سریال انیمۀ «سایبرپانک؛ اج‌رانرز»؛ تصویر آیندۀ تاریک بشر

سریال انیمۀ «سایبرپانک؛ اج‌رانرز»؛ تصویر آیندۀ تاریک بشر

سریال انیمۀ «سایبرپانک؛ اج‌رانرز» علاوه بر داستان جذاب و جلوه‌های بصری خاصش، یک جور پرسش فلسفی دربارۀ آیندۀ انسان هم هست: آیا پیشرفت‌های تکنولوژی واقعا به نفع خوشبختی آدم‌هاست؟
کد خبر: ۱۱۰۵۳۲
بازدید : ۴۲۵
۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳

فرادید| «سایبرپانک» فقط اسم یک مجموعه از انیمیشن‌ها یا یک سری بازی‌های ویدئویی نیست. این اصطلاح اشاره به یکی از زیرشاخه‌های ژانر علمی‌تخیلی دارد که آیندۀ بشر را به تصویر می‌کشد؛ آینده‌ای که پر از انواع و اقسام تکنولوژی است، اما در عین حال به لحاظ اجتماعی و فرهنگی فروپاشیده و فاسد است. قهرمان فیلم‌های سایبرپانک معمولا همیشه یک جوان تنها و سرخورده است که اصلا نمی‌تواند با وضعیت موجود کنار بیاید.

 

به گزارش فرادید؛ سریال انیمیشن «سایبرپانک؛ اج‌رانرز» هم که بر اساس بازی ویدئویی «سایبرپانک ۲۰۷۷» ساخته شده، از همین الگو پیروی می‌کند. شخصیت اصلی این سریال جوانی به اسم دیوید مارتینز است که در شهر نایت‌سیتی زندگی می‌کند؛ شهری با تکنولوژی‌های پیشرفته که شکاف‌ها و تضاد‌های طبقاتی در آن بسیار زیاد است. مارتینز دانشجوی بسیار باهوشی است، اما شرایط سخت اقتصادی او و مادرش اجازۀ تمرکز روی تحصیل را به او نمی‌دهد. مادر دیوید شب و روز کار می‌کند، اما باز هم در تامین ضروریات زندگی درمانده است.

سریال انیمۀ «سایبرپانک؛ اج‌رانرز»؛ تصویر آیندۀ تاریک بشر

این شرایط دیوید را به سمت عضویت در یک گروه تبهکاری (که به سایبر‌پانک‌ها شهرت دارند) می‌کشاند. دیوید در واقع یک جور مبارز است که با نظام سرمایه‌داری وحشیانه‌ای که بر نایت‌سیتی حاکم است مبارزه می‌کند. شاید سایبرپانک‌ها تبهکار باشند، اما تبهکار اصلی این سریال شرایط اجتماعی و فسادی است که بر همه جای این شهر سایه افکنده است. دیوید در این گروه با دختری به اسم لوسی آشنا می‌شود و یک جور رابطۀ گرم پدر و فرزندی هم بین او و رئیس گروه به وجود می‌آید.

 

جاذبۀ اصلی سریال «سایبرپانک؛ اج‌رانرز» در تصویر جذابی است که از روابط پیچیدۀ گروه‌ها و آدم‌های مختلف در شهر نایت‌سیتی ارائه می‌دهد. زندگی در نایت‌سیتی مثل زندگی در یک زنجیرۀ غذایی است. اگر کسی نتواند خودش را در این زنجیره بالاتر بکشد زیر دست و پا له خواهد شد. این مسیری است که دیوید باید طی کند. فضاسازی این سریال فوق‌العاده است؛ از همان قسمت اول مخاطب کاملا در حال و هوای تاریک و دیستوپیایی نایت‌سیتی غرق می‌شود. این سریال به شکلی شفاف و درخشان این پرسش ترسناک و تامل‌برانگیز را مطرح می‌کند: آیا همۀ تلاش‌هایی که بشر برای پیشرفت در تکنولوژی به انجام می‌رساند، نهایتا به بدبختی بیشتر او منجر نخواهد شد؟

سریال انیمۀ «سایبرپانک؛ اج‌رانرز»؛ تصویر آیندۀ تاریک بشر

وقتی دیوید از خانه بیرون می‌زند و در مسیر خودش، از یک بلندی داخل یک سطل آشغال بزرگ می‌پرد، حساب کار دستمان می‌آید که این شهر چه جور جایی است؛ نایت‌سیتی یک کابوس واقعی است که خشونت، خونریزی، تبهکاری و فساد از سر و کول آن بالا می‌رود. بخش مهمی از قدرت فضاسازی سریال به جلوۀ بصری درخشان آن برمی‌گردد. در هر کدام از صحنه‌های سریال جزئیات بسیار زیادی وجود دارد که توجه کردن به همۀ آن‌ها شاید غیرممکن باشد. نور‌ها و رنگ‌های تند و شدیدی که می‌بینیم، فضا را کاملا اضطراب‌آمیز و آشفته جلوه می‌دهند.

 

برای لذت بردن از داستان این سریال نیازی به آشنایی با بازی «سایبرپانک ۲۰۷۷» ندارید. شاید در قسمت اول کمی احساس سردرگمی داشته باشید، اما خیلی زود با داستان همراه خواهید شد و دیگر نمی‌توانید رهایش کنید.

امتیاز: ۸.۶/۱۰

تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه