کمبود معلم در سال تحصیلی جدید؛ چه باید کرد؟!

مساله مهم‌تر و نگرانی شدیدتر که سال‌ها است آموزش و پرورش با آن مواجه است کمبود معلم است.
کد خبر: ۱۱۰۵۲۵
بازدید : ۱۸۳۳۲
۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۵

محمد داوری| تابستان هم رو به پایان است و یک هفته دیگر سال تحصیلی جدید آغاز می‌شود؛ سالی که پس از دوره کرونا قرار است صددرصد حضوری باشد و دیگر چالش حضوری و غیرحضوری مطرح نیست، لذا به نظر می‌رسد حالا مسوولان باید تصویری روشن‌تر ارایه دهند تا همه بدانند در چه شرایطی قرار است سال تحصیلی جدید شروع شود.

نزدیک به ۱۵ میلیون دانش‌آموز در بیش از ۱۰۰ هزار مدرسه قرار است از اول مهر سرکلاس‌های درس حاضر شوند، اما این حضور پس از سه سال کرونایی به همین سادگی هم امکان‌پذیر نیست و چالش‌های فراوانی پیش روی متولیان مدارس وجود دارد.

چالش‌هایی که برای مدیریت آن باید خانواده‌ها نیز علاوه بر مدارس برای آن آمادگی داشته باشند. نخستین چالش این است که شروع مدارس آن شور و هیجان لازم را که انتظار می‌رود برای استقبال از سال تحصیلی داشته باشد، ندارد و به نظر می‌رسد متاثر از دوران کرونا یک رخوت و سستی به ویژه در دانش‌آموزان ایجاد شده است که وظیفه رسانه‌ها است تا نخست از نظر روانی فضای جامعه را برای شروع یک سال تحصیلی هیجان‌انگیز آماده کنند.

نگرانی‌هایی در مورد آمادگی مدارس نیز از لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری وجود دارد و معلوم نیست آیا مدارس آمادگی برگزاری کلاس‌های حضوری را به طور طبیعی و معمولی دارند یا نه و یک ابهام گسترده‌ای دانش‌آموزان و والدین را نگران کرده که لازم است گزارش‌هایی در این راستا هم به مردم داده شود و خانواده‌ها نیز به کمک مدارس بروند و تلاش کنند مدارس بانشاط و پویایی را برای اول مهر آماده کنند.

مساله مهم‌تر و نگرانی شدیدتر که سال‌ها است آموزش و پرورش با آن مواجه است کمبود معلم است و امسال به نظر می‌رسد شدت این کمبود بیشتر هم باشد، چراکه آمار بازنشسته‌ها سال به سال بیشتر می‌شود لذا مدیران و مسوولان آموزش و پرورش یک هفته مانده به شروع سال تحصیلی باید صادقانه با مردم سخن بگویند و با آمار واقعی روشن کنند که چقدر کمبود دارند و چگونه آن را تامین خواهند کرد، چراکه معلم محوری‌ترین عنصر است و اگر نقص‌هایی در زمینه‌های دیگر باشد شاید بتوان در ضمن سال تحصیلی جبران کرد، اما بدون معلم کلاسی شکل نمی‌گیرد و عملا شروع سال تحصیلی با حضور معلم معنا می‌یابد.

در هر صورت فضای افکار عمومی بسیار سوت و کور است و شایسته نیست که جامعه در آستانه یک رویداد فراگیر که میلیون‌ها کودک و نوجوان را درگیر خود می‌کند آن‌هم در امر مهمی همچون آموزش و پرورش اینقدر بی‌تفاوت باشد حتی فعالان و کنشگران هم به نسبت دچار یک بی‌تفاوتی و سکوت شدند، لذا امیدواریم در این روز‌های باقی‌مانده همه با نقد و نظر‌ها و امید و انتظار‌ها به استقبال سال تحصیلی آینده برویم.

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه