علی ارسلان و مدال‌هایی که می‌توانست برای ایران باشد

علی ارسلان و مدال‌هایی که می‌توانست برای ایران باشد

علی ارسلان عنوان قهرمانی جهان را زیر پرچم صربستان کسب کرده و یک دنیا افسوس برای اهالی کشتی باقی مانده است. به خصوص اینکه کشتی‌گیران ایران در تورنمنت صربستان نتوانستند نتایج خوبی به دست آورند.
کد خبر: ۱۱۰۴۸۳
بازدید : ۵۳۶
۲۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۳

علی ارسلان دوران سختی را تحمل کرد تا به مدال طلای قهرمانی جهان برسد؛ صد حیف که این مدال زیر پرچم کشور صربستان به دست آمد.

شاید تا قبل از برگزاری مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان خیلی از عموم نام علی ارسلان را هم نشنیده بودند، پسر ۲۷ ساله ایرانی، اما با قهرمانی در این تورنمنت و البته بالا بردن پرچم صربستان بسیار مورد توجه قرار گرفت.

ملی‌پوش سابق کشتى فرنگى ایران که البته در سال‌هاى اخیر جایى در تفکرات محمد بنا نداشت، حدود یکسال قبل با رضایت فدراسیون ایران به تیم ملى صربستان پیوست. او بعد از کسب مدال برنز مسابقات قهرمانى اروپا براى اولین بار زیر پرچم صربستان به مسابقات جهانى پاى گذاشت؛ مسابقاتى که اتفاقا به میزبانى کشور صربستان برگزار شد.

ارسلان در جریان رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان در صربستان، در وزن ۷۲ کیلوگرم روی تشک رفت و در نهایت عنوان قهرمانی را کسب کرد تا به عنوان یک کشتی‌گیر ایرانی برای صربستان افتخارآفرینی کند. جالب اینکه محمدرضا مختاری، نماینده ایران در این وزن مقابل ابراهیم قانم فرانسوی شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی‌گیر فرانسوی مقابل ارسلان، مختاری از دور رقابت‌ها کنار رفت.

علی ارسلان را بیشتر بشناسید

علی ارسلان متولد ۱۸ اردیبهشت ۱۳۷۴ در آمل، فرنگی‌کار ایرانی‌الاصل تیم صربستان است. این ورزشکار فارغ‌التحصیل رشته تربیت‌بدنی است. ۱۷۲ متر قد دارد و در حال حاضر در وزن ۷۲ کیلوگرم برای کشور صربستان و زیر پرچم این کشور کشتی می‌گیرد.

او دارنده مدال‌های برنز بزرگسالان آسیا و برنز جوانان جهان و ۴ طلای آسیا در رده‌های نوجوانان و جوانان است. ارسلان با سابقه سال‌ها حضور در اردو‌های تیم ملی کشتی فرنگی و مسابقات مختلف بین‌المللی، آخرین بار چند روز پیش در رقابت‌های فینال لیگ کشتی فرنگی به میدان رفت و موفق شد نخستین پیروزی را برای نماینده آمل در فینال بدست بیاورد. ارسلان آخرین بار در جریان مسابقات امید‌های جهان ۲۰۱۸ از رسیدن به مدال بازماند.

چرا ارسلان به تابعیت صربستان در آمد؟

علی ارسلان، فرنگی‌کار سابق ایران که چندی پیش در اعتراض به بی‌عدالتی در نحوه انتخاب ملی‌پوشان کشتی فرنگی توسط محمد بنا به تابعیت صربستان درآمد. وقتی او توسط محمد بنا از تیم ملی کشتی فرنگی خط خورد و با رضایت فدراسیون ایران تابعیت کشور صربستان را دریافت کرد، مصاحبه‌ای علیه بنا انجام داد.

ارسلان در آن مصاحبه، گفته بود بنا به سبک کشتی او اعتقادی ندارد و فرصت درخشیدن در ترکیب تیم ملی بزرگسالان ایران و در نهایت رفتن به رقابت‌های جهانی را به او نمی‌دهد. اشاره این کشتی‌گیر به مسابقات سال ۲۰۱۸ بود که بنا این کشتی‌گیر را خط زد و برخورد سرمربی تیم ملی را اصلی‌ترین دلیل تغییر تابعیت خود عنوان کرد.

جالب اینکه بنا به اظهارات ارسلان واکنش نشان داد و گفت: «از نظر من، مدالی مهم است که زیر پرچم ایران به دست بیاید. دوره قهرمانی تمام می‌شود، اما چیزی که می‌ماند مدالی است که برای ایران کسب شده است. این همه ورزشکار از ایران رفت که همه ستاره و نامدار؛ اما چه اتفاقی افتاد؟

کیمیا علیزاده رفت، سعید ملایی رفت یا مهدی زیدوند، صباح شریعتی و سامان طهماسبی. درست است که قهرمانی در کشور بسیار مهم است، اما چرا باید این همه جنجال راه بیفتد؟ این همه پزشک و آدم‌های متخصص از ایران رفتند و حالا با کمبود پزشک روبه‌رو هستیم؛ چرا کسی درباره آن‌ها حرف نمی‌زند؟ علی ارسلان کجا اول شد که من حقش را ندادم؟»

بعد از آن فضا بسیار آشفته‌تر شد و حتی برخی ستاره‌های سابق کشتی فرنگی نیز در حمایت از علی ارسلان علیه بنا مصاحبه کردند.

مدال‌هایی که می‌توانست برای ایران باشد

خوب یا بد، علی ارسلان یکی دیگر از بی‌شمار استعداد‌هایی است که از ایران رفته و حالا با پرچم کشور دیگری مشغول مبارزه است. او یکی، دو ماه بعد از تبعه‌شدنش، اولین مدال طلای خود را برای صربستان در جام نیکولای پتروف بلغارستان گرفت؛ در همان جامی که یکی از کشتی‌گیران ایرانی را هم در مسیر از پیش‌رو برداشت.

ارسلان آن زمان گفت از اینکه مجبور است با کشتی‌گیران ایرانی مسابقه دهد، ناراحت است. اتفاق اصلی، اما در همین فروردین‌ماه رقم خورد؛ جایی که علی ارسلان، صربستان را صاحب نشان برنز رقابت‌های اروپایی کرد. حالا او عنوان قهرمانی جهان را زیر پرچم صربستان کسب کرده و یک دنیا افسوس برای اهالی کشتی باقی مانده است. به خصوص اینکه کشتی‌گیران ایران در تورنمنت صربستان نتوانستند نتایج خوبی به دست آورند.

مترجم برانکو یار دیرین ارسلان

یکی از نکات قابل توجه درباره این کشتی‌گیر ایرانی همراهی مترجم سابق برانکو ایوانکوویچ است. اصغر نیک‌سیرت، مترجم سابق برانکو در همه این مدت با توجه به دانستن زبان کروات در کنار ارسلان بود. نیک سیرت در گفت‌وگویی درباره این قهرمانی دراماتیک گفته است:

«هرکسی دوست دارد برای کشور و وطن خودش مدال بیاورد، ولی خب شرایط به گونه‌ای پیش رفت که این انتقال صورت گرفت. من خودم خیلی در جریان چرایی انتقال او نیستم و بهتر است از خود علی یا از فدراسیون کشتی بپرسید، من فقط کار‌های فنی قرارداد او را با صربستان انجام دادم و اینجا به عنوان مترجم و مدیر برنامه‌هایش حضور دارم.»

ارسلان: مخلص همه ایرانی‌ها هستم

صحبت‌های علی ارسلان بعد از قهرمانی در رقابت‌های جهانی با پرچم صربستان می‌تواند قابل توجه باشد. او گفت: «مخلص همه ایرانی‌ها هستم؛ من ایرانی‌ام و با صربستان قرارداد دارم و برای این کشور کشتی می‌گیرم.

هیچ کاری به هیچ چیز دیگر ندارم، من ایران زندگی می‌کنم، تمرین می‌کنم و آماده می‌شوم و شرایط به گونه‌ای پیش رفت که برای صربستان کشتی می‌گیرم. برای تحصیل به صربستان آمده‌ام و امیدوارم ایرانی‌ها خوشحال شده باشند.»

منبع: شهروند آنلاین

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه