bato-adv

طرز تهیه لپه پلو با عطر زیره کرمان

لپه پلو یکی از غذاهای سنتی شهر کرمان است.
کد خبر: ۱۱۳۰۸۱
بازدید : ۱۵۹۳
۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۶

لپه پلو با زیره یکی از انواع غذا‌های سنتی و خوشمزه ایرانی است که اصالت آن متعلق به شهر کرمان می‌باشد.

برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه لپه پلو با زیره در ادامه با ما همراه باشید:

مواد لازم برای ۴ نفر

لپه ۱ پیمانه
برنج ۴ پیمانه
پیاز ۳ عدد متوسط
گوشت گوسفندی ۳۰۰ گرم
رب گوجه فرنگی ۱ قاشق غذاخوری
زیره سیاه ۳ قاشق غذاخوری
نمک، زردچوبه و فلفل سیاه به مقدار کافی

طرز تهیه لپه پلو با زیره

مرحله اول: برای تهیه لپه پلو با زیره خوشمزه در ابتدای کار لپه را می‌شوییم و درون یک کاسه مناسب می‌ریزیم، سپس به اندازه‌ای که ۱ بند انگشت روی لپه را بگیرد آب می‌افزاییم و اجازه می‌دهیم به مدت ۵ تا ۶ ساعت درون آب بماند تا خیس بخورد.

مرحله دوم: پس از گذشت این زمان لپه را درون آبکش می‌ریزیم و آبکشی می‌کنیم. در ادامه ۲ عدد پیاز را به صورت نگینی ریز خرد کرده و یک قابلمه مناسب روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم، سپس مقداری روغن مایع به آن اضافه می‌کنیم.

مرحله سوم: در ادامه پیاز را به تابه اضافه کرده و تفت می‌دهیم تا سبک و شیشه‌ای شود، سپس لپه را به همراه نمک، زردچوبه و فلفل سیاه به تابه می‌افزاییم. در ادامه مواد درون قابلمه را تفت می‌دهیم تا بوی خامی ادویه‌ها و لپه از بین برود.

مرحله چهارم: حالا ۱ لیوان آب به قابلمه اضافه کرده، سپس اجازه می‌دهیم لپه درون آب جوش بماند تا کاملا پخته و آب اضافی درون قابلمه کشیده شود. در ادامه برنج را می‌شوییم و به همراه ۱ قاشق چایخوری نمک درون یک کاسه حاوی آب می‌ریزیم.

مرحله پنجم: حالا اجازه می‌دهیم برنج به مدت ۱ ساعت درون آب بماند تا خیس بخورد. پس از گذشت این زمان یک قابلمه مناسب را تا نیمه پر از آب می‌کنیم و روی حرارت زیاد قرار داده، سپس اجازه می‌دهیم آب به نقطه جوش برسد.

مرحله ششم: در این مرحله برنج را درون آبکش می‌ریزیم و پس از جوش آمدن آب برنج را به آن اضافه می‌کنیم، سپس اجازه می‌دهیم برنج به مدت ۸ تا ۱۲ دقیقه درون آب جوش بماند تا پخت اولیه آن انجام شود. در ادامه یک دانه برنج را بین دو انگشت له می‌کنیم.

لپه پلو
مرحله هفتم: در صورتی که اطراف برنج نرم و مغز آن کمی گیر داشت، قابلمه را از روی حرارت بر می‌داریم. حالا برنج را درون آبکش ریخته و آبکشی می‌کنیم تا آب اضافی اش خارج شود. در ادامه مقداری روغن مایع و زعفران دم کرده درون یک قابلمه مناسب می‌ریزیم.

مرحله هشتم: در این مرحله ته دیگ دلخواهمان را درون قابلمه فیکس می‌کنیم و یک لایه برنج درون قابلمه می‌ریزیم. در ادامه مقداری از لپه پخته شده را به صورت پخش روی برنج ریخته، سپس زعفران دم کرده را به همراه زیره روی لپه می‌ریزیم.

مرحله نهم: در صورت تمایل برای عطر و طعم بهتر می‌توانید زیره را درون یک تابه بدون روغن کمی تفت دهید تا عطرش خارج شود. حالا به همین ترتیب ادامه می‌دهیم تا مواد تمام شوند، سپس روی حرارت ملایم شعله پخش کن قرار می‌دهیم.

مرحله دهم: در ادامه قابلمه را روی شعله پخش کن قرار می‌دهیم، سپس درب قابلمه را با دم کنی پوشانده و روی قابلمه می‌گذاریم. حالا اجازه می‌دهیم پلو به مدت ۴۵ دقیقه روی حرارت بماند تا کاملا دم بکشد. در این فاصله گوشت‌های قلقلی را درست می‌کنیم.

مرحله یازدهم: برای درست کردن گوشت قلقلی ابتدا گوشت گوسفندی را به تکه‌های ریز خرد کرده، سپس درون یک کاسه مناسب چرخ می‌کنیم. در ادامه پیاز باقی مانده را با دندانه‌های ریز رنده، رنده کرده و از صافی رد می‌کنیم تا آب اضافی اش خارج شود.

مرحله دوازدهم: حالا پیاز رنده شده را به همراه نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به کاسه حاوی گوشت چرخ کرده می‌افزاییم، سپس ورز می‌دهیم تا مواد ترکیب و یکدست شوند. در ادامه به اندازه یک گردو درشت از مایه گوشت چرخ کرده برداشته و قلقلی می‌کنیم.

مرحله سیزدهم: در ادامه به همین ترتیب ادامه می‌دهیم تا مایه گوشت تمام شود، سپس یک تابه مناسب روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم و مقداری روغن مایع به آن می‌افزاییم. حالا گوشت‌های قلقلی را درون تابه اضافه می‌کنیم و تفت می‌دهیم.

مرحله چهاردهم: زمانی که گوشت‌های قلقلی کاملا سرخ شدند، رب گوجه فرنگی را به تابه اضافه می‌کنیم، سپس تفت می‌دهیم تا بویی خامی آن از بین برود. در ادامه گوشت‌های قلقلی را با رب گوجه فرنگی تفت می‌دهیم تا رب به خورد گوشت‌ها برود.

مرحله پانزدهم: پس از گذشت ۴۵ دقیقه قابلمه را از روی حرارت کنار می‌گذاریم، سپس پلو را مخلوط می‌کنیم تا مواد ترکیب شوند. در ادامه پلو را درون ظرف مورد نظرمان می‌ریزیم، سپس گوشت‌های قلقلی را کنار آن قرار داده و سرو می‌کنیم. نوش جان.

منبع: برترین ها

برچسب ها: لپه پلو طرز تهیه
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv