bato-adv
پیش‌بینی تعداد شرکت‌کنندگان و بهترین پیشنهاد قیمت

چگونه شانس خرید خودرو از بورس را افزایش دهیم؟

شانس خرید تارا دستی در بورس احتمالا با ارائه پیشنهادی بین ۳۹۰ تا ۴۰۵ میلیون، افزایش پیدا می‌کند. به نظر می‌آید برای افزایش شانس برنده شدن پیشنهاد‌های خرید ۲۰۷ اتومات سقف فلزی، باید پیشنهادی در حدود ۵۰۰ میلیون ارائه کرد
کد خبر: ۱۱۷۳۳۱
بازدید : ۸۹۶۰
۱۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۵

عرضه خودرو در بورس کالا این هفته به اوج می‌رسد. شاهین، پژو ۲۰۷ دنده‌دستی، پژو ۲۰۷ دنده اتومات و تارا دستی چهار خودرویی هستند که روی تابلو می‌روند و خریداران برایشان رقابت می‌کنند. ایرانخودرو، سایپا و بهمن موتور قرار است روی هم رفته ۱۳ هزار و ۲۵۰ دستگاه خودرو را در بورس کالا عرضه کنند.

روز یکشنبه، ایرانخودرو چهار هزار دستگاه تارا دستی، چهار هزار دستگاه ۲۰۷ دستی و دو هزار دستگاه ۲۰۷ اتومات را به بورس می‌آورد و سایپا هم دو هزار دستگاه شاهین عرضه خواهد کرد. بهمن موتور در برنامه خود فروش ۵۰۰ دستگاه کارا دو کابین و همچنین ۷۵۰ دستگاه فیدلیتی هفت‌نفره را برنامه‌ریزی کرده است.

بهترین پیشنهاد قیمت برای افزایش شانس برنده شدن

شانس خرید تارا دستی در بورس احتمالا با ارائه پیشنهادی بین ۳۹۰ تا ۴۰۵ میلیون، افزایش پیدا می‌کند. نگاهی به سه عرضه قبلی، این شانس را تقویت می‌کند. اولین عرضه تارا در بورس، هشتم آذر با سه رنگ مشکی، نقره‌ای و سبز انجام شد.

به جز رنگ سبز که میزان تقاضا از عرضه کمتر بود و به قیمت اولیه به فروش رسید، تارا رنگ مشکی با میانگین قیمت ۳۷۵ میلیون ۲۰۰ هزار تومان و تارا نقره‌ای با قیمت ۳۹۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش رسید. ۱۹ آذر، تاریخ دومین عرضه این خودرو بود که این‌بار رنگ سبز کنار گذاشته شد و تارا مشکی در این عرضه با میانگین قیمت ۴۰۲ میلیون و ۸۰۰ ورنگ نقره‌ای با قیمت ۴۰۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان فروحته شد.

در عرضه سوم ودر تاریخ ۲۳ آذر تارا دستی خاکستری و سفید در بورس عرضه شدند و هر دو با میانگین قیمت ۴۰۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش رسیدند. در این عرضه رنگ مشکی ۴۰۵ میلیون و چهار هزار تومان و نقره‌ای هم ۳۹۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت خوردند.

در این دوره حجم عرضه، هزار و ۲۰۰ دستگاه خودرو بود. در عرضه چهارم تارا که یکشنبه ۱۸ دی برگزار خواهد شد ایرانخودرو تعداد دو هزار دستگاه تارا را در نظر گرفته و قطعا عرضه بیشتر می‌تواند به خریدار برای داشتن شانس بیشتر کمک کند.

خرید ۲۰۷ دستی با توجه به حجم عرضه چهار هزار دستگاه، به مراتب راحت‌تر است. اطلاعات فروش این محصول در عرضه‌های گذشته که بورس کالای ایران منتشر کرده، نشان می‌دهد این خودرو در عرضه ۳۰ آبان در رنگ سفید با میانگین قیمت ۳۴۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش رفته است. در ۱۹ آذر هم خریداران برای این خودرو به‌طور میانگین، پیشنهاد قیمت ۳۷۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان را ارائه دادند.

پیشنهاد‌های برنده برای رنگ مشکی با ارزش ۳۵۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان ثبت شده است. در این عرضه رنگ نقره‌ای کمترین میانگین قیمت را با ۳۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان داشت. اما اوج قیمت این خودرو در عرضه چهارم دی اتفاق افتاد که خریداران برای رنگ سفید آن حاضر شدند میانگین قیمت ۴۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را پیشنهاد دهند.

هر چند در عرضه ۱۱ دی، قیمت کمی تعدیل شد و به ۴۰۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید. به نظر می‌آید عرضه این خودرو بسیار پیچیده خواهد بود و اختلافات قیمت در عرضه‌های مختلف این پیچیدگی را به اثبات می‌رساند. اما این عرضه و تعداد آن با عرضه ۱۱ دی برابر است و با این شرایط به‌نظر می‌آید خریداران باید مبلغی در حدود ۴۰۰ میلیون را برای خرید این خودرو در نظر بگیرند.

خودرو بعدی ایرانخودرو در عرضه این هفته، ۲۰۷ اتومات خواهد بود که این خودرو هم جز پر تقاضا‌های بورس است. به‌صورتی که گاهی اوقات، نسبت تقاضای این خودرو به عرضه، تا حدود شش برابر می‌رسد. طبق اخبار منتشر شده، ۲۰۷ اتومات این بار فقط به‌صورت سقف فلزی عرضه خواهد شد.

در عرضه‌های قبلی ۲۰۷ اتومات و در دوره اول، در بین چهار رنگ موجود تنها رنگ سفید آن با سقف فلزی عرضه شد که با مبلغ میانگین ۴۴۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به فروش رسید. سه رنگ دیگر یعنی مشکی، نقره‌ای و سبز که همگی از نوع پاناروما بودند با میانگین قیمت ۴۹۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، ۴۶۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و ۴۲۰ میلیون تومان به‌فروش رسید.

چگونه شانس خرید خودرو از بورس را افزایش دهیم؟

بیشتر بدانید | فروش خودرو در بورس کالا از مردادماه امسال آغاز شده و طبق آمار موجود، تاکنون بیش از ۱۷ هزار و ۷۶۶ خودرو در بورس به فروش رسیده است. نگاهی به پراکندگی جغرافیایی خریداران خودرو در بورس تا پایان آذر، نشان می‌دهد استان تهران با خرید شش‌هزار و ۲۶۰ دستگاه خودرو در صدر قرار دارد و استان‌های اصفهان، خراسان رضوی، فارس و آذربایجان شرقی در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. استان‌های خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد و سیستان و بلوچستان در انتهای این لیست قرار می‌گیرند. سود شرکت‌های خودروسازی از عرضه خودرو در بورس حدود شش هزار میلیارد تومان تخمین زده شده و از آن طرف افرادی که توانسته‌اند از بورس کالا، خودرو بخرند، نسبت به قیمت بازار آزاد، حدود دو هزار میلیارد تومان کمتر پول پرداخت کرده‌اند.

عرضه دوم ۲۰۷ اتومات، ۱۱ روز بعد و در نوزدهم آذر برگزار شد که سه رنگ پاناروما و سه رنگ مدل سقف فلزی در لیست عرضه قرار گرفت. در این عرضه هم بیشترین اقبال برای رنگ سفید بود به‌طوری که خریداران میانگین قیمت ۵۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزارتومان را برای پاناروما و ۴۷۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را برای مدل سقف فلزی پیشنهاد دادند.

در آخرین عرضه ۲۰۷ که در تاریخ ۲۳ آذر انجام شد تنها مدل پاناروما این خودرو موجود بود که رنگ مشکی ۵۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و رنگ سفید با قیمت ۵۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نصیب برندگان شد. به نظر می‌آید برای افزایش شانس برنده شدن پیشنهاد‌های خرید ۲۰۷ اتومات سقف فلزی، باید پیشنهادی در حدود ۵۰۰ میلیون ارائه کرد.

خرید شاهین می‌تواند گزینه آسان‌تری برای مصرف‌کننده‌ها باشد. این خودرو در دو عرضه قبلی خود با قیمتی نزدیک به قیمت پایه معامله شده است. در اولین عرضه در ۲۲ شهریور ماه با اقبال چندانی مواجه نشد به‌طوری که در این عرضه ۱۰۰ خودرو شاهین به بورس آمد و تنها ۴۳ تفاضا برای آن ثبت شد و خریداران توانستند با همان قیمت پایه خودرو را بخرند.

در عرضه دوم که سایپا دو هزار دستگاه شاهین به بورس آورد، تقاضا‌ها بیشتر شد و نهایتا میانگین قیمت ۳۴۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای این خودرو به ثبت رسید. برای عرضه ۱۸ دی احتمالا باید مبلغی بیشتر از ۳۴۶ میلیون تومان پیشنهاد بدهید چرا که در دوره قبل شاهین‌های سایپا بیش از چهار هزار متقاضی دارند و این بار احتمال رقابت بیشتری برای خرید شاهین شکل می‌گیرد.

خودرو فیدلیتی هفت‌نفره بهمن موتور هم تا به‌حال دو عرضه موفق را پشت‌سر گذاشته است. اولی در تاریخ ۲۲ شهریور انجام شد که با فروش ۱۸۰ دستگاه خودرو به پایان رسید. این خودرو‌ها با میانگین قیمت ۹۹۶ میلیون نومان و یک میلیارد و ۲۴ میلیون تومان عرضه شدند.

عرضه دوم ۲۲ آبان بود، در این نوبت رنگ مشکی با قیمت یک میلیارد و ۱۲۸ میلیون تومان و رنگ سفید با میانگین قیمت یک میلیارد و ۹۶ میلیون تومان به فروش رسید. در عرضه سوم که در ۲۱ آذر انجام شد، تعداد پیشنهاد‌ها باز هم افزایش پیدا کرد و رنگ مشکی با میانگین قیمت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و رنگ سفید با قیمت متوسط یک میلیارد و ۱۷۱ میلیون تومان به فروش رسید.

در عرضه چهارم فیدلیتی هفت‌نفره، بهمن موتور عرضه را باز هم افزایش داده و به ۷۵۰ خودرو رساند که این موضوع می‌تواند به کمک خریدار بیاید. کسانی که قصد خرید این خودرو را دارند در نظر داشته باشند در هر عرضه با توجه به افزایش تعداد خودرو باز هم این خودرو با افزایش قیمت روبرو شده است. پس خودتان را برای دادن بهترین پیشنهاد آماده کنید.

چگونه شانس برنده شدن را افزایش دهیم؟

زمان عرضه خودرو در بورس با مهلت ثبت‌نام متفاوت است. برای اینکه بتوانید در بورس خودرو بخرید باید در مهلت قانونی ثبت سفارش کنید. به‌عنوان مثال مهلت ثبت سفارش پژو ۲۰۷ دستی، پژو ۲۰۷ اتوماتیک و تارا دستی ساعت ۱۷ روز شنبه ۱۷ دی تعیین شده است.

قوانین محدودکننده برای خرید خودرو از بورس کالا، در دوره‌های اخیر کمتر شده تا عده بیشتری فرصت خرید داشته باشند. در مهمترین تغییر دوره‌های اخیر عرضه خودرو در بورس، تنها اشخاصی که در عرضه‌های قبلی در بورس کالا و همچنین از ابتدای سال ۱۳۹۸ از شرکت‌های خودروسازی موفق به خرید خودرو سواری شده‌اند امکان ثبت سفارش نخواهند داشت. این یکی را هم باید به فال نیک گرفت.

اگر در مزایده فروش خودرو در بورس برنده شوید، اما بودجه‌تان برای تکمیل وجه و خرید خودرو کافی نباشد، پس از پایان مهلت تعیین شده، خود به‌خود از موجودی حساب وکالتی شما رقمی به‌عنوان جریمه کسر خواهد شد. این افراد باید حدود پنج درصد ارزش کل معامله به‌علاوه نیم‌درصد هزینه کارمزد دو سر معامله که در مجموع ۵.۵ درصد ارزش کل معامله می‌شود را پرداخت کنند.

در صورت تکمیل نشدن وجه در موعد مقرر، به ازای هر روز تاخیر (از روز چهارم) به میزان ۲۵ صدم درصد ارزش کل معامله به عنوان جریمه محاسبه خواهد شد. چنانچه برندگان مزایده پس از پایان روز ششم برای تکمیل وجه تاخیر داشته باشند، معامله آن‌ها فسخ شده و میزان ۵.۵ درصد ارزش کل معامله به‌عنوان جریمه از حساب وکالتی آن‌ها کسر خواهد شد.

میزان پرداختی برای شرکت در مزایده هر چهار خودرو ۱۰۰ درصد است. یعنی باید در مهلت ثبت سفارش، رقم پایه را واریز کنید و اگر برنده شدید، فرصتی کوتاه برای پرداخت مابه‌التفاوت قیمت پایه و قیمت تمام شده خواهید داشت. زیاد است، اما دیگر خبری از دنگ‌و‌فنگ شرکت در قرعه‌کشی نیست. ضمن اینکه نسبت به بازار آزاد رقم کمتری پرداخت می‌کنید. نیمه پر لیوان را هم ببینید!

اگر امروز به فکر خرید خودرو در بورس افتاده‌اید، حداقل فرصت شرکت در مزایده روز یکشنبه را از دست می‌دهید. مراحل اداری دریافت کدبورس کالا، احرازهویت سجام و افتتاح حساب وکالتی در سریعترین زمان ممکن، حدود دو روز کاری زمان نیاز دارد.

منبع: فرارو

برچسب ها: خودرو خرید خودرو
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv