bato-adv

تصویر تورم خوراکی‌ها در ۹ماه اخیر

تصویر خوراکی‌ها در ۹ ماه نخست سال جاری نشان می‌دهد بیشترین افزایش قیمت در بازه زمانی موردنظر به گروه روغن‌ها با بیش از ۲۸۰درصد افزایش تعلق داشته و کمترین افزایش به سیب‌زمینی با رشد حدود ۱۷درصد تعلق داشته است.در مقایسه با ۹ ماه سال گذشته، می‌توان دریافت پیاز در مدت مذکور نیز با رشد قیمت مثبت ۴۹درصد، بیشترین افزایش قیمت را در میان کالا‌های خوراکی منتخب داشته است.
کد خبر: ۱۱۶۸۰۱
بازدید : ۳۵۷۷
۱۴ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۹

دنیای اقتصاد نوشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد در آذرماه سال جاری، قیمت گوشت گوسفند ۷درصد افزایش داشته، درحالی‌که قیمت مرغ ماشینی ۸/ ۱۱درصد کاهش داشته است. اما بیشترین افزایش قیمت در آخرین ماه پاییز برای پیاز بوده که بیش از ۲۵درصد به قیمتش افزوده شده است.

تصویر خوراکی‌ها در ۹ ماه نخست سال جاری نشان می‌دهد بیشترین افزایش قیمت در بازه زمانی موردنظر به گروه روغن‌ها با بیش از ۲۸۰درصد افزایش تعلق داشته و کمترین افزایش به سیب‌زمینی با رشد حدود ۱۷درصد تعلق داشته است.

در مقایسه با ۹ ماه سال گذشته، می‌توان دریافت پیاز در مدت مذکور نیز با رشد قیمت مثبت ۴۹درصد، بیشترین افزایش قیمت را در میان کالا‌های خوراکی منتخب داشته است.

تورم ماهانه خوراکی‌ها در آذر

مرکز آمار ایران گزارش ماهانه تورم خوراکی‌های منتخب آذرماه را منتشر کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در آخرین ماه فصل پاییز، در میان گروه خوراکی‌های منتخب، سه خوراکی پیاز، هندوانه و هلو بیشترین افزایش قیمت را ثبت کرده‌اند.

در میان این سه قلم خوراکی، بیشترین افزایش قیمت برای پیاز بوده که از قیمت حدود ۷۶۰۰تومان در آبان‌ماه سال جاری به حدود ۱۵هزار و ۹۰۰تومان در آذرماه تغییر کرده که تورم حدود ۴/ ۲۵درصد را نشان می‌دهد.

هلو و هندوانه نیز در مدت مذکور تورم ماهانه حدود ۱۱ و ۵/ ۱۶درصد را ثبت کرده‌اند. برای مقایسه بهتر می‌توان کالا‌های خوراکی را به ۶ گروه عمده «نان و غلات»، «گوشت قرمز، سفید و فراورده‌های آن»، «لبنیات، تخم‌مرغ و انواع روغن»، «میوه و خشکبار»، «سبزیجات و حبوبات» و «قند و شکر، آشامیدنی‌ها و سایر خوراکی‌ها» تقسیم کرد.

تصویر تورم خوراکی‌ها در ۹ماه

نان و غلات: بررسی‌ها نشان می‌دهد در یک ماه منتهی به آذرماه ۱۴۰۱، شیرینی خشک ۹/ ۱درصد و رشته آش ۶/ ۱درصد افزایش قیمت داشته‌اند. از سوی دیگر قیمت ماکارونی نسبت به ماه قبل تغییر چندانی نکرده است.

میوه و خشکبار: در این گروه بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به هلو و شیرخشک است که به ترتیب ۱۱ و ۶/ ۴درصد افزایش قیمت داشته‌اند. همچنین در این گروه بیشترین کاهش قیمت نسبت به ماه قبل، مربوط به پرتقال با ۹/ ۱۳درصد کاهش بوده است. قیمت لیموترش نیز در یک ماه منتهی به آذرماه تغییر قابل‌توجهی نداشته است.

سبزیجات و حبوبات: در این گروه بیشترین افزایش قیمت مربوط به پیاز با ۴/ ۲۵درصد و کدوسبز با ۴/ ۶درصد افزایش بوده است. در مقابل بیشترین کاهش قیمت مربوط به گوجه‌فرنگی با ۴/ ۴درصد و هویج با ۷/ ۲درصد کاهش بوده است.

قند و شکر، آشامیدنی‌ها و سایر خوراکی‌ها: بررسی‌ها نشان می‌دهد در این گروه بیشترین افزایش قیمت نسبت به آبان‌ماه مربوط به چای بسته‌ای و نوشابه گازدار بوده که قیمت آن‌ها ۴/ ۶ درصد افزایش داشته است.

مقایسه ۹ ماهه سال جاری با ۹‌ماهه سال قبل

مقایسه قیمت‌های برخی کالا‌های خوراکی در ۹ ماه نخست سال جاری نشان می‌دهد بیشترین افزایش قیمت به گروه روغن‌ها تعلق داشته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در بازه مذکور، قیمت روغن جامد از حدود ۲۰ هزار تومان به ۷۶ هزار تومان افزایش یافته که رشد بیش از ۲۷۰ درصدی را نشان می‌دهد.

قیمت روغن مایع نیز از ابتدای سال بیش از ۲۹۵ درصد افزایش داشته است. قیمت یک لیتر روغن مایع در اسفند ۱۴۰۰ حدود ۱۷ هزار و ۶۰۰ تومان بوده؛ اما در آذرماه ۱۴۰۱ به حدود ۷۰ هزار تومان رسیده است. این در حالی است که روغن جامد در مدت مشابه سال قبل رشد منفی ۱۱ درصد و روغن مایع رشد مثبت ۱۴ درصدی را ثبت کردند.

بعد از روغن‌ها، بیشترین افزایش قیمت در ۹ ماه نخست سال جاری، به قیمت گوشت مرغ تعلق داشته است. هر یک کیلو مرغ در اسفند ۱۴۰۰ حدود ۳۱ هزار تومان بوده که در آذرماه ۱۴۰۱ به ۵۷ هزار تومان رسیده و افزایش قیمتی حدود ۸۳ درصدی را نشان می‌دهد. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته، قیمت مرغ ۲۲ درصد افزایش یافت.

سومین کالایی که بیشترین افزایش قیمت را تا پایان فصل پاییز ثبت کرده پیاز است. رشد قیمتی این کالای خوراکی پرمصرف که تقریبا اکثر غذا‌های ایرانی با آن پخته می‌شوند، در ۹ ماه نخست سال جاری حدود ۸۳ درصد بوده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته افزایش قیمت این کالا ۴۹ درصد بود.

قیمت یک کیلو پیاز در اسفند ۱۳۹۹ حدود ۵ هزار و ۱۰۰ تومان بوده؛ در‌حالی‌که در آذرماه ۱۴۰۰ به حدود ۷ هزار و ۶۰۰ تومان رسید. اما در سال جاری قیمت یک کیلو پیاز از حدود ۸ هزار و ۶۰۰ تومان در اسفند ۱۴۰۰ به حدود ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان در آذر ۱۴۰۱ رسیده است.

در گروه لبنیات نیز در ۹ ماه نخست سال جاری قیمت هر یک کیلو ماست حدود ۶۹ درصد تغییر کرده است. قیمت پنیر در مدت مشابه حدود ۷۵ درصد افزایش داشته و قیمت کره حدودا ۹۱ درصد افزایش قیمت را ثبت کرده است. شیر نیز در مدت مذکور ۷۹ درصد افزایش قیمت داشته است.

این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته قیمت ماست، پنیر، کره و شیر به ترتیب ۴۷، ۴۲، ۲۵ و ۲۶ درصد افزایش داشت. در گروه قند و شکر نیز تورم ۹ ماهه قند در سال جاری حدود ۵۱ درصد و شکر حدود ۳۶ درصد بوده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته، تورم ۹ ماهه قند ۲۸ درصد و شکر ۳۰ درصد بوده است.

برچسب ها: تورم
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv