bato-adv

روز استراحت بازار‌ها

قیمت طلای جهانی روز سه شنبه صعودی بود. به طوری که فلز گرانبها روز گذشته (تا ساعت ۱۶) در قیمت ۱۸۳۴ دلار و ۸۷ سنت معامله شد. به عقیده کارشناسان در حال حاضر توجه بازار به صورت جلسه ماه دسامبر سیاستگذاری فدرال رزرو در روز چهارشنبه است.
کد خبر: ۱۱۶۸۰۲
بازدید : ۳۵۸۵
۱۴ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰

دنیای اقتصاد نوشت: یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آن‌ها است. بر این اساس در این صفحه روند‌های قیمتی بازار‌های مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

بازار سهام

روز استراحت بازار‌ها
رفت و برگشت شاخص بورس

بازار سهام روز معاملاتی سه شنبه را بر مدار منفی سپری کرد. بر این اساس نماگر اصلی بازار با افتی معادل ۱۲/ ۰‌درصد همراه بود و در سطح یک میلیون و ۵۹۱ هزار واحد قرار گرفت.

در این میان ارزش معاملات خرد بورس به میزان ۶‌هزار و ۲۵۶ میلیارد تومان رقم خورد. این در حالی است که در جریان معاملات روز اخیر ۱۵۸ میلیارد تومان خروج پول حقیقی رخ داده است. در این میان بنا بر نظر کارشناسان این حوزه مقایسه بازدهی بازار‌ها از جمله مسکن، ارز، طلا، خودرو که در آستانه حبابی شدن قرار دارند با بازار سرمایه، حکایت از این واقعیت دارد که بازار سهام نه تنها رشد نکرده بلکه اکنون ارزش آن به روز‌های پایانی اردیبهشت سال ۱۴۰۱ برگشته است.

بر این اساس مقایسه رشد سودآوری شرکت‌ها نسبت به دوره مشابه سال گذشته و همچنین پیش‌بینی افزایش سود شرکت‌ها در سال ۱۴۰۱ حکم بر این می‌کند که بازار مذکور در آستانه تطبیق بازدهی با تورم قرار دارد.

بازار سکه

روز استراحت بازار‌ها
عقبگرد قیمت سکه

سکه طلا روز سه شنبه را با تغییرات منفی پشت سر گذاشت. سکه امامی روز مذکور در قیمت ۱۹ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان داد و ستد شد. اکثر کارشناسان بر این باورند که در این روز‌ها باید با احتیاط بیشتری در بازار معامله کرد. این در حالی است که این فلز زرد طی دو هفته گذشته، در روز‌هایی که قیمت دلار و طلای جهانی کاهشی بود، روند نسبتا صعودی داشت.

بر همین اساس حباب سکه افزایش یافت و برخی کارشناسان این موضوع را هشداری برای رشد قیمت دلار می‌دانستند. باتوجه به اینکه نوسانات سکه همواره تحت‌تاثیر دوعامل نرخ ارز و طلای جهانی بوده، در صورت ادامه افت نرخ دلار می‌توان احتمال تداوم عقبگرد قیمت سکه را بالا دانست.

البته باید این موضوع را در نظر گرفت که طلای جهانی در روز‌های ابتدایی سال جدید میلادی با افزایش تقاضا مواجه بوده که این امر می‌تواند یک محرک مثبت برای رشد قیمت سکه باشد.

بازار طلای جهانی

روز استراحت بازار‌ها
تداوم حرکت صعودی طلا

قیمت طلای جهانی روز سه شنبه صعودی بود. به طوری که فلز گرانبها روز گذشته (تا ساعت ۱۶) در قیمت ۱۸۳۴ دلار و ۸۷ سنت معامله شد. به عقیده کارشناسان در حال حاضر توجه بازار به صورت جلسه ماه دسامبر سیاستگذاری فدرال رزرو در روز چهارشنبه است.

بر این اساس جلسه مذکور می‌تواند نکاتی را در مورد مسیر انقباضی در ابتدای سال ۲۰۲۳ ارائه دهد. این در حالی است که فد در دسامبر پس از چهار افزایش متوالی ۷۵ واحدی، نرخ بهره را ۵۰ واحد افزایش داد؛ بنابراین در صورتی که در جلسه پیش رو سیگنال کاهش سرعت افزایش نرخ بهره به بازار ارائه شود، می‌توان انتظار رشد بهای طلا را داشت.

از طرفی برخی تحلیلگران نشان از رکود در فعالیت‌های تولیدی منطقه یورو را مورد توجه قرار می‌دهند که با بهبود زنجیره‌های تامین و کاهش فشار‌های تورمی، از پایین‌ترین حد خود عبور کرده است. تعمیق چشم انداز رکود می‌تواند موجب رشد تقاضا برای این فلز زرد گرانبها شود.

بازار اوراق مسکن

روز استراحت بازار‌ها
حفظ سطوح قیمتی تسه

اوراق تسهیلات مسکن روز معاملاتی سه شنبه را عمدتا صعودی پشت سر گذاشت. در این میان تسه ۹۹۱۲ رشدی معادل ۴۵/ ۱ درصدی داشت. در پایان معاملات اوراق یاد شده در سطح ۱۲۰ هزار و ۴۱۸ تومان به معاملات خود خاتمه داد. به عقیده برخی از کارشناسان این حوزه بنابر گزارش بانک مرکزی در ماه گذشته تعداد معاملات به بیش از ۱۰ هزار واحد مسکونی رسیده که رشد ۲۷ درصدی نسبت به ماه قبل داشته است.

در این میان بررسی روند تاریخی نشان می‌دهد که همواره در ماه‌های آذر و دی رونق در بازار مسکن افزایش پیدا می‌کند. با نگاهی به معاملات صورت گرفته متوجه می‌شویم، حجم تقاضایی که در بازار شکل گرفته به دلیل حضور خریدار مصرفی نیست، بلکه حجم خریدار‌های سرمایه‌ای افزایش یافته است.

با توجه به نوسانات زیاد دلار، می‌توان گفت سرمایه‌گذاران برای حفظ ارزش دارایی خود در برابر تورم مجددا راهی بازار مسکن هستند.

بازار نفت

روز استراحت بازار‌ها
چشم‌انداز مثبت نفت

قیمت نفت در روز سه شنبه پرنوسان بود. در این میان نفت خام برنت و نفت WTI به ترتیب در قیمت‌های ۸۴ دلار و ۹۰ سنت و ۷۹ دلار و ۳۲ سنت (تا ساعت ۱۶) معامله شد. به عقیده کارشناسان اگر جهان به طور کامل از محدودیت‌های کووید خارج شود، تقاضای جهانی نفت در سال آینده می‌تواند تا ۴ درصد افزایش یابد.

همچنین بسیاری از محرک‌های کاهنده از جمله سیاست چین در برابر کووید صفر و عوامل دیگر که رشد قیمت نفت را کاهشی کرده اند، دیگر در سال ۲۰۲۳ وجود نخواهد داشت. به‌نظر می‌آید باتوجه به صحبت‌های سیاستگذاران فدرال رزرو سال جدید نسبت به سال گذشته سیاست انقباضی کمتری اتخاذ خواهد شد.

بر این اساس با کاهش سرعت رشد نرخ بهره، تقاضا برای کامودیتی‌ها افزایش می‌یابد. از این‌رو می‌توان گفت با وجود تحریم‌های نفت و گاز روسیه، انتظار می‌رود چشم‌انداز آینده طلای سیاه مثبت باشد.

برچسب ها: قیمت
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv