(فیلم و عکس) شنیانگ جی-۱۶ چینی پاسخی به اف-۱۵ ایگل آمریکایی

جت چند منظوره جی-۱۶ محصول شرکت هواپیماسازی شنیانگ است. طراحی این هواپیما بر اساس جت جنگنده جی-۱۱ بی‌اس و سوخو-۳۰ ام‌کی‌کی صورت گرفت.
کد خبر: ۱۲۰۳۳۸
بازدید : ۶۰۷۶
۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۳

به واسطه تنش‌های فزاینده با آمریکا و متحدانش در دریا‌های جنوب و شرق چین، ارتش چین جت‌های جنگنده چند منظوره شنیانگ جی-۱۶ (Shenyang J-۱۶) را در هر پنج ستاد فرماندهی مشترک (Theater commands) خود مستقر کرده است.

توسعه جنگنده جی-۱۶ در سال ۲۰۰۸ آغاز شد و این هواپیما به نوعی پاسخ چین به بروزرسانی جنگنده‌های اف-۱۵ ایگل (F-۱۵ Eagle) آمریکا بود.

آشنایی با جت جنگنده شنیانگ جی-۱۶

جی-۱۶ یک جت جنگنده چند منظوره مجهز به دو پیشرانه، دارای دو خدمه و با قابلیت انجام ماموریت در شرایط مختلف آب و هوایی است. این هواپیما نسخه تکامل یافته از جت جنگنده برتری هوایی شنیانگ جی-۱۱ است. این نسخه‌ای پیشرفته‌تر با توانایی حمله به اهداف زمینی است.

جی-۱۶ از نظر قابلیت‌های خود چیزی شبیه به جت جنگنده اف-۱۵ ئی استرایک ایگل آمریکا است. تولید جت جنگنده جی-۱۶ در سال ۲۰۱۲ آغاز شد و همچنان در خط تولید قرار دارد. این هواپیما از سال ۲۰۱۳ خدمت در نیروی هوایی چین را آغاز کرده است.

جت چند منظوره جی-۱۶ محصول شرکت هواپیماسازی شنیانگ است. طراحی این هواپیما بر اساس جت جنگنده جی-۱۱ بی‌اس و سوخو-۳۰ ام‌کی‌کی صورت گرفت. این هواپیما دارای اویونیک ارتقا یافته است و از پیشرانه‌های چینی دبلیو‌اس-۱۰ بی استفاده می‌کند.

جی-۱۶ به رادار مدرن آرایه اسکن الکترونیکی فعال (Active Electronically-Scanned Array)، سامانه جستجو و ردیابی فروسرخ و سامانه‌های جدید اقدامات متقابل الکترونیکی مجهز شده است.

طراحی آیرودینامیک جت جنگنده جی-۱۶ بیشتر بر مانورپذیری تاکید دارد تا رادارگریزی. رنگ آمیزی استتار این هواپیما موجب می‌شود تا در آسمان و دریا به خوبی ترکیب شده و تشخیص آن با چشم غیر مسلح دشوار شود.

اگرچه جت جنگنده چنگدو جی-۲۰ پیشرفته‌ترین جت چین محسوب می‌شود، اما نیروی هوایی این کشور همچنان به جی-۱۶ نیز نیاز دارد، زیرا این دو هواپیما می‌توانند مکمل یکدیگر باشند.

جی-۲۰ می‌تواند از ویژگی‌های رادارگریزی خود برای نابودی تاسیسات ضد هوایی نیرو‌های دشمن استفاده کند و در ابتدا برتری هوایی را کسب کند، اما ظرفیت حمل سلاح به اندازه جی-۱۶ را ندارد. جنگنده جی-۲۰ برای افزایش ویژگی رادارگریزی تسلیحات خود را در محفظه‌هایی درون بدنه هواپیما پنهان می‌کند.

جت چند منظوره جی-۱۶ برد پروازی ۳۰۰۰ کیلومتر را ارائه می‌کند و توانایی سوختگیری در هوا را نیز دارد.

این هواپیما به یک توپ ۳۰ میلیمتری جی‌اس‌اچ-۳۰-۱ با ۱۵۰ گلوله مجهز شده است. دوازده نقطه اتصال سلاح زیر بال‌های این هواپیما وجود دارند و می‌تواند ۸۰۰۰ کیلوگرم مهمات از جمله موشک‌های هوا به هوا (۸ موشک میان برد پی‌ال-۱۲ و ۴ موشک کوتاه برد پی‌ال-۹)، موشک‌های ضد کشتی و ضد تشعشع، موشک‌های کروز، و بمب‌ها و راکت‌های هدایت شونده ماهواره‌ای و لیزری را حمل کند.

در سال ۲۰۱۸، یک فروند جی-۱۶ مسلح به موشک‌های هوا به هوای جدیدتر پی‌ال-۱۰ کوتاه برد و پی‌ال-۱۵ دور برد مشاهده شد. موشک پی‌ال-۱۵ از نوع هدایت شونده رادار فعال با بردی بیش از ۱۵۰ کیلومتر و سرعت ۴ ماخ (۴۹۳۹ کیلومتر) است.

بیشتر انواع تسلیحات هوا به سطح که در حال حاضر در اختیار نیروی هوایی چین قرار دارند نیز امکان نصب روی جت جنگنده جی-۱۶ را دارند.

انواع

در کنار نسخه عادی، جی-۱۶ دی به عنوان یک هواپیمای جنگ الکترونیک عمل می‌کند. این نسخه دارای رادوم کوتاه‌تر و فاقد توپ ۳۰ میلیمتری و سامانه جستجو و ردیابی فروسرخ است. نسخه جی-۱۶ دی نخستین پرواز خود را در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۵ انجام داد و عملکردی شبیه به ئی‌ای-۱۸ جی گرولر (EA-۱۸G Growler) آمریکا دارد.

برچسب ها: جت جنگنده
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه