بیوگرافی امین تارخ

امی تارخ آخرین بار در فیلم سینمایی بن بست وثوق به کارگردانی حمید کاویانی و فیلم سینمایی پشت دیوار سکوت به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی و در نقش پدر ستاره به ایفای نقش پرداخته بود.
کد خبر: ۱۱۰۹۴۲
بازدید : ۵۶۶
۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۴

فرادید| امین تارخ، متولد ۲۰ مرداد ۱۳۳۲ در شیراز بود و در تاریخ ۲ مهر به علت سکته قلبی دار فانی را وداع گفت. او چند روز قبل از این اتفاق به علت نارسایی قلبی در یکی از بیمارستان‌های پایتخت بستری شده بود، اما تلاش پزشکان برای درمان او به جایی نرسید.

به گزارش فرادید، او دانش آموخته مقطع کارشناسی از دانشکده هنر‌های نمایشی دانشگاه تهران و تحصیلات تکمیلی خود را نیز در سال ۱۳۶۳ با کسب مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت فرهنگی به پایان برد.

اولین فیلمی که امین تارخ در آن به ایفای نقش پرداخت، فیلم مرگ یزدگرد به کارگردانی بهرام بیضایی بود. از جمله نقش‌های به یاد ماندنی او می‌توان به نقش ابن سینا در سریال بوعلی سینا اشاره کرد.

امین تارخ سابقه نقش آفرینی در آثاری همچون بوی خون، سربداران، پرنده کوچک خوشبختی، مادر، دلشدگان، قاعده بازی، معصومیت از دست رفته، پرونده هاوانا، پابرهنه در بهشت، پشت دیوار سکوت، بن بست وثوق، آقازاده و خسوف را در کارنامه هنری خود داشت.

از جمله افتخارات امین تارخ می‌توان به کسب جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد از جشنواره بین‌المللی فیلم جاده ابریشم و کسب سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای بازی در فیلم ماه و خورشید اشاره کرد.

او آخرین بار در فیلم سینمایی بن بست وثوق به کارگردانی حمید کاویانی و فیلم سینمایی پشت دیوار سکوت به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی و در نقش پدر ستاره به ایفای نقش پرداخته بود.

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه