

هشدار برای استفاده از سرکه جهت رسوب زدایی سردوش حمام یا دوش دستی!

به‌طور کلی ترکیبات سرکه به‌گونه‌ای است که نه تنها آسیبی به آبکاری بدنه شیرآلات و سردوش نمی‌زند، بلکه آن‌ها را تمیز و درخشان هم می‌کند. اما بهتر است قبل از زدن سرکه به بدنه سردوش حمام یا انواع شیرآلات، درباره کیفیت و دوام آبکاری بدنه آن‌ها از نمایندگی‌شان سوال بپرسید؛ تا با آسودگی خاطر به رسوب‌زدایی آن‌ها بپردازید.

۳. جرمگیری دوش حمام به روش جوشاندن!

از همین ابتدا باید بگوییم که اگر نمی‌توانید سردوش حمام‌تان را از محل نصبش جدا کنید، این روش مناسب شما نیست! درغیراین‌صورت، مطابق با مراحل زیر برای جرم گیری دوش آب عمل کنید:

ابتدا سردوش حمام را باز کرده و از محل نصب آن جدا کنید.
سردوش را درون یک ظرف مناسب قرارداده و به نسبت مساوی درون ظرف آب و سرکه بریزید. مثلا اگر ۲ پیمانه آب ریختید، حتما ۲ پیمانه هم سرکه بریزید.

لازم است بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه سردوش حمام‌تان را درون این محلول بجوشانید.
سپس اجازه دهید سردوش خنک شود، تا بعد آن‌را کاملا شسته و در محل خودش نصب کنید.
مهم‌ترین نکات جرمگیری دوش حمام به روش جوشاندن

اگر جنس سردوش‌تان غیر فلز است، پیش از قراردادن آن در دمای بالا، از مقاومتش در برابر دمای نقطه جوش آب اطمینان حاصل کنید؛ تا دچار تغییر شکل نشود.

۴. رسوب زدایی سردوش حمام با شوینده

همانطور که کمی بالاتر اشاره کردیم، سردوش فشار قوی و بهترین سردوش‌ها هم هرچند مدت یکبار احتیاج به رسوب زدایی دارند. درصورتی که روش‌های بالا مشکل شما را حل نکردند، برای تمیز کردن سردوش حمام می‌توانید از محلول‌ها و اسپری‌های مخصوص استفاده کنید. این محصولات می‌توانند آهک و کلسیم را از بین ببرند و به شما در تمیز کردن سردوش حمام کمک کنند.

۵. با استفاده از نوشابه

هر چند گفته می‌شود که نوشابه را باید از غذای روزانه حذف کنید تا سلامتی خود را حفظ کنید، ولی این روز‌ها کاربرد‌های عجیبی برای نوشابه گزارش شده که از جمله آن می‌توان به تمیز کردن روغن ماشین تا پاکسازی رسوبات شیرآلات و سردوش حمام اشاره کرد.

برای این کار سردوش حمام را جدا کرده و درون ظرفی پر از نوشابه قرار دهید تا تمام رسوبات آن گرفته شود. در پایان با مسواکی رسوبات باقی مانده را تمیز و سردوش را آبکشی کنید.

چنانچه سردوش قابلیت جدا شدن ندارد و ثابت اس درون کیسه‌ای پلاستیکی مقداری نوشابه ریخته و آن را به سردوش متصل کنید طوری که سردوش در نوشابه غوطه ور گردد.

دور تا دور کیسه را نیز با کش بسته و یک ساعتی صبر کنید تا فرصت کافی برای حل شدن جرم و رسوبات وجود داشته باشد. پس از یک ساعت پلاستیک را باز کرده و بعد شیرآب را با فشار باز کنید تا باقی مانده رسوبات از سردوش خارج شود.

هیچ وقت برای جرمگیری دوش حمام از این موارد استفاده نکنید!

جوهر نمک یا دیگر مواد اسیدی
مایع سفیدکننده (وایتکس)
برس یا مسواک زبر و خشن
ضربه‌های محکم و پی‌درپی به سردوش
مواد نفتی مانند بنزین و …

بهترین زمان برای رسوب زدایی سردوش حمام و دوش دستی

بهترین بازه زمانی برای رسوب زدایی انواع سردوش حمام و دوش دستی، تقریبا هر ۱ تا ۲ ماه (یکبار) است. اما اگر مدت زمان بیش‌تری سردوش حمام شما تمیز و بدون رسوب می‌ماند، می‌توانید این بازه زمانی را طولانی‌تر درنظر بگیرید.

بهترین روش رسوب زدایی انواع سردوش و دوش دستی حمام کدام است؟

با توجه به پنج روش رایجی که در این مقاله یاد گرفتید، باید بنا به سطح کیفیت سردوش حمام خودتان و روشی که برایتان آسان‎‌تر به نظر می‌رسد، یکی را انتخاب کنید. اما به طور کلی روش اول که همان روش استفاده از سرکه می‌باشد، روشی مناسب و بدون ریسک برای جرم گیری سردوش حمام (جرم گیری دوش حمام) به‌نظر می‌رسد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه