bato-adv

قیمت نجومی بازار لوازم خانگی را خلوت کرد

بنابر گزارش‌ها بازار لوازم خانگی در رکود فرو رفته است. علت آن هم چیزی جز افزایش قیمت لوازم خانگی و نبود نقدینگی متقاضیان نیست.
کد خبر: ۱۱۴۰۷۴
بازدید : ۸۴۶۶
۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۹

به‌دلیل قیمت لوازم خانگی که روزبه‌روز بالاتر می‌رود متقاضیان این بازار به تعمیر وسایل خود روی آورده‌اند.

مشاهدات میدانی از بازار لوازم خانگی امین حضور حاکی از خلوت بودن این بازار است؛ موضوعی که فروشندگان نیز آن را تایید می‌کنند. یکی از فروشندگان با اشاره به افزایش نرخ ارز در هفته‌های اخیر، می‌گوید: «قبلا دلار بالا می‌رفت، بازار رونق می‌گرفت و مردم شروع به خرید می‌کردند، اما در حال حاضر پول ندارند و ترجیح می‌دهند با چیزی که دارند کنار بیایند یا سراغ تعمیرات بروند. مردم فقط اگر مجبور باشند خرید می‌کنند.»

او همچنین درباره تاثیر افزایش نرخ ارز بر قیمت کالاها می‌گوید: «وقتی دلار بالا می‌رود، مغازه‌دار می‌گوید پس بالاتر هم می‌رود. برای مثال دلار 36 را 37هزار تومان حساب می‌کند تا ضرر نکند. چون فروشنده‌ها تا حالا چندین‌بار ضرر کرده‌اند. البته در حال حاضر یک هفته است که نرخ ارز روی 35هزار تومان مانده است.»

قیمت لوازم خانگی‌های بزرگ

بررسی قیمت‌ها نیز نشان می‌دهد که در حال حاضر قیمت یخچال سایدبای‌ساید ایرانی در بازار 27 تا 56میلیون تومان و ساید خارجی حدود 48 تا 130میلیون تومان است. محدوده قیمت یخچال و فریزر دوقلوی ایرانی نیز 17 تا 40 و خارجی 52 تا بیش از 100میلیون تومان است.

انواع لباسشویی ایرانی نیز 6میلیون و 500 تا 17میلیون تومان و انواع خارجی این محصول 14 تا 40میلیون تومان فرخته می‌شود. انواع ماشین ظرفشویی ایرانی نیز 12 تا 19میلیون تومان و انواع خارجی آن 16 تا 45میلیون تومان قیمت دارد.

در این میان قیمت انواع گاز با طرح فر 2 تا 8میلیون تومان است و گازهای فردار نیز 5میلیون و 700 تا 17میلیون تومان عرضه می‌شود. البته فروشنده تاکید می‌کند که ارزان‌ترین گاز فردار فقط یک مدل است و فراوانی زیادی در حداقل قیمت نیست.

همچنین انواع تلویزیون 50 اینچ برندهای داخلی حدود 10 تا 13 و قیمت انواع خارجی این محصول 14 تا 24میلیون در بازار عرضه می‌شود.

قیمت لوازم خانگی‌های کوچک

بررسی برخی از قیمت لوازم خانگی کوچک‌تر و ضروری نیز نشان می‌دهد که انواع جاروبرقی به قیمت 2میلیون و 200هزار تومان تا 12میلیون تومان، اتو یک میلیون و 800 تا 4میلیون و 600هزار تومان و ماکروفر 3میلیون و 500 تا 17میلیون تومان فروخته می‌شود. فروشندگان می‌گویند که اکثر ماکروفرها و اتوهای بازار خارجی است.

فروشندگان درباره گارانتی هم اظهارات جالبی دارند. آن‌ها تاکید می‌کنند که شرکت‌های خصوصی که لوازم خانگی قاچاق را گارانتی می‌کنند، با تعهدات خود عمل می‌کنند. یکی از فروشندگان می‌گوید: این شرکت‌های خصوصی 10 سال گارانتی موتور و 18ماه گارانتی قطعات دارند و تا حالا هیچ موردی نبوده که کالا برگشت بخورد یا دچار مشکل شود.

همچنین به گفته او این شرکت‌های خصوصی گارانتی، با تاجرها قرارداد می‌بندند و به مشتریان آن‌ها خدمات می‌دهند. این شرکت‌ها برای نصب هزینه دریافت می‌کنند، اما تا زمانی که در گارانتی ذکر شده باشد، برای تعمیر هزینه دریافت نمی‌کنند.

گفتنی است واردات لوازم خانگی از سال 1397 ممنوع است و در حال حاضر عمده کالاهای خارجی موجود در بازار قاچاق هستند که با گارانتی‌های تقلبی فروخته می‌شوند. تاکنون بارها بحث آزادسازی واردات لوازم خانگی مطرح شده، اما به نتیجه نرسیده است.

موافقان آزاد شدن واردات لوازم خانگی می‌گویند این قانون حقوق مصرف‌کننده را در نظر نگرفته، اما مخالفان معتقدند تولیدکنندگان ایرانی شرایط برابر با تولیدکنندگان خارجی ندارند که بتوانند با آن‌ها رقابت کنند.

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv