تقاضای جهانی نفت در سال‌۲۰۲۳ افزایش می‌یابد

بیشترین مقدار تقاضای انرژی نفت خام در سال‌جاری میلادی را در کشور‌های آسیایی همچون چین و هند خواهیم داشت، از سوی دیگر با توجه به افزایش گرایش به استفاده از خودرو‌های برقی و پیشرفت بهره وری در خودرو‌های بنزینی و گازوئیلی پیش‌بینی می‌شود روزانه ۸۷۰‌هزار بشکه کاهش تقاضا در کشور‌های مختلف اتفاق افتد.
کد خبر: ۱۲۰۷۴۷
بازدید : ۳۲۴۱
۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۸

تقاضای جهانی نفت در سال‌۲۰۲۳ با رشد ۲۲/ ۲میلیون بشکه‌ای نسبت به سال‌۲۰۲۲ همراه خواهد بود. با پیش‌بینی این رشد تقاضا، این مقدار تقاضا مطابق گزارش اخیر اوپک به بیش از ۷۷/ ۱۰۱میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

اقدام چین در زمینه قرنطینه برخی مناطق خود به دلیل جلوگیری از شیوع سویه جدید کرونا، سبب پیش‌بینی کاهش تقاضا در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۳ نیز شده‌است. بر اساس آمار‌های اوپک، بیشترین رشد تقاضای نفت خام در سال‌۲۰۲۳ از سوی کشور‌های غیر‌عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی است، به طوری که از مقدار تقاضای این کشور‌ها در سال‌۲۰۱۹ قبل از همه گیری کرونا پیشی‌گرفته‌است، اما از سوی دیگر مقدار تقاضای نفت خام برآورد شده ازسوی کشور‌های عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی در سال‌۲۰۲۳ نسبت به سال‌۲۰۱۹ (پیش از شیوع ویروس عالم گیر کرونا) کمتر است.

بیشترین مقدار تقاضای انرژی نفت خام در سال‌جاری میلادی را در کشور‌های آسیایی همچون چین و هند خواهیم داشت، از سوی دیگر با توجه به افزایش گرایش به استفاده از خودرو‌های برقی و پیشرفت بهره وری در خودرو‌های بنزینی و گازوئیلی پیش‌بینی می‌شود روزانه ۸۷۰‌هزار بشکه کاهش تقاضا در کشور‌های مختلف اتفاق افتد.

تحولات اخیر در قاره اروپا و تنش‌های ژئوپلیتیکی بین روسیه و اوکراین، همچنین شرایط آب‌و‌هوایی در این قاره نشان می‌دهد مقدار افزایش تقاضا حاصل از جایگزینی نفت با گاز با بازنگری کاهشی نسبت به برآورد‌های پیشین در این قاره بیش از ۳۰۰‌هزار بشکه در سال‌۲۰۲۳ افزوده خواهد شد.

بیشتر افزایش تولید نفت در سال‌۲۰۲۲ از سوی کشور‌های عضو اوپک جبران شده‌است. در سال‌۲۰۲۳ بر اساس پیش‌بینی ها، رشد عرضه سالانه نفت خام حاصل از افزایش تقاضا در جهان ۵۵/ ۱میلیون بشکه خواهد بود.

در سال‌۲۰۲۳ تولید نفت در کشور‌های غیرعضو اوپک به بیش از ۱۶/ ۶۷میلیون بشکه در روز خواهد رسید‌که نسبت به سال‌پیش از آن افزایش دارد. در این میان سهم آمریکا، کانادا، برزیل و گویان از این افزایش تولید نسبت به سایر کشور‌ها بیشتر است.

آنچنان‌که اوپک گزارش کرده عرضه نفت روسیه نیز به رغم تنش‌های ژئوپلیتیکی با اوکراین و تحریم‌های غربی در سال‌۲۰۲۲ حدود ۲۰۰‌هزار بشکه در روز افزایش داشته است، اما پیش‌بینی می‌شود در سال‌۲۰۲۳ بیش از ۸۵۰‌هزار بشکه کاهش داشته باشد، البته با تغییر جریان عرضه نفت به اروپا، بیشترین عرضه این کشور به کشور‌های آسیایی بوده‌است.

در ماه پایانی سال‌۲۰۲۲، جمع تولید اعضای اوپک با ۹۰‌هزار بشکه در روز افزایش نسبت به ماه قبل از آن به ۲۸‌میلیون و ۹۷‌هزار بشکه در روز در ماه قبل از آن رسیده است، در این میان نیجریه و آنگولا در ماه گذشته بیشترین رشد افزایش عرضه ماهانه را نسبت به سایر اعضا داشته اند، ضمن آنکه قیمت سبد نفت اوپک در ماه دسامبر حدود ۱۰ دلار در هر بشکه نسبت به ماه پیش از آن کاهش داشته، به طوری که به ۷/ ۷۹دلار در هر بشکه رسیده است.

در سال‌۲۰۲۳ اوپک با توجه به تراز عرضه و تقاضا پیش‌بینی کرده‌است حدود ۶۲۰‌هزار بشکه در روز افزایش مازاد عرضه در بازار وجود خواهد داشت، همچنین با توجه به کاهش بیش از ۲۰۰‌میلیون بشکه‌ای ذخایر راهبردی نفتی آمریکا در سال‌۲۰۲۲، یکی از متغیر‌های مهم بازار در سال‌۲۰۲۳ چگونگی تداوم این سیاست‌ها از سوی آمریکا و متحدانش خواهد بود که سهم آمریکا از کاهش ذخایر راهبردی بیش از ۲۵۰‌میلیون بشکه است.

منبع: شانا

برچسب ها: نفت
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه