bato-adv

کشف یک گورستان باستانی در شمال شرقی فرانسه

باستان‌شناسانِ این‌راپ (Inrap) به تازگی یک گورستان روستایی کوچک متعلق به اواخر قرن پنجم (دورانِ اواخرِ باستان) واقع در شمال شرقی فرانسه را حفاری کرده‌اند.
کد خبر: ۱۱۳۰۹۹
بازدید : ۵۱۲۸
۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۶

فرادید| گورستانِ کشف‌شده که در امتداد یک جاده‌ی باستانی قرار دارد حاوی بقایای سازه‌های مرده‌سوزی؛ به اضافۀ چندین قبر که کاملاً مزین شده هستند. زمین گورستان به احتمال زیاد با بقایای یک ویلای رومی باستانی که بیش از یک دهه پیش در آن نزدیکی کشف شد، ارتباط دارد.


به گزارش فرادید، سال ۲۰۰۹، در جریان بررسی سایت، باستان‌شناسان بقایای ساختمان‌های مزرعه‌ایِ یک ویلای رومیِ قرن یکمی و یک دهکده‌ی قرون وسطایی را کشف کردند. سه آرامگاهِ عصر- مروونژی‌ها (اواسط قرن‌های پنجم و هشتم) حاوی بقایای هفت نفر بود که همگی از یک خانواده بودند. این بقایا در ویرانه‌های یک انبار رومی یافت شد.


سال ۲۰۲۰، زمانی که قرار شد تقسیمات فرعی به سمت معدن و کارخانه‌ی آیدا (Ida) پیشروی کند، حفاری‌ها دوباره شروع شد. چاه‌های شناسایی، نخستین بقایایِ اوایلِ عصرِ آهن را در سایت کشف کرد و گواه این بود که این ناحیه زودتر از چیزی که قبلاً تصور میشد محل سکونت بوده است. افزون بر این، یگ گودال مرده‌سوزی از قرن یکم و یک خاک‌ریزیِ ثانویه از دوره‌ی گالو-رومن هم حفاری شد.

یک گورستان روستایی متعلق به دورانِ اواخرِ باستان در شمال شرقی فرانسه کشف شد

بر خلاف حفاری‌های سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰، حفاری سال ۲۰۲۰ طرف دیگر دره را بررسی کرد. اگرچه خاک به شدت شسته و برده شده، اما این اتفاق باعث شده که لایه‌های رسوبِ تلمبارشده‌یِ روی گورستان سبب حفظ بقایا شود. پس از حفر آن لایه‌ها حدود ده سازه‌ی مرده‌سوزی توسط باستان‌شناسان پیدا شد. در گودال‌های چهارگوشه‌ای که با دقت حک شده بودند و طاقچه‌های گرد بسیار ناهموارتری داشتند و به نظر می‌رسید سوراخی برای نصب ستون باشند، اما نبودند، قطعاتی از بقایای استخوان‌های زغال‌شده کشف شد. هیچ کوزه‌ی خاکستر یا بقایای استخوان بیشتری باقی نمانده بود. چند ناخن، احتمالا از یک تابوت و یک گودال مربع با مجموعه‌ای از تجهیزات آهنگری و بقایای کوره کشف شدند (انبر، ضایعات فلزی، خاکستر).

یک گورستان روستایی متعلق به دورانِ اواخرِ باستان در شمال شرقی فرانسه کشف شد


در همان منطقه، ده قبر مربوط به دورانِ اواخرِ باستان کشف شدند. گودال‌ها به دقت و در ردیف‌های موازی حفر شده بودند. در هر قبر، فردِ مدفون در حالتِ درازکشیده قرار داشت (بزرگسالانِ هر دو جنس و چهار کودک خردسال). از سنجاقِ سر و گردن‌بند برای شناساییِ دو زن بزرگسال استفاده شده بود. در حالیکه هیچ کفن یا بسترمرگی در قبر‌ها کشف نشد، میخ‌های آهنی و آثار چوب نشان‌دهنده‌ی این بود که اجساد روی تخت روان یا داخل تابوت دفن شدند.


متوفیان با انواعی از «گورنهاده‌ها» دفن شده بودند. ظروف سرامیکی ساخته شده از خاک رس محلی آرگون در قسمت سر و یا پای جسد کشف شدند. تصور می‌شود این ظروف حاوی غذای نذری بودند که حالا مدت زمان زیادی از تجزیه‌ی آن‌ها گذشته است. ظروف شیشه‌ای با کیفیت بالا هم همراه متوفیان دفن میشد و شامل فنجان، بطری، فلاسک، جام، کاسه و ظرف میشد. فرد متوفی با جواهرات مزین شده بود، جواهراتی که بیشتر آن‌ها قطعاتی از جنس آلیاژ مس و شامل مهره، کهربا و خمیر شیشه میشد.

یک گورستان روستایی متعلق به دورانِ اواخرِ باستان در شمال شرقی فرانسه کشف شد


در قبر‌ها سکه‌هایی نیز پیدا شد، برخی به صورت تک و برخی به صورت گروهی که به احتمال زیاد در کیف‌پول‌هایی از جنس مواد آلی نگهداری میشد و در آخر، دو شانه از جنس استخوان و یک تبرِ مینیاتور در کنار سر یک کودک پیدا شد.


هنوز محققان در حال مطالعه‌ی این بقایایِ بازیابی‌شده هستند و امیدوارند اطلاعات بیشتری درباره‌ی جنسیت، سن و سوابق سلامتی متوفیان به دست آورند. هنوز خود گورستان و نحوه‌ی سازماندهی و کاربری آن به علاوه‌یِ راه و رسمِ تشییعِ جنازه‌ی کسانی که در دورانِ اواخرِ باستان زندگی می‌کردند، موضوع تحقیق محققان است.

 

منبع: Arkeonews

مترجم: زهرا ذوالقدر

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv