bato-adv

(تصاویر) این موزه علمی تخیلی را «زها حدید» برای چینی‌ها ساخت

موزه علمی تخیلی چنگدو توسط شرکت زها حدید طراحی شده و انعطاف‌پذیری بالا برای میزبانی از نمایشگاه ها، کنفرانس‌ها و رویداد‌های مختلف را ارائه می‌کند.
کد خبر: ۱۱۹۴۶۱
بازدید : ۳۲۰۵
۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۸

ورلدکان (Worldcon)، بزرگ‌ترین رویداد علمی تخیلی جهان قرار است در سال ۲۰۲۳ در موزه علمی تخیلی چنگدو برگزار شود. این مجموعه در حال ساخت که توسط شرکت زها حدید آرکیتکتس طراحی شده است، با مساحت ۵۹ هزار متر مربع میزبان هشتاد و یکمین کنوانسیون جهانی آثار علمی تخیلی (ورلدکان) و جایزه هوگو (Hugo Awards) خواهد بود. در حقیقت، شهر چنگدو با جمعیت بیش از ۲۰ میلیون نفر در حال تبدیل شدن به یک مرکز مهم جهانی در زمینه نوآوری و پژوهش علمی است.

موزه علمی تخیلی چنگدو که در نزدیکی دریاچه جینگرونگ (Jingrong Lake) واقع شده و انعطاف‌پذیری بالا برای میزبانی از نمایشگاه ها، کنفرانس‌ها و رویداد‌های مختلف را ارائه می‌کند. این موزه که در بافت طبیعی و منحصر به فرد اطراف خود یکپارچه شده است، این گونه به نظر می‌رسد که روی سطح دریاچه شناور است.

در واقع طراحی سیال آن کارایی را در ترکیب، شرایط مکانی، تابش خورشید و ساختار تضمین می‌کند و مطابق با استاندارد‌های ۳ ستاره برنامه ساختمان سبز چین است. افزون بر این، تهویه هیبریدی طبیعی، پنل‌های فتوولتائیک تعبیه شده در سایبان، و طراحی و ابعاد سقف آن به ماهیت پایدار و کارآمد موزه کمک می‌کند.

این موزه شامل گالری‌های نمایشگاهی، سالن‌های تئاتر، سالن‌های کنفرانس و فضا‌های جانبی است که گره‌های فعالیتی را ایجاد می‌کند. این پروژه که به زیرساخت‌های شهر متصل است، مسیری را ایجاد می‌کند که به طور متناوب بین فضا‌های درونی و بیرونی در سطوح مختلف جابجا شده و گالری‌های نمایشگاهی، امکانات آموزشی، کافه‌ها و دیگر امکانات موزه به هم پیوند خورده اند.

زمین اطراف موزه میزبان درختچه‌ها و گیاهان بومی است و طراحی چشم انداز امکان جمع آوری و ذخیره آب باران برای تصفیه و استفاده مجدد را فراهم می‌کند.

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv