کشفیات شگفت‌انگیز آماتوری در سال ۲۰۲۲؛ از الهۀ کنعانی تا گنجِ گورکن گرسنه!

بعضی وقت‌ها هیجان‌انگیزترین کشفیات باستان‌شناسی به صورت اتفاقی یا توسط افراد آماتور اتفاق می‌افتند؛ و البته در شگفت‌انگیزترین موارد این حیوانات هستند که ما را به گنج‌های باستانی می‌رسانند!
کد خبر: ۱۱۹۸۲۳
بازدید : ۳۵۱۲۱۲
۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۳

فرادید| همیشه کشفیات مهم باستان‌شناسی توسط باستان‌شناسان حرفه‌ای و تیم‌های دانشگاهی اتفاق نمی‌افتد. بعضی وقت‌ها افراد علاقه‌مندی که هیچ مدرک دانشگاهی‌ای در این زمینه ندارند، در جستجوهایشان به اشیاء بسیار ارزشمندی برمی‌خورند که حسابی در دنیای باستان‌شناسی سر و صدا به پا می‌کند. بعضی وقت‌ها هم این کشفیات آماتوری کاملا تصادفی اتفاق می‌افتند.

به گزارش فرادید؛ در سال ۲۰۲۲ هم تعداد زیادی از این کشفیات آماتوری اتفاق افتاد که بعضی از آن‌ها واقعا ارزشمند و قابل توجه بودند و توانستند دایرۀ دانش ما را از تاریخ بشر گسترده‌تر کنند. در اینجا مهم‌ترین کشفیات آماتوری سال گذشته در قلمرو باستان‌شناسی را مرور می‌کنیم.

۱. یکی از قدیمی‌ترین سکه‌های طلای بریتانیا

کشفیات شگفت‌انگیز آماتوری در سال ۲۰۲۲؛ از الهۀ کنعانی تا گنجِ گورکن گرسنه!

سال گذشته یک جستجوگر آماتور که با فلزیاب به دنبال اشیاء باستانی می‌گشت، در مزرعه‌ای در شهر Devon در انگلستان توانست یک سکۀ طلایی یک پِنی را کشف کند که تصویر پادشاه هنری سوم روی آن نقش بسته است و حدود ۸۰۰ سال قدمت دارد. کارشناسان گفته‌اند که این یکی از قدیمی‌ترین سکه‌های طلایی است که در انگلستان یافت شده. از این نوع سکه فقط هفت قطعۀ دیگر وجود دارد. قیمت پایه‌ای که برای این سکه در حراجی تعیین شد، رقم خیره‌کنندۀ ۵۶۰ هزار دلار بود.

۲. سکۀ پلنگ طلایی

کشفیات شگفت‌انگیز آماتوری در سال ۲۰۲۲؛ از الهۀ کنعانی تا گنجِ گورکن گرسنه!

یک جستجوگر خوش‌شانس دیگر که خبر اکتشاف خارق‌العاده‌اش در سال ۲۰۲۲ منتشر شد، یک فرد بازنشستۀ ۶۵ ساله بود که همراه با دوستانش به صورت آماتوری به جستجوی اشیای ارزشمند رفته بودند. او در زیر گل و لای مزرعه سکۀ طلای کمیابی را مربوط به دوران شاه ادوارد سوم پیدا کرد. این سکۀ ۷۰۰ ساله بر روی خودش نقشی از پلنگ دارد و علاوه بر ارزش تاریخی‌اش بسیار هم زیباست. این سکه در یک حراجی به قیمت ۱۸۵ هزار دلار به فروش رفت.

۳. حلقۀ ازدواج ۶۵۰ ساله

کشفیات شگفت‌انگیز آماتوری در سال ۲۰۲۲؛ از الهۀ کنعانی تا گنجِ گورکن گرسنه!

دیوید بورد، جستجوگر خوش‌شانس دیگری بود که وقتی برای دومین بار برای پیدا کردن اشیاء عتیقه از خانه‌اش بیرون زد، با یک حلقۀ طلایی ازدواج مربوط به قرون وسطی به خانه برگشت! بورد این حلقه را با فلزیاب خودش در مزرعه‌ای در منطقۀ دورسِت انگلستان پیدا کرد. این حلقۀ طلایی که در عمق پنج اینچی خاک پیدا شد، یک نگین الماس هم دارد و تقریبا به طور کامل و بدون آسیب حفظ شده است. در داخل رکاب این حلقۀ ازدواج جمله‌ای به زبان فرانسوی حک شده است: «من عهد تو را نگاه می‌دارم و تو عهد مرا». کارشناسان احتمال می‌دهند که این حلقه متعلق به سر توماس بروک بوده باشد؛ فرد ثروتمندی که در قرن چهاردهم میلادی مالک زمین‌های این منطقه بوده است. احتمالا این حلقه را سر توماس در سال ۱۳۸۸ میلادی به همسرش هدیه داده است.

۴. بُت ۴۵۰۰ سالۀ کنعانی

کشفیات شگفت‌انگیز آماتوری در سال ۲۰۲۲؛ از الهۀ کنعانی تا گنجِ گورکن گرسنه!

بر خلاف موارد قبلی که توسط جستجوگران کشف شدند، بعضی از کشفیات آماتوری کاملا تصادفی و بدون قصد قبلی اتفاق می‌افتد. یک نمونه از این کشفیات تصادفی در سال گذشته، آن چیزی بود که نضال ابو عید کشاورز فلسطینی در هنگام شخم زدن مزرعه‌اش در غزه پیدا کرد: مجسمه‌ای سنگی از یکی از الهه‌گان کنعان باستان به اسم «آنات». این سردیس سنگی ۲۲ سانتیمتر ارتفاع دارد و یک کلاه مارنشان نیز بر روی آن خودنمایی می‌کند.

۵. ۲۶۰ سکۀ طلا زیر خانه!

کشفیات شگفت‌انگیز آماتوری در سال ۲۰۲۲؛ از الهۀ کنعانی تا گنجِ گورکن گرسنه!

یک زن و شوهر انگلیسی بعد از ده سال زندگی در یک خانۀ قرن هیجدهمی در یورکشایر تصمیم گرفته بودند خانه‌شان را بازسازی کنند که بزرگترین شانس زندگی‎شان به سراغشان آمد. آن‌ها در جریان بازسازی و بعد از کندن کف خانه، ۲۶۰ سکۀ طلا را پیدا کردند که قدمتشان به زمانی بین ۱۶۱۰ تا ۱۷۲۷ میلادی برمی‌گردد. در زمان کشف سکه‌ها تخمین زده شده که ممکن است قیمت آن‌ها در حراجی به ۲۸۸ هزار دلار برسد.

۶. گورکن گرسنه و گنجینۀ رومی!

کشفیات شگفت‌انگیز آماتوری در سال ۲۰۲۲؛ از الهۀ کنعانی تا گنجِ گورکن گرسنه!

این کشف به معنی واقعی کلمه تصادفی است، چون کاشف آن یک حیوان بوده است! بر اساس خبری که در ژانویۀ ۲۰۲۲ یعنی دقیقا یک سال قبل منتشر شد، حفاری‌ای که یک گورکن در جستجوی غذا در غاری در شمال غربی اسپانیا انجام داده بود، منجر به کشف مجموعه‌ای ۲۰۹ قطعه‌ای از سکه‌های مربوط به روم باستان شد که قدمتی بین ۱۸۰۰ تا ۱۶۰۰ سال دارند. روبرتو گارسیا یکی از ساکنان منطقه بود که این سکه‌ها را در حفره‌ای که گورکن کنده بود پیدا کرد و به باستان‌شناسان اطلاع داد. یکی از این باستان‌شناسان به سی ان ان گفت که وقتی ما به محل رسیدیم دیدیم خاک‌هایی که گورکن از گودال بیرون ریخته پر از سکه است. این سکه‌ها در محل‌های مختلفی از جمله قسطنطنیه (کنستانتینوپل)، یونان و بریتانیا ضرب شده‌اند و اغلب آن‌ها از جنس مس، برنز و نقره هستند.

برچسب ها: کشفیات آماتوری
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه