bato-adv

آیا می‌دانید کدام شاه ایرانی قبل از تولد تاجگذاری کرد؟

پادشاهانی که در کودکی تاجگذاری کرده‌اند در طول تاریخ کم نبوده‌اند؛ اما یکی از پادشاهان ساسانی در رحم مادرش بود که صاحب تاج و تخت شد!
کد خبر: ۱۱۴۰۷۵
بازدید : ۱۸۱۲۳
۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۵

فرادید| در تاریخ کشور‌های مختلف دنیا کم نیستند حاکمانی که در سنین کودکی وارث حکومت شدند. پادشاه اویو که همین الان حاکم کشور آفریقایی «تورو» است، در سه سالگی به حکومت رسید. ولی رکورد جوانترین پادشاه تاریخ دست او نیست، چون ماری اسکات (ملکۀ اسکاتلند در قرن ۱۶) در شش روزگی بر تخت نشست و آلفونسوی سیزدهم (پادشاه اسپانیا در اواخر قرن ۱۹) در روز تولدش صاحب تاج و تخت شد.

به گزارش فرادید؛ شاید فکر کنید دیگر جوانتر از این ممکن نیست! اما شاپور ساسانی حتی هنوز به دنیا نیامده بود که وارث تاج کیانی شد. شاپور فرزند هرمز دوم بود که در زمان مرگ پدرش هنوز به دنیا نیامده بود. بعد از مرگ هرمز ابتدا یکی از پسرانش به اسم آذرنرسه به پادشاهی رسید، اما اشراف ساسانی خیلی زود او را از قدرت برکنار کردند و فرزندی را که هنوز متولد نشده بود به عنوان پادشاه بعدی امپراطوری ساسانی انتخاب کردند.

آیا می‌دانید کدام شاه ایرانی قبل از تولد تاجگذاری کرد؟

(تصویر شاپور دوم و شاپور سوم در سنگ‌نگارۀ طاق بستان)

بر اساس یک روایت، درباریان و روحانیون ساسانی مراسم تاجگذاری نمادینی برای این کودک متولد نشده برگزار کردند؛ به این صورت که تاج پادشاهی را روی شکم مادر باردار او ایفراهرمز (همسر هرمز دوم) قرار دادند. در سال‌های کودکی شاپور، قدرت در اصل در اختیار مادر او و سایر درباریان بود، اما با رسیدن به نوجوانی خود شاپور قدرت را در دست گرفت و به یکی از قدرتمندترین شاهان ساسانی تبدیل شد.

آیا می‌دانید کدام شاه ایرانی قبل از تولد تاجگذاری کرد؟

(بشقابی فلزی با نقش برجستۀ شاپور دوم؛ موزۀ بریتانیا)

تاجگذاری در شکم مادر تنها رکورد شاپور نیست؛ او کسی است که طولانی‌ترین دوران سلطنت در تاریخ ایران را نیز داشته است. شاپور از سال ۳۰۹ تا ۳۷۹ میلادی به مدت هفتاد سال سلطنت کرد.

برچسب ها: شاپور دوم
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv