bato-adv

علائمی که می‌گویند زخم معده دارید!

به علت افزایش میزان مایعات در روده و معده استفراغ در این بیماران شایع است. در صورت ظاهر شدن خون در استفراغ ممکن است زخم پیشرفته و همراه با خونریزی باشد. در این موارد فرد به درمان فوری نیاز پیدا می‌کند.
کد خبر: ۱۱۶۷۶۶
بازدید : ۴۰۰
۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۸

زخم معده، معمولا در دیواره معده یا ابتدای روده کوچک یا اثنی عشر به وجود می‌آید. زخم معده می‌تواند بسیار دردناک باشد؛ به همین دلیل نادیده گرفتن آن خطرناک بوده و در صورتی که درمان نشود، زخم دیواره معده را از بین می‌برد و سوراخ ایجاد می‌کند یا به رگ‌های خونی آسیب می‌رساند.

عدم درمان زخم معده همچنین با افزایش خطر سرطان همراه است.

علایم زخم معده

درد معده: درد به ویژه بین جناغ سینه و ناف، پس از مصرف غذا به وجود می‌آید. درد به طور سوزنده تکرار می‌شود.

سوءهاضمه: زخم معده می‌تواند سوءهاضمه و درد بر اثر گاز معده ایجاد کند. در این موارد فرد پس از صرف غذا دچار سکسکه می‌شود.

حالت تهوع: به علت تغییر حجم مایعات، فرد دچار حالت تهوع خفیف یا شدید می‌شود. معمولاً در حالت ناشتا، فرد دچار حالت تهوع می‌شود.

سنگینی معده: با ایجاد زخم معده، فرد احساس سنگینی و سیری در معده می‌کند، همان حالتی که پس از مصرف زیاد آب یا غذا احساس می‌شود.

علایم مشابه آنفلوآنزا: بیشتر بیماران مبتلا به زخم معده، دچار علایم آنفلوآنزا مانند خستگی مفرط، کسالت، تب و حالت تهوع می‌شوند.

کاهش اشتها: درد شدید و ناگهانی که مبتلایان چند ساعت پس از هضم غذا دچار آن می‌شوند، باعث می‌شود از غذا خوردن بترسند و در نتیجه اشتهای خود را از دست می‌دهند.

گرسنگی بدون دلیل: در این بیماران احساس گرسنگی، چند ساعت پس از صرف غذا امری طبیعی و شایع است.

کاهش وزن ناگهانی و بی دلیل: با کم شدن اشتها، کاهش وزن امری طبیعی است. بالا آوردن مکرر پس از صرف غذا نیز می‌تواند علت دیگر کاهش وزن باشد.

تغییر رنگ مدفوع: رنگ مدفوع ممکن است ظاهری تیره با اثری از خون داشته باشد.

استفراغ خونی: به علت افزایش میزان مایعات در روده و معده استفراغ در این بیماران شایع است. در صورت ظاهر شدن خون در استفراغ ممکن است زخم پیشرفته و همراه با خونریزی باشد. در این موارد فرد به درمان فوری نیاز پیدا می‌کند.

منبع:  بهداشت نیوز

برچسب ها: زخم معده
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv