bato-adv

بیماری هپاتیت، مستقیماً این عضو بدن را هدف قرار می‌دهد!

درمان نکردن هپاتیت B و C می‌تواند منجر به نارسایی عملکرد کبد و درنهایت فوت بیمار شود، بنابراین حتما باید روند درمان را پیگیری کرد.
کد خبر: ۱۱۲۶۱۴
بازدید : ۲۰۹
۰۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶

مدیر مرکز خدمات تخصصی داخلی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: هپاتیت بیماری است که مستقیم کبد را هدف قرار می‌دهد.

دکتر راحله میری با بیان این مطلب افزود: کبد در هضم، جذب و ذخیره انواع موادغذایی مانند قند، چربی، پروتئین و ویتامین نقش اساسی ایفا می‌کند و وظیفه تصفیه خون از سموم و مواد اضافی را هم برعهده دارد، ازاین رو طبیعی است که با اختلال در کار کبد بدن دچار مشکلات فراوانی شود و حتی این نارسایی در عملکرد سبب فوت بیمار هم بشود.

به گفته وی، عوامل زیادی مانند میکروب ها، ویروس هـــا، بیماری‌های خودایمنی و ارثی، مصرف برخی دارو‌ها و الکل و کبدچرب در بروز این بیماری نقش دارند.

وی بیان کرد: هپاتیت بیماری است که منجر به التهاب و ورم کبد می‌شود و همه ساله نزدیک به ۵ میلیون نفر در سراسر دنیا به دلیل ابتلا به آن جان خود را از دست می‌دهند

وی با تاکید بر اینکه هپاتیت بیماری است که آگاهی درباره آن نقش مهمی در پیشگیری و کنترلش دارد، ادامه داد: ویروس‌ها ازجمله ویروس هپاتیت B و C مهم‌ترین علل التهاب و ورم کبد هستند. آمار‌ها نشان می‌دهند؛ بیش از ۳۰۰میلیون نفر در دنیا به عفونت مزمن هپاتیت ویروسی B و C مبتلا هستند. همچنین این ویروس‌ها مهم‌ترین عامل ایجاد سرطان پس از مصرف سیگار به حساب می‌آیند.

مدیر مرکز خدمات تخصصی داخلی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی تصریح کرد: از هر ۱۲ مرگ ناشی از سرطان، یک مورد آن مربوط به هپاتیت B یا C است، نکته تأمل برانگیز موضوع هم اینجاست که با وجود شیوع و مرگ و میر بالایی که هپاتیت ویروسی B و C دارد، متأسفانه ۹۰ درصد مبتلایان از بیماری خود خبر ندارند.

دکتر میری اظهار کرد: ویروس هپاتیت B و C از راه اشتراک خون و تماس جنسی محافظت نشده منتقل می‌شوند. اشتراک خون هم از طریق اقداماتی مانند انجام حجامت در مکان‌های غیربهداشتی، تتوکردن با وسایل غیراستریل و استفاده از سوزن و سرنگ مشترک برای تزریق مواد مخدر اتفاق می‌افتد که مراقبت‌های کنترلی را می‌طلبد و از آنجایی که خوشبختانه این عفونت‌ها از طریق ارتباطات روزمره مانند دست دادن، بغل کردن، بوسیدن، عطسه، سرفه، گزش حشرات و غذاخوردن منتقل نمی‌شوند، خیلی نباید نگران شیوع بالای آن‌ها در جامعه بود.

وی افزود: ابتلا به هپاتیت‌های مزمن ویروسی B و C دربیشتر مواقع با علائم بالینی مشخصی همراه نیست، برای همین مبتلایان به آن ممکن است تنها از علائم غیراختصاصی مانند درد مبهم در پهلوی راست یا خستگی شکایت داشته باشند که این نشانه‌ها هم دلیل قطعی برای ابتلا به بیماری نیست و باید از طریق آزمایش خون آن را مشخص کرد. خوشبختانه آزمایش اولیه هپاتیت ویروسی، در همه آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی انجام می‌شود.

وی گفت: درمان نکردن هپاتیت B و C می‌تواند منجر به نارسایی عملکرد کبد و درنهایت فوت بیمار شود، بنابراین حتما باید روند درمان را پیگیری کرد، خوشبختانه امروزه دارو‌های موثر و ارزان قیمتی برای درمان هر دو عفونت هپاتیت در داخل کشور تولید می‌شود و همه بیمه‌ها دارو‌های ضد ویروسی را پوشش می‌دهند.

به گفته وی، هپاتیت C با مصرف دارو در عرض ۳ تا ۶ ماه کامل درمان می‌شود و دیگر اثری از ویروس در بدن نیست. اما هپاتیت B دوره درمان طولانی تری دارد و برای کنترل آن حتی ممکن است لازم باشد که بیمار تا چندین سال داروی ضد ویروسی مصرف کند.

دکتر میری اظهار کرد: به منظور پیشگیری از هپاتیت B، واکسن موثری وجود دارد که در کشورمان از سال ۱۳۷۲، تمامی نوزادان در بدو تولد آن را دریافت می‌کنند و توصیه می‌شود که افراد زیر ۵۰ سال هم که قبل از سال ۱۳۷۲ متولد شده اند، حتما علیه این عفونت واکسینه شوند.

مجموع این تلاش‌ها در داخل و خارج کشور باعث شده است تا جامعه جهانی به حذف کامل هپاتیت C و کنترل هپاتیت B تا سال ۱۴۱۰ امیدوار باشد که برای رسیدن به آن در کشور خودمان باید هر ایرانی حتما یک بار در طول عمر خود آزمایش هپاتیت B را انجام بدهد.

وی ادامه داد: برای هپاتیت C هم اگر کسی سابقه مجروحیت در زمان جنگ یا سابقه دریافت خون قبل از سال ۱۳۷۵ یا حتی یک بار اعتیاد تزریقی را دارد حتما توصیه می‌شود برای آزمایش تشخیصی این بیماری اقدام کند.

منبع:بهداشت نیوز

برچسب ها: هپاتیت
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv