محاسبه زمان با یک روش جدید؛ دیگر به ساعت نیاز ندارید!

در این مقاله توضیح داده شده است: برخلاف هر ساعت دیگری، این ساعت کوانتومی از شمارنده استفاده نمی‌کند و ماهیت آن کاملاً مکانیکی کوانتومی است.
کد خبر: ۱۱۲۶۷۲
بازدید : ۳۴۲
۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۰

بر اساس تحقیقات جدید، زمان را می‌توان با نوعی لیزر و اتم به جای ساعت اندازه‌گیری کرد.

به گزارش روزنامه سان، گفته می‌شود این روش دقیق‌تر از کرونومتر معمولی شماست، اما بعید است که به این زودی‌ها بتوان ساعت‌ها را کنار گذاشت. محققان دانشگاه اوپسالا در سوئد می‌گویند راهی برای اندازه‌گیری زمان پیدا کرده‌اند که به نقطه شروع خاصی نیاز ندارد.

این می‌تواند برای آزمایش‌های کوانتومی خاصی که اندازه‌گیری آن‌ها دشوار است مفید باشد. این روش شامل استفاده از لیزر برای اندازه‌گیری تغییرات در موقعیت الکترون‌ها در اتم‌ها است. سپس از این تغییرات می‌توان زمان را استنباط کرد. این تحقیق در مجله Physical Review Research منتشر شده است.

در این مقاله توضیح داده شده است: برخلاف هر ساعت دیگری، این ساعت کوانتومی از شمارنده استفاده نمی‌کند و ماهیت آن کاملاً مکانیکی کوانتومی است.

ساعت کوانتومی به دلیل سادگی، اطمینان از دقت و توانایی ارائه یک زمان مطلق، یعنی نیازی به یافتن زمان صفر نیست، پتانسیل تبدیل شدن به یک ابزار ارزشمند در طیف‌سنجی کاوشگر پمپ را دارد. مارتا برهولتز، فیزیکدان، آزمایش علمی اندازه‌گیری زمان غیرمعمول را رهبری کرد.

او به وب‌سایت نیوساینس توضیح داد: «اگر از یک شمارنده استفاده می‌کنید، باید صفر را تعریف کنید. شما در یک نقطه شروع به شمارش می‌کنید. مزیت این کار این است که مجبور نیستید ساعت را شروع کنید؛ فقط به ساختار تداخل نگاه می‌کنید و می‌گویید خوب، ۴ نانوثانیه گذشته است.»

گفته می‌شود این روش اندازه‌گیری زمان همیشه دقیق است. امید می‌رود این روش بتواند به دانشمندان کمک کند لحظاتی به کوچکی ۱.۷ تریلیونم ثانیه را اندازه‌گیری کنند.

منبع: همشهری آنلاین

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه