چرا به حرم شاهچراغ حمله شد؟

بهتر است مسوولین مربوطه مثلا مانند صداوسیما که به عنوان نقطه‌ای استراتژیک همواره توسط نیروی انتظامیِ «مستقر» محافظت می‌شود مکان‌های مذهبی نیز به چنین امکانی مجهز شوند.
کد خبر: ۱۱۲۴۶۲
بازدید : ۱۴۲۱
۰۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۲

مهدی بذرافکن| سال‌هایی که هنوز شاهچراغ به شکل کنونی توسعه نیافته بود و برخی حاشیه‌ها درباره طرح توسعه اطراف حرم و مساله آسیب به بافت قدیمی شیراز مطرح نبود.

سال‌های نه خیلی دور، اطراف حرم شاهچراغ علیه السلام به سیاق قدیمی حال و هوایی خاص داشت.

حال و هوایی ساده؛ فلکه‌ای روبروی تنها ورودی و تنها صحن شاهچراغ که شیرازی‌ها با آن خاطرات زیادی دارند و مثلا اغلب عروس و داماد‌ها شب عروسی شان برای فیلمبرداری دور این فلکه خاطره انگیز چند دور می‌زدند و تصاویری به یادگار ثبت می‌کردند.

فلکه و میدانی که می‌شد حفظش کرد و طرح توسعه حرم را با توجه به آن انجام داد. البته در شیراز میدان بزرگ دیگری هم وجود داشت به نام «معلم» که پس از میدان آزادی تهران بزرگترین میدان شهری ایران بود، اما متاسفانه مسوولان وقت شهرداری شیراز به خاطر احداث چند پل آن را تخریب کردند و اکنون از آن میدان قدیمی که قابلیت گردشگری داشت یک پل سیمانی بدریختِ چند طبقه باقی مانده است.

اطراف حرم هم به خاطر مسافران و زائران شاهچراغ یکی دو مسافرخانه و چند کباب فروشی و ساندویچ فروشی بود. مسافران و زائرانی که هنگام ظهر پس از اقامه نماز بساط کباب و غذایشان با صفای خاصی کف صحن برپا بود. سال‌هایی که خبر از داعش و حملات تروریستی و.. نبود، درب ورودی شاهچراغ بدون هیچ نگهبانی پذیرای مردم بود.

به بیانی ساده‌تر درب تنها صحن حرم شاهچراغ کف خیابان بود طوری که با پیمودن چند قدم، خود را برابر ورودی اصلی و ضریح مطهر می‌دیدی؛ سال‌هایی که هنوز شاهچراغ به شکل کنونی توسعه نیافته بود و برخی حاشیه‌ها درباره طرح توسعه اطراف حرم و مساله آسیب به بافت قدیمی شیراز مطرح نبود.

حالا، اما حرم شاهچراغ توسعه یافته و بر صحن‌های آن افزوده شده و احتمالا مانند حرم امام رضا علیه السلام باز هم بر صحن‌های آن اضافه خواهد شد. الان دیگر ورود به شاهچراغ مانند سابق نیست، هنگام ورد به حرم «کنترل کننده» حضور دارد و زائرین را بازرسی بدنی می‌کنند، اما معتقدم این کافی نیست.

باید قبول کرد که جهان تغییر کرده و در کشور ما مکان‌هایی مثل حرم‌های مطهر امام رضا علیه السلام در مشهد، حرم حضرت معصومه سلام الله علی‌ها در قم، حرم حضرت احمدبن موسی علیه السلام در شیراز و چند حرم معروف دیگر نیاز به محافظت ویژه تری دارد.

این مکان‌ها پذیرای تعداد زیادی از مردم هستند و در این وضعیت خاص منطقه‌ای مستعد عملیات خرابکاری. بهتر است مسوولین مربوطه مثلا مانند صداوسیما که به عنوان نقطه‌ای استراتژیک همواره توسط نیروی انتظامیِ «مستقر» محافظت می‌شود این مکان‌ها نیز به چنین امکانی مجهز شوند.

به هر حال وقتی پای جان مردم وسط باشد بالاترین نکات ایمنی ولو با هزینه‌های بالا، اما باید انجام شود.

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه