«آزمایش گالری»؛ روشی جدید برای شناسایی سرطان قبل از بروز علائم

«آزمایش گالری»؛ روشی جدید برای شناسایی سرطان قبل از بروز علائم

نخستین‌بار است که نتایج به دست آمده از آزمایشِ گالِری، که دی‌اِن‌اِی سرطان را در خون شناسایی می‌کند، به بیماران و پزشکان آن‌ها داده شده تا براساس آن وضعیتِ بیمار را بررسی کنند و درمان‌های لازم را ارائه دهند.
کد خبر: ۱۱۰۴۵۷
بازدید : ۴۷۱
۲۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۲

فرادید| به دنبالِ کشفِ نوعی آزمایش خون ساده که می‌تواند چندین نوع سرطان را قبل از ظاهر شدنِ علائم در بیماران شناسایی کند، پزشکان اعلام کرده‌اند به زودی وارد عصر تازه‌ای در شیوه‌های غربالگریِ سرطان خواهیم شد.


به گزارش فرادید، در این مطالعه از ۶۶۰۰ بزرگسالِ ۶۰ سال به بالا آزمایش خون گرفته شد و ده‌ها موردِ تازه بیماری در آن‌ها شناسایی شد. بسیاری از سرطان‌ها در مراحل اولیه بودند و تقریباً ۷۵ درصد موارد از انواعی بودند که معمولاً مورد غربال‌گری قرار نمی‌گیرند.


این نخستین‌بار است که نتایج به دست آمده از آزمایشِ گالِری، که دی‌اِن‌اِی سرطان را در خون شناسایی می‌کند، به بیماران و پزشکان آن‌ها داده شده تا براساس آن وضعیتِ بیمار را بررسی کنند و درمان‌های لازم را ارائه دهند.


آزمایشِ گالری رویدادی تحول‌آفرین توصیف شده و قرار است که سال آینده ۱۶۵۰۰۰ نفر در انگلستان تحتِ این آزمایش قرار بگیرند. پزشکان امیدوارند که این آزمایش بتواند با شناساییِ به‌موقعِ سرطان برای انجام اعمال جراحی و درمان‌های دیگر، جان بسیاری را نجات دهد؛ هرچند این تکنولوژی هنوز درحالِ توسعه است.


دکتر دِب شراج، محقق ارشد این مطالعه در نیویورک، می‌گوید: «فکر می‌کنم آنچه این پارادایم و مفهوم را هیجان‌انگیز می‌کند این است که بسیاری از سرطان‌هایی که با این آزمایش شناسایی می‌شوند فاقد غربالگری‌های استاندارد هستند.»


در این مطالعه با عنوانِ «پَت‌فایندر» یا پیشگام، از ۶۶۲۱ بزرگسالِ بالای ۵۰ سال آزمایش خونِ گالری گرفته شد. جوابِ آزمایشِ ۶۵۲۹ نفر منفی بود، اما این آزمایش برای ۹۲ نفر هشدار یک سرطان بالقوه را اعلام کرده بود. آزمایش‌های تکمیلی نشان داد که ۳۵ نفر، یا ۱.۴ درصد، یک تومور قطعی یا سرطان خون داشتند. این آزمایش نشان داد که دو زن تومور‌های سرطانیِ پستان و اندومتریال داشتند.


این آزمایش فقط وجود بیماری سرطان را تأیید نمی‌کند بلکه جای سرطان را نیز پیش‌بینی می‌کند که به پزشکان امکان می‌دهد با سرعتِ بیشتری آن را مکان‌یابی کرده و درمان‌های لازم را انجام دهند.


این آزمایش ۱۹ تومور را در بافت‌هایی مثل پستان، کبد، ریه و روده شناسایی کرده است، اما هم‌چنین توانسته سرطان‌های تخمدان و پانکراس، که معمولاً در مراحل آخر شناسایی می‌شوند وضریبِ زنده‌ماندشان ضعیف است، را نیز شناسایی کند. مابقی موارد سرطان خون داشتند. از ۳۶ نفری که با این آزمایش خون مشخص شد سرطان دارند، ۱۴ نفر در مراحل ابتدایی بودند و ۲۶ نفر نیز سرطان‌هایی داشتند که معمولاً برای آن‌ها غربالگری استاندارد انجام نمی‌شود.


تحلیل‌های بعدی دریافت که ۹۹.۱ درصد سالم و عاری از سرطان بودند که یعنی فقط تعداد بسیار کمی از افرادِ سالم آزمایش‌شان به غلط مثبت شده بود. در حدود ۳۸ درصد از آن‌هایی که پاسخِ آزمایش‌شان مثبت بود، سرطان داشتند.


شراج می‌گوید این آزمایش هنوز برای غربال‌گریِ جمعیتِ گسترده آماده نیست و مردم باید هم‌چنان غربالگری‌های استانداردِ سرطان را تا زمانِ توسعه یافتنِ این تکنولوژی ادامه دهند. او می‌افزاید: «اما این آزمایش نمایی از یک رویکردِ کاملاً متفاوت به غربالگریِ سرطان را در آینده نشان می‌دهد.»


فابریک آندره، رئیس یک مرکز تحقیقات سرطان در فرانسه، می‌گوید: «طی ۵ سال آینده نیاز به پزشکان، جراحان و پرستارانِ بیش‌تری داریم، زیرا با این آزمایش، تعداد افرادی که با چندین نوع سرطان شناسایی شده و نیاز به درمان دارند افزایش پیدا خواهد کرد.»


ناصر ترابی، رئیس مرکز تحقیقات سرطان در امور مدارک و اجرا در انگلستان، می‌گوید: «آزمایش خون برای شناسایی چندین نوع سرطان به قلمرو داستان‌های علمی-تخیلی تعلق داشت، اما اکنون به عصری از تحقیقاتِ سرطان وارد شده‌ایم که برای بیماران نویدبخش است. تحقیقاتی از این نوع برای پیشرفت در زمینه درمان سرطان‌هایی که در آخرین مرحله شناسایی می‌شوند، ضروری است و بیمارانِ بیش‌تری شانس دریافت نتایج خوب از درمان را پیدا خواهند کرد.»


«اما به داده‌های بیشتر و آزمایش‌های بیشتری، به‌خصوص برای تعیین نرخِ بقا بعد از شناسایی سرطان، نیاز است.»


منبع: The Guardian
ترجمه: سایت فرادید

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه