مرور اخبار ۲۲ آبان سال ۵۷؛ از مالیات هنرمندان تا خطر تلویزیون رنگی!

مرور روزنامه‌های قدیمی تجربۀ جالبی است که تفاوت‌ها و شباهت‌های مسائل امروز و گذشته را به ما نشان می‌دهد.
کد خبر: ۱۱۳۳۳۰
بازدید : ۶۷۱۸
۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۷

فرادید| مطالعۀ اخبار روزنامه‌هایی که چند دهه قبل منتشر شده‌اند، احساس عجیبی دارد؛ هم به خاطر شباهت‌هایی که با اخبار امروز دارند و هم به خاطر تفاوت‌هایشان. ورق زدن روزنامه‌های قدیمی به ما نشان می‌دهد که بعضی از مشکلات و مسائل امروزی ما چه سابقۀ طولانی‌ای دارند و از چه گذشته‌های دوری گریبانگیر ما بوده‌اند.

 

به گزارش فرادید؛ شاید بعضی از موضوعاتی که در دوران ما اتفاق می‌افتند برای ما تازه به نظر برسند؛ اما گاهی روزنامه‌های قدیمی به ما نشان می‌دهند که حتی این موضوعات «تازه» هم در گذشته وجود داشته‌اند و در حقیقت خیلی هم تازه نیستند.

 

وقتی می‌بینیم که خیلی از دغدغه‌های امروزی ما، دغدغۀ آدم‌های چهل پنجاه سال پیش هم بوده‌اند، شاید بتوانیم نگاه کلی‌تر و عمیق‌تری به موضوعات پیدا کنیم و کمتر درگیر روزمرگی‌هایی شویم که انگار همیشه وجود داشته‌اند و همیشه هم تازه به نظر می‌رسیده‌اند.

 

سال ۱۳۵۷ احتمالا مهم‌ترین سال در تاریخ معاصر ایران است و به همین خاطر مرور روزانۀ اخبار روزنامه‌های این سال می‌تواند تجربۀ جالب و تامل‌برانگیزی باشد. البته در این مورد صرفا به اخبار سیاسی نمی‌پردازیم بلکه سعی خواهیم کرد که جالب‌ترین اخبار حوزه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی را نیز در هر روز مرور کنیم.

 

در اینجا تعدادی از اخبار و گزارش‌های روز ۲۲ آبان را که در روزنامۀ اطلاعات به چاپ رسیده‌اند ملاحظه می‌کنید.

 

مشکل خانه‌های خالی پایتخت. ظاهرا این از مشکلات قدیمی شهر تهران است که در دوره‌های مختلف راه‌های مختلفی برای حل آن در نظر گرفته شده است. در اخبار ۲۲ آبان سال ۵۷ می‌خوانیم که شهرداری تهران تصمیم گرفته خودش اجاره بهای خانه‌های خالی را تعیین کند و حتی در صورت مخالفت مالک، با حضور نمایندۀ دادستانی خانه‌ها را اجاره بدهد.

مرور اخبار ۲۲ آبان سال ۵۷؛ از مالیات هنرمندان تا خطر تلویزیون رنگی!

 

کشف راه پیش‌بینی زلزله توسط شوروی! در حالیکه هنوز هم راهی برای پیش‌بینی موثر زمان وقوع زلزله پیدا نشده، ۴۴ سال قبل در چنین روزی به نقل از روزنامۀ پراوادا (ارگان حزب کمونیست شوروی) ادعا شده بود که دانشمندان شوروی توانسته‌اند با اندازه‌گیری سطح آب دریاچه‌ها زمان وقوع زمین‌لرزه را پیش‌بینی کنند.

مرور اخبار ۲۲ آبان سال ۵۷؛ از مالیات هنرمندان تا خطر تلویزیون رنگی!

 

مراسم شکرگزاری و نیایش به مناسبت سالگرد نجات شاه از حادثۀ ترور. در روز بیست و یک آبان در تعدادی از موسسات و ادارات دولتی مراسمی جهت گرامیداشت نجات شاه از حادثۀ ترور سال ۱۳۴۴ برگزار شده بود که اخبار آن در روزنامه‌های ۲۲ آبان انعکاس یافته بود. یکی از این مراسمات در هواپیمایی هما برگزار شده بود. به گزارش اطلاعات، در این مراسم تیمسار علی‌محمد خادمی با ذکر پیشرفت‌های حاصل شده در ایران، رفع خطر از وجود شاه را «یک تفضل الهی» خواند و بعد از او هم خطیبی به اسم عباس مهاجرانی مراسم نیایش را برگزار کرد.

مرور اخبار ۲۲ آبان سال ۵۷؛ از مالیات هنرمندان تا خطر تلویزیون رنگی!

 

مشکل امتحان نهایی سال ششم دبیرستان. دانش‌آموزان چهار دهۀ قبل، ظاهرا قبل از استرس کنکور، باید با اضطراب امتحان نهایی سال ششم دبیرستان دست و پنجه نرم می‌کردند. در گزارش ۲۲ آبان روزنامه اطلاعات از درصد قبولی پایین دانش‌آموزان و هزینه‌های زیاد خانواده‌ها برای خرید جزوات و کتاب‌های راهنما گفته شده است. در این گزارش آمده که دانش‌آموزانی که در مدارس با شهریۀ بالا تحصیل می‌کنند مشکل چندانی در این مورد ندارند، اما دیگران قبل از این امتحان خواب و خوراک ندارند و بعضی‌ها حتی شش یا هفت بار در این امتحان مردود شده‌اند.

مرور اخبار ۲۲ آبان سال ۵۷؛ از مالیات هنرمندان تا خطر تلویزیون رنگی!

 

مسئلۀ مالیات هنرمندان. روزنامه اطلاعات گزارش داده که هر سال بین هنرمندان و وزارت دارائی بر سر تعیین میزان مالیات اختلاف پیش می‌آید. این روزنامه در مصاحبه با «حمیرا» به این مسئله پرداخته است. این خواننده معتقد است وزارت دارایی مالیات را بر اساس شهرت تعیین می‌کند و این منصفانه نیست. او می‌گوید هزینه‌های زندگیش زیاد است و مثلا برای شرکت در هر برنامۀ تلویزیونی باید لباسی به قیمت ۷ تا ۱۵ هزار تومان بپوشد و قیمت عطرش برای هر برنامه بالغ بر ۱۸۰۰ تومان می‌شود. او گفته که به خاطر «فضای کثیف» مهمانی‌ها در اینگونه جلسات شرکت نمی‌کند و بنابراین درآمدش کمتر از دیگران است. گلایۀ دیگر این خواننده این بوده که نشریات در مورد وضع زندگیشان اغراق می‌کنند: «یکی از نشریات نوشته بود که من آشپز فرانسوی استخدام کرده‌ام در حالیکه اینطور نیست و کماکان از آشپز ایرانی استفاده می‌کنم».

مرور اخبار ۲۲ آبان سال ۵۷؛ از مالیات هنرمندان تا خطر تلویزیون رنگی!

 

خطر تلویزیون رنگی برای چشم! رئیس بخش چشم‌پزشکی دانشگاه اصفهان اخطار کرده است که «گرچه تلویزیون رنگی به ظاهر جالب‌تر است، لیکن به علت عوض شدن پی در پی رنگ‌ها، چشم تماشاگر بیش از حد در معرض خطر قرار دارد و تلویزیون رنگی برای چشم یک خطر جدی است».

مرور اخبار ۲۲ آبان سال ۵۷؛ از مالیات هنرمندان تا خطر تلویزیون رنگی!

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه