کشف یک اثر رازآمیز در خندق هزارسالۀ بیت‌المقدس

در زمان جنگ‌های صلیبی، مدافعان مسلمان شهر بیت‌المقدس یک خندق عظیم در اطراف شهر ایجاد کرده بودند. حالا باستان‌شناسان یک نشانۀ معماگونه بر روی دیوارۀ این خندق پیدا کرده‌اند.
کد خبر: ۱۱۹۹۳۳
بازدید : ۹۸۹۰۵
۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۱

فرادید| در پشت دیوار قدیمی شهر بیت‌المقدس یک خندق عظیم یافت شده است که بخشی از استحکامات دفاعی این شهر در زمان جنگ‌های صلیبی بوده است. قدمت این خندق به احتمال زیاد به قرن دهم میلای یعنی حدود هزار سال قبل برمی‌گردد.

به گزارش فرادید؛ این خندق دست‌کم ۱۰ متر عرض و بین ۲ تا ۷ متر عمق داشته است. هدف از حفر خندق جلوگیری از نزدیک شدن نیرو‌های صلیبی به دیوار‌های شهر در زمان‌های محاصره بوده است. خندق‌ها در اروپا معمولا با آب پر می‌شدند، اما این خندق ظاهرا خشک بوده است و فقط عمق آن بوده که مانع عبور نیرو‌های دشمن می‌شده است.

کشف یک اثر رآزمیز در خندق بیت‌المقدس

اما یکی از جالب‌ترین مواردی که به تازگی در جریان کاوش‌ها در این سایت تاریخی پیدا شده است، یک یافتۀ رازآمیز است: اثری از یک کف دست که بر روی دیوارۀ خندق حک شده است. باستان‌شناسان هنوز توضیحی برای این یافته ندارند.

کشف یک اثر رآزمیز در خندق بیت‌المقدس

اینکه آیا این اثر دست یکی از مدافعان شهر است یا یکی از مهاجمان، چیزی است که نمی‌شود درباره‌اش نظر قطعی داد. یکی از اعضای تیم باستان‌شناسی می‌گوید: «آیا این اثر یک جور نماد است؟ آیا این می‌تواند نشانه‌ای از چیزی باشد که در همین نزدیکی قرار دارد و یا فقط یک شوخی ساده بوده  است؟ شاید زمان بتواند پاسخ این سوالات را روشن کند».

برچسب ها: خندق بیت المقدس
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه