قیمت صبحانه‌های محبوب زمستان

اگر دلتان می‌خواهد یک حلیم خوشمزه بدون دردسر نوش جان کنید بهتر است حاضر و آماده‌اش را سفارش بدهید. حلیم در اغذیه فروشی‌ها به صورت پرسی و کیلویی فروخته می‌شود. اگر یک خانواده چهار نفره هستید باید یک کیلو گرم حلیم بخرید که قیمت آن بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است.
کد خبر: ۱۱۹۱۰۰
بازدید : ۷۹۸۰
۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۰

اکرم احمدی| قدیم‌ها آن قدر آسمان و زمین تمیز بود که نوبرانه زمستان برف وشیره باشد، اما این روز‌ها نه برف تمیز است و نه آسمان و نه زمین، فقط می‌توانید شیره انگور و خرمای تمیز پیدا و در زمستان و روز‌های برفی یک صبحانه مقوی نوش جان کنید. چون خانواده شیره وقتی با ارده ترکیب می‌شوند یک وعده زمستانی درست می‌کنند که تا آخر روز سیر و سرحال نگه‌تان می‌دارد و انگار در وجودتان یک بخاری روشن است.

البته لیست صبحانه‌های زمستانی که موتورتان را روشن می‌کند خیلی مفصل است و به شیره و ارده محدود نمی‌شود، در زمستان سر طباخی‌ها از همیشه شلوغتر است و بازار حلیم از همیشه داغتر. خیلی‌ها طرفدار عدسی و لوبیا هستند و دوست دارند روزشان را با حبوبات شروع کنند، بعضی‌ها نیز دنبال صبحانه مقوی سبک هستند و فرنی می‌خورند.

پس اگر دلتان می‌خواهد برای آخر هفته یک صبحانه گرم، خوشمزه و مقوی تدارک ببینید در این مطلب بهترین‌ها را برای شما لیست کرده‌ایم. اینکه یک صبحانه زمستانی را اگر حاضر و آماده بخورید برای شما چقدر در می‌آید و اگر خودتان در منزل درست کنید چقدر خرج روی دستتان می‌گذارد، پس این مطلب را به هیچ وجه از دست ندهید.

‌سرد‌های مقوی

ارده: یکی از مهمترین اجزای یک صبحانه زمستانی ارده است. البته ارده را در بیشتر فصول سال مصرف می‌کنند، اما در زمستان جایگاه ویژه‌ای در میز صبحانه دارد. ارده هم ساده مصرف می‌شود و هم به صورت ترکیبی با شیره انگور و خرما یا سه شیره. قیمت یک شیشه ارده براساس وزنی که دارد بالا می‌رود. مثلا یک شیشه ارده ۳۲۰ گرمی از برند کارمیسن با قیمت ۴۷هزار تومان فروخته می‌شود. اگر کمی وزنش بالاتر برود مثلا ۳۵۰ گرم، یک شیشه آن از برند شیر رضا ۵۷ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت دارد.

البته اگر می‌خواهید برای چند وقت به خرید نروید و خیالتان از بابت حضور ارده در خانه راحت باشد می‌توانید یک شیشه بزرگتر مثلا یک کیلو و ۵۰۰ گرمی بخرید که قیمت آن حدود ۲۶۵ هزار تومان و از برند شیررضاست. اگر ارده ترکیبی می‌خواهید ودوست دارید یک یا دو طعم اضافه داشته باشد، برند سرافراز یک ارده شکلات و توت فرنگی ۳۵۰ گرمی تولید کرده که با قیمت ۵۱ هزار و ۷۰۰ تومان فروخته می‌شود.

بعضی از ارده‌های موجود درسوپرمارکت‌ها یک ترکیب ویژه به حساب می‌آید، چون به غیر از ارده که خودش یک خوراکی گرم است کنجد و شکلات نیز دارد. اگر دنبال این طعم از ارده هستید برند ترنگ تولید کرده که قیمت آن ۶۹ هزار و ۹۰۰ تومان است. اگر شکلات دوست ندارید و دلتان می‌خواهد ارده را با طعم قهوه بخورید همین برند یک محصول ۳۰۰گرمی دارد که با قیمت ۸۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

حلوا شکری: از خانواده ارده است فقط شکل و قیافه‌اش فرق دارد و ممکن است با گردو و پسته ترکیب شود. این صبحانه را می‌توانید در اندازه‌های مختلف و با قیمت‌های متفاوت خریداری کنید. مثلا یک حلوا شکری ۵۰ گرمی محصول نارسون ۶ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت دارد. یا یک حلوا شکری ساده ۲۵۰ گرمی از برند پرواز با قیمت ۴۰ هزار تومان فروخته می‌شود. اگر حلوا شکری با وزن بالاتر می‌خواهید باید برای ۴۰۰ گرم از برند قدیما ۶۰ هزار تومان بپردازید.

حلوا شکری ۲ کیلویی و ۴ کیلویی هم در سوپرمارکت‌ها موجود است. یک بسته دو کیلویی حلوا شکری از برند پرواز با قیمت ۲۲۱ هزار تومان فروخته می‌شود، قیمت یک بسته چهار کیلویی از همین برند نیز ۴۴۳ هزار و ۵۰۰ تومان است. اگر دوست دارید حلوا شکری صبحانه‌تان خیلی مخصوص باشد و مغز‌های ویژه داشته باشد، می‌توانید حلوا شکری با تزئین پسته برادران عاصمی را بخرید که قیمت آن ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان است. اگر توت فرنگی دوست ندارید، ارده با طعم شکلات و قهوه هست که می‌توانید یک بسته ۲۵۰ گرمی محصول نوحا را با قیمت ۵۸ هزار تومان بخرید.

خانواده شیره‌ها

شیره‌های گیاهی و مقوی انواع زیادی دارند که محبوب‌ترین آن‌ها را در این مطلب بررسی کرده‌ایم.

شیره انگور: این نوع شیره بین بقیه اعضای خانواده محبوبیت بیشتری دارد، چون خوشمزه‌تر است و هم اینکه با ارده ترکیب فوق‌العاده‌ای برای صبحانه یک روز برفی درست می‌کند. شیره انگور مثل ارده در وزن‌های مختلف فروخته می‌شود. ارزانترین شیره انگوری که در سوپرمارکت‌ها پیدا می‌شود از برند سرافراز است که یک شیشه ۳۰۰ گرمی آن ۲۵ هزار تومان قیمت دارد.

شیره انگور ۴۵۰ گرمی از برند سالمین ۳۵ هزار تومان فروخته می‌شود وقیمت ۷۰۰ گرمی آن از برند سرمد ۴۹ هزار تومان است. اگر دنبال شیره انگور یک کیلویی هستید برند سرافراز تولید کرده و ۶۹ هزار تومان قیمت دارد. همچنین اگر دوست دارید شیره انگورتان محلی باشد می‌توانید از فروشگاه‌های آنلاین که با کسب و کار‌های بومی همکاری می‌کنند، خرید کنید. یکی از این کسب‌وکار‌ها یک شیشه یک کیلویی شیره انگور را با قیمت ۸۰ هزار تومان برای فروش گذاشته است.

شیره خرما: این شیره مثل شیره انگور یک صبحانه ویژه زمستانی است که وقتی با ارده ترکیب شود مثل چند خوردنی انرژی‌زا عمل می‌کند. شیره خرما را به راحتی و در وزن‌های مختلف می‌توانید در سوپرمارکت‌ها پیدا کنید. یک شیشه شیره خرما ۳۵۰ گرمی برادران عاصمی با قیمت ۲۱هزار تومان فروخته می‌شود. شیشه ۶۰۰ گرمی از همین برند نیز با قیمت ۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. شیشه ۹۰۰گرمی این شیره از برند شیر رضا ۴۳ هزار تومان قیمت دارد. وزن بالاتر هم دارد مثلا یک کیلو و ۲۵۰ گرمی آن محصول برادران عاصمی است که با قیمت ۵۴ هزار تومان فروخته می‌شود.

شیره توت: قیمت شیره توت کمی از آن دو شیره دیگر گران‌تر است. مثلا یک شیشه ۳۵۰ گرمی از برند برادران عاصمی ۲۶ هزار تومان قیمت دارد. ۴۰۰ گرم آن از برند رازقی ۴۸ هزار تومان است. یک شیشه شیره توت ۸۰۰ گرمی که محصول برند کارمیسن است با قیمت ۵۹ هزار تومان فروخته می‌شود و یک شیشه یک کیلو و ۲۵۰ گرمی آن از برادران عاصمی ۷۵ هزار تومان قیمت دارد. البته شیشه یک کیلویی شیره توت در سوپرمارکت‌ها پیدا می‌شود که از برند سرافراز است و با اینکه ۲۵۰ گرم کمتر از شیره خرما برادران عاصمی است با قیمت ۸۲ هزار تومان فروخته می‌شود.

سه شیره: مادر بمب‌های دنیا همین سه شیره است. قدیمی‌ها می‌گویند بهترین صبحانه برای روز‌های برفی و یخبندان است، چون تا شب گرم و پرانرژی نگهتان می‌دارد. سه شیره ترکیب شیره خرما، انگور و توت است. اگر بخواهید یک شیشه ۴۰۰ گرمی آن را بخرید باید ۵۲ هزار تومان برای برند رازقی بپردازید. ۸۰۰ گرمی آن از برند کارمیسن ۶۳ هزار تومان است و یک شیشه ۹۰۰ گرمی آن از برند شیررضا با قیمت ۵۷ هزار تومان فروخته می‌شود، یعنی ۱۰۰ گرم از کارمیسن سنگین‌تر است، اما حدود ۶ هزار تومان ارزانتر به فروش می‌رسد.

چهارشیره

چهار شیره: در این مدل شیره، انجیر هم ترکیب می‌شود. یعنی چهار شیره در یک شیره، انگور، خرما، توت و انجیر. یک شیشه ۴۰۰ گرمی از چهار شیره از برند رازقی با قیمت ۵۲ هزار تومان فروخته می‌شود. تا دلتان بخواهد کسب و کار‌های بومی چهار شیره تولید کرده‌اند و اگر وزن‌های بالاتر آن را در سوپرمارکت‌ها پیدا نکردید می‌توانید از فروشگاه‌های آنلاین خرید کنید. قیمت چهار شیره یک کیلویی سنتی در این فروشگاه‌ها بین ۹۱ تا ۱۹۷ هزار تومان است.

داغ‌های لذیذ

از ارده و حلوا شکری و خانواده شیره‌ها به صبحانه‌هایی می‌رسیم که به صورت داغ و آماده فروخته می‌شوند و می‌توانید یا در خود مغازه بنشینید و میل کنید یا اینکه از خانه سفارش بدهید برایتان بیاورند و صبح سرد زمستانی‌تان را با یک خوراکی داغ و لذیذ شروع کنید. سردسته این داغ‌های لذیذ کله پاچه است که با اینکه در بهار و تابستان و پاییز خوردنش خیلی می‌چسبد، اما در زمستان خیلی بیشتر می‌چسبد. در کنار کله پاچه، حلیم هم برای خودش برو بیایی دارد و خیلی‌ها دوست دارند روزشان را با حلیم شروع کنند. اما برای خوردن حلیم و کله پاچه یک راه دیگر هم دارید که آن پخت و پز در خانه است، هزینه‌های این روش را نیز برای شما بررسی کرده‌ایم تا خودتان مقایسه کنید و دستتان برای انتخاب باز باشد.

کله پاچه: محصولات حیوانی قطعا گران‌تر از گیاهی‌های ساده است، پس برای این صبحانه باید حسابی دست به جیب شوید. اگر یک خانواده چهار نفره هستید باید یک دست کامل کله پاچه بخرید. قیمت یک دست کامل کله پاچه در طباخی‌ها بین ۴۲۰ تا ۴۷۰ هزار تومان است. اما اگر دوست ندارید یک دست کامل بخرید ما قیمت تک تک اجزای یک کله پاچه را بررسی کرده‌ایم. مثلا یک عدد زبان گوسفند بسته به این که از کجای شهر و از کدام طباخی خریده شود بین ۷۰ تا ۹۷ هزارتومان قیمت دارد.

بناگوش ۶۵ تا ۸۰ هزار تومان است و هر جفت چشم بین ۳۰ تا ۴۵ هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت یک عدد پاچه بین ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان است و مغز نیز با قیمت ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

کله پاچه گوشت لخم هم دارد که هر پرس آن بین ۷۵ تا ۸۵ هزار تومان قیمت دارد. بعضی‌ها آب گوشت ساده و آب گوشت با مغز را هم خیلی دوست دارند که قیمت ساده آن بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان و با مغز آن نیز بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است. این‌ها قیمت کله پاچه در طباخی بود، ولی اگر می‌خواهید خودتان وقت بگذارید و هنرنمایی کنید و در خانه کله پاچه بپزید اول باید یک دست کامل تمیز شده را بخرید.

قیمت یک دست کامل کله پاچه حدود۲۳۰ تا ۲۷۰هزار تومان است. البته اجزای کله پاچه را نیز می‌توانید از سوپرمارکت‌های بزرگ خریداری کنید. مثلا یک بسته زبان گوسفندی که حاوی سه عدد است ۱۹۲ هزار تومان قیمت دارد. یک بسته پاچه گوسفند چهار عددی نیز با قیمت ۹۹ هزار تومان فروخته می‌شود. اگر مغز می‌خواهید برای یک بسته سه عددی از برند مهیا پروتئین باید ۱۰۶ هزار تومان بپردازید. راستی کله پاچه نیم دستی نیز در سوپرمارکت‌ها پیدا می‌شود که قیمت آن حدود ۱۸۶ هزار تومان است.

حلیم یا هلیم: حلیم با هر چی که دوست دارید بنویسید، به‌هرحال خوشمزه و لذیذ است و، چون غذای سنگینی است توصیه می‌شود در وعده صبحانه حلیم بخورید تا شب برای خودش نم نم هضم شود. حلیم را مثل کله پاچه می‌توانید در مغازه بخورید یا اینکه از خانه سفارش بدهید یا اگر حوصله دارید خودتان در خانه بپزید. البته یک نوع حلیم نیمه آماده در سوپرمارکت‌ها پیدا می‌شود که خیلی سریع پخته می‌شود. ما در این مطلب همه راه‌ها و هزینه‌های حلیم خوردن را بررسی کرده‌ایم.

اگر دلتان می‌خواهد یک حلیم خوشمزه بدون دردسر نوش جان کنید بهتر است حاضر و آماده‌اش را سفارش بدهید. حلیم در اغذیه فروشی‌ها به صورت پرسی و کیلویی فروخته می‌شود. اگر یک خانواده چهار نفره هستید باید یک کیلو گرم حلیم بخرید که قیمت آن بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است.

این اختلاف قیمت به این دلیل است که بعضی‌ها حلیمشان را با گوشت گوسفند می‌پزند و بعضی‌ها از گوشت بوقلمون استفاده می‌کنند. با این اوصاف قیمت یک پرس حلیم نیز بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است. اگر بخواهید حلیم را در خانه و برای چهار نفر بپزید باید یک کیلو گندم مخصوص حلیم بخرید که قیمت آن بین ۲۵ تا ۳۵ هزارتومان است. به ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم گوشت گوسفند نیاز دارید که قیمت آن حدود ۷۵ تا ۸۰ هزار تومان می‌شود.

قیمت دارچین و کنجد و روغنی که روی حلیم می‌ریزند را نیز اگر ۱۰ هزار تومان حساب کنیم، برای چهار نفر باید نزدیک ۱۱۰ تا ۱۳۰ تومان هزینه کنید. اما یک راه دیگر هم هست. هر وقت هوس حلیم کردید و نخواستید خیلی برای آن هزینه کنید می‌توانید حلیم نیمه آماده بخرید. حلیم نیمه آماده مثل سوپ نیمه آماده است که وقتی با آب ترکیب شود بعد از چند دقیقه یک ترکیب خوشمزه به دست می‌آید. یک بسته ۷۵ گرمی آن از برند الیت با قیمت ۱۲هزار تومان فروخته می‌شود. برند هاتی کارا نیز حلیم نیمه آماده دارد که قیمت آن ۸ هزار و ۴۰۰ تومان است. یعنی با هزینه زیر ۱۵هزار تومان می‌توانید اندازه دو کاسه کوچک حلیم درست کنید.

عدسی و لوبیا و فرنی: عدسی و فرنی و لوبیا نیز درگروه صبحانه‌های داغ قرار می‌گیرد، بعضی از اغذیه فروشی‌ها در صبح‌های سرد زمستان یک کاسه عدسی دست مشتری می‌دهند که از شیشلیک خوشمزه‌تر است. لوبیا هم در روز‌های برفی و بارانی خیلی می‌چسبد. فرنی را کسانی دوست دارند که دلشان می‌خواهد در یک صبح سرد زمستانی یک صبحانه داغ، اما سبک بخورند. اما برسیم به قیمت این صبحانه‌های دوست داشتنی. عدسی از پرسی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود و هر کیلوی آن نیز بین ۹۰ تا ۱۱۰ هزار تومان قیمت دارد.

قیمت یک پرس فرنی داغ نیز بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان است. البته سرد آن را نیز می‌توانید از سوپرمارکت‌ها بخرید. قیمت یک پرس لوبیا نیز بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است. یعنی اگر به یک اغذیه فروشی بروید یک کاسه لوبیا با یک عدد لیمو ترش و یک تکه نان سنگک و یا بربری برای شما حدود ۵۵ هزار تومان آب می‌خورد.

منبع: هفت صبح

برچسب ها: صبحانه زمستانی
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه