bato-adv
وزارت صمت شفاف سازی کند

(عکس) ماجرای خرید و فروش مشکوک تویوتا‌های مدل ۲۰۲۰ در بازار کشور

در شرایط ممنوعیت واردات، وجود برخی از خودرو‌های خاص در بازار بسیار جلب‌توجه می‌کند.
کد خبر: ۱۱۶۵۵۸
بازدید : ۸۶۲۱
۱۲ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۱

در چند ماه اخیر، شاهد ورود خودرو‌های خارجی برای مصارف عمومی مانند خودرو‌های امداد و نجات هستیم، اما در این بین برخی از مدل‌های ۲۰۲۰ خودرو (عمدتاً از محصولات تویوتا) در بازار آزاد وجود دارند که عملاً مجوز واردات به کشور را نداشته‌اند. به همین دلیل لازم است وزارت صمت شفاف‌سازی لازم را انجام دهد.

حدود یک ماه قبل بود که دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت در مکاتبه‌ای با گمرک مجوز ترخیص ۲۲۰ دستگاه خودروی وارداتی تویوتا هایس را صادر کرد. براساس نامه این وزارتخانه ۲۲۰ دستگاه خودروی ون تویوتا هایس که توسط یک شرکت خصوصی وارد کشور شده بود، جهت آماده‌سازی، تجهیز و تبدیل به خودروی امداد و نجات و «خدمات شهری» با رعایت ضوابط ثبت سفارش و مقررات مربوطه، ترخیص شد.

با توجه به اینکه ثبت سفارش خودرو همچنان ممنوع است و تنها برخی شرکت‌های محدود مجوز واردات خودرو را - آن هم به‌صورت کنترل‌شده - دریافت کرده‌اند، این سؤال پیش آمده است که چنین خودرو‌هایی که با مجوز خاص و برای کاربری‌های عمومی وارد کشور شده‌اند، درنهایت چه سرنوشتی پیدا می‌کنند.

مسئله‌ای که وجود دارد این است که در برخی موارد شاهد فروش خودرو‌های مدل ۲۰۲۰ در بازار آزاد خودرو هستیم و این درحالی است که ورود خودرو به کشور همچنان محدودیت‌هایی بسیار جدی دارد. پیش از این نیز ورود خودرو‌های تویوتا از مدل‌های دیگر خبرساز شده بود.

با توجه به این شرایط، یکی از مسیر‌هایی که برای ورود این خودرو‌ها به کشور مطرح می‌شود، همین واردات با کاربری‌های دیگر است؛ اما لازم است در این خصوص وزارت صمت و سایر دستگاه‌های مربوط شفاف‌سازی کنند که دقیقاً از چه طریقی شاهد فروش خودرو‌های مدل ۲۰۲۰ خودرو‌هایی نظیر تویوتا هایلوکس در کشور هستیم.

خرید و فروش تویوتا‌های مدل ۲۰۲۰

منبع: ایران جیب

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv