bato-adv

بازگشت دوبارۀ مارمولک جواهرنشان!

جمعیتِ مارمولک‌های کوچکِ یونیون آیلَند (Union Island geckos) به واسطه‌ی تقاضای رو به رشدِ تجارت غیرقانونیِ حیوانات خانگی کم شده بود، اما طرفداران محیط زیست در همکاری‌هایشان با بومیانِ سنت وینسنت و گرنادینز موفق به افزایش شمار این گونه‌ی به شدت در معرض خطر شدند.
کد خبر: ۱۱۴۲۹۸
بازدید : ۳۲۶۱۸
۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۵

فرادید| گونه‌ای از مارمولک‌های خانگیِ به شدت در معرضِ خطر با رنگ روشن، به اندازه‌ی یک گیره‌ی کاغذ، از سال ۲۰۱۸ از نظر جمعیتی دوبرابر شده‌اند و این افزایش را مدیونِ تلاش‌های طرفداران محیط زیست در همکاری با ساکنان محلی هستند.

به گزارش فرادید؛ مارمولک خانگیِ یونیون آیلَند (Gonatodes daudini) در جنگل چاتام بِی واقع در جزیره‌ای به همین نام در سنت وینسِنت و گرنادینز یافت می‌شود. این گونه نخستین‌بار سال ۲۰۰۵ به صورت علمی معرفی شد و به سرعت به خاطر نقوشِ رنگارنگِ جواهرمانندی که داشت برای قاچاقچیانِ غیرقانونیِ حیوانات خانگی جذابیت بالایی پیدا کرد. این جذابیت منجر به شکار غیرقانونی و قاچاقِ متجاوزانه‌ی این گونه شد و در نتیجه جمعیت آن به شدت کاهش یافت.

بازگشت دوباره‌ی مارمولک خانگی کوچک

باقیمانده‌ی این گونه در یک قطعه‌ی ۵۰ هکتاری از یک جنگل باستانی زندگی می‌کنند و نسبت به انسان‌ها آسیب‌پذیر هستند. از این رو، سال ۲۰۱۶، دپارتمان جنگل‌های سنت وینسِنت و گرنادینز و سازمان‌های حفاظت از منابع طبیعی با ساکنان محلی همکاری کردند تا برای نجاتِ این گونه‌ی به شدت در خطر برنامه‌ریزی کنند. این تلاش‌ها از توسعه و افزایش مدیریتِ نواحی حفاظت‌شده گرفته تا گشت‌زنی‌های حفاظتی، منجر به افزایش شمار مارمولک‌های خانگیِ یونیون آیلَند از رقمِ ۱۰ هزار در سال ۲۰۱۸ به ۱۸ هزار شده است.

رُزمَن آدامز یکی از بنیانگذاران اتحادیه‌ی محلیِ زیست‌محیطیِ یونیون آیلَند در بیانیه‌ای گفته است: «به عنوان رهبرِ یک اتحادیه و یک جامعه، بسیار مفتخرم از این که در این پیروزی نقش داشتم.»

بازگشت دوباره‌ی مارمولک خانگی کوچک


جِنی دالتری مدیر دو خیریه‌ی بین‌المللیِ حفاظت از منابع طبیعی که در این عملیات نجات مشارکت داشته‌اند نیز گفته است: «نجات مارمولک خانگی یونیون آیلَند در حیات وحش حاصل یک تلاش جمعی بود. کار کردن با مردم یونیون آیلَند شگفت‌انگیز بود. این مردم حق دارند به مارمولک منحصربفرد زادگاه و جنگل‌های باستانی‌شان افتخار کنند.»

موفقیتِ به‌دست‌آمده در زمینه‌ی محافظت از این مارمولکِ کوچک به گروه‌های حفاظت از منابع طبیعی انگیزه داد تا اقداماتِ گسترده‌تری را با هدف حفاظت از تمام موجودات حیات وحش در جنگل چاتام بِی انجام دهند و این امر موجب افزایش فرصت‌های شغلی برای افراد بومی شده است. این منطقه با وجود کوچک بودن، پر از حیوانات و گیاهانِ بومیِ در معرض خطر است و حتی محققان در حال کشف گونه‌های جدید این منطقه هستند.

 

منبع: newscientist

مترجم: زهرا ذوالقدر 

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv