چرا «بیوه‌ی سیاه» مردان را بیشتر نیش می‌زند؟

عنکبوت‌های موسوم به بیوۀ سیاه بیشتر مردان را نیش می‌زنند، نه بخاطر کینه‌توزی ذاتی نسبت به مردان بلکه به دلیل سابقه‌ی تاریخی مردان در تخریب تصادفیِ لانه‌ی آنها.
کد خبر: ۱۱۲۱۵۷
بازدید : ۴۷۹۱
۰۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۸

فرادید| عنکبوت‌های بیوه‌ی سیاه بدنام هستند و زهرشان بسیار قوی است، با این حال به ندرت قربانی خود را می‌کشند. آمار نشان می‌دهد برخی از بدترین نیش‌های این عنکبوت، آلت تناسلی مردان را هدف قرار داده است به این دلیل که کاسه‌ی توالت فرنگی‌ مکان مناسبی برای تار زدن این عنکبوت‌ها است اما امروزه که لوله‌کشی داخلی رایج شده و توالت‌های سفریِ تمیز جایگزین توالت‌های عمومی کثیف شده، تکرار این سناریوی دردناک هم کمتر شده است.


به گزارش فرادید، نام عنکبوت‌های بیوه‌ی سیاه بد در رفته است. بخشی از این بدنامی به خاطر این است که زهر آنها 15 برابر قوی‌تر از زهر مارهای زنگی است و بخش دیگری از این بدنامی به خاطر ظاهر آنها است: ظاهر سیاه و براق آنها در کنار شکل قرمز رنگ یک ساعت شنی در زیر شکم عنکبوت ماده نشانه‌ای از خطر است! و اما بخش دیگر این بدنامی بخاطر اتفاق ناگوار نیش‌ خوردن توسط این عنکبوت است.


بدنامی ناعادلانه‌ی بیوه‌های سیاه

در واقعیت، عنکبوت‌های بیوه سزاوار بدنامی ترسناک‌شان در ایالات متحده نیستند. بله زهر آنها قدرتمند است، زهری که به سیستم عصبی حمله کرده و می‌تواند برای چند ساعت یا حتی چند روز دردی باورنکردنی ایجاد کند اما این زهر به ندرت باعث مرگ قربانی می‌شود. نه تنها هیچ گزارشی از مرگ در اثر گزیدگی عنکبوت بیوه سیاه ثبت نشده است، بلکه در اکثر موارد گزیدگی آن حتی به مراقبت پزشکی هم نیاز ندارد.


افزون بر این، عنکبوت‌های سیاه مهاجم نیستند و تنها در صورتِ احساس خطر یا تخریب تارهایشان حمله می‌کنند. لیلی سالیوانِ گزارشگر در اپیزود جدیدی از برنامه‌ی This American Life می‌گوید: «بیوه‌ی سیاه معمولاً یک عنکبوت بسیار خجالتی است. دانشمندان حتی آزمایشاتی روی این عنکبوت انجام دادند. آنها به این عنکبوت سیخونک زدند و آن را به نیش زدن تحریک کردند. این عنکبوت در واکنش به این تحریک، نخست به روش‌های دفاعی دیگر روی آورد، یعنی تلاش کرد فرار کند یا خودش را به اندازه‌ی یک توپ کوچک جمع کند. گاهی‌اوقات به سمت خطر تار پرتاب می‌کرد تا برای فرار تلاش کند. نیش زدن آخرین مفر اوست.»

چرا «بیوه‌ی سیاه» مردان را بیشتر نیش می‌زند؟


بیوه‌های سیاه به نامشان ادای دین می‌کنند

بیوه‌های سیاه دقیقا متناسب با نامی که دارند، بیشتر مردان را نیش می‌زنند، نه بخاطر کینه‌ی ذاتی نسبت به مردان بلکه به این دلیل که مردان در تخریب تصادفیِ لانه‌ی آنها سابقه‌ی تاریخی دارند. بیوه‌های سیاه معمولاً در مکان‌های تاریک تار می‌تنند: انباری‌ها، توده‌های هیزم، گاراژها، زیر عرشه و توالت‌های عمومی؛ یعنی مکان‌هایی که مردان بیشتر از زنان در آنها رفت و آمد دارند. توالت‌های فرنگی عمومی خطرناک‌ترین جاست. همان‌طور که کِلسی پاجِت گزارشگر علمی و پارک‌بان سابق در برنامه‌ی This American Life نقل کرده است:


«عنکبوت‌های بیوه‌ی سیاه ... از مکان‌های تاریک و نزدیک به زمین لذت می‌برند. آنها علاقه‌ی خاصی به تار تنیدن میان دو شیء دارند. حشرات مکان‌های بدبو را دوست دارند (مگس‌های توالت‌های عمومی را تصور کنید) چون منبع غذایی خوبی برای آنها فراهم می‌کند و برای رسیدن به یک ماده‌ی بدبو، چه جایی بهتر از کاسه‌ی توالت؟ پس تصور کنید. دهه‌ی 1950 است، شما مرد هستید و وارد یک توالت عمومی می‌شوید. در این حالت شما دقیقا در حال خراب کردن لانۀ عنکبوت هستید. عنکبوت بیوه‌ی سیاه با اینکه معمولاً غیرتهاجمی است حالا به طور غریزی به سمت عامل خطر حمله می‌کند و به آن نیش می‌زند؛ و این یعنی به احتمال زیاد این نیش نقطۀ بسیار حساسی از بدن را هدف قرار می‌دهد!»


آمار دهه‌های پیش این روایت ترسناک را تایید می‌کند. همانطور که پاجت در تحقیقات خود کشف کرده است، بیشترین قربانی نیش این عنکبوت آلت تناسلی مردان بوده است. امروزه که لوله‌کشی داخلی خانه‌ها رایج شده و توالت‌های سفریِ تمیز جایگزین توالت‌های کثیف عمومی شده، تکرار این سناریوی دردناک هم نادر شده است اما توهم آن همچنان به قوت خود باقیست، پس: هرگز برای اجابت مزاج به توالت فرنگی عمومی نروید مگر اینکه ضرورت داشته باشد.

 

منبع: Bigthink

مترجم: زهرا ذوالقدر

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه