معرفی یک مدل تشخیصی بالقوه برای تشخیص زود هنگام سرطان پستان

رایج‌ترین نوع سرطان در جهان، سرطان پستان است که هر سال نزدیک به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به آن مبتلا می‌شوند و مهم‌ترین دلیل مرگ مرتبط با سرطان در زنان به شمار می‌رود.
کد خبر: ۱۲۱۷۷۰
بازدید : ۶۱۲۶
۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۴

پژوهشگران پژوهشگاه رویان و دانشگاه شهید بهشتی در یک پژوهش، مدل تشخیصی بالقوه‌ای را برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان معرفی کرده‌اند.

رایج‌ترین نوع سرطان در جهان، سرطان پستان است که هر سال نزدیک به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به آن مبتلا می‌شوند و مهم‌ترین دلیل مرگ مرتبط با سرطان در زنان به شمار می‌رود.

تشخیص زودهنگام، با فراهم کردن امکان درمان مؤثر و به موقع، نقش مهمی در حفظ حیات مبتلایان به این بیماری دارد.

میکرو آران‌ای‌های (micro RNA) موجود در گردش خون، زیست‌نشانگر‌های مناسبی برای تشخیص زودهنگام سرطان هستند؛ چرا که در مقایسه با پروتئین‌ها، ساختار ساده‌ای دارند؛ الگوی بیان آنان در هر بافت منحصر به فرد است؛ در مایع‌های بدن مانند سرم، پلاسما یا خون کامل، پایدار هستند و ردیابی و سنجش آنان آسان است.

با هدف یافتن میکرو آران‌ای‌های مناسب برای تشخیص زود هنگام سرطان پستان، دکتر محمود تلخابی، زهرا شریفی و دکتر سارا طالع احمد از دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، در یک پژوهش، داده‌های موجود در خصوص بیان میکرو آران‌ای‌ها در سرم خون بیماران مبتلا به سرطان پستان و افراد سالم را مقایسه کردند.

نتایج این پژوهش، وجود ۶ میکرو آران‌ای را که می‌تواند برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان مورد استفاده قرار گیرد، نشان داد. با بررسی‌های بیشتر داده‌ها، پژوهشگران این طرح، دو مدل جدید برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان ارائه دادند: مدل اول ردیابی همزمان miR-۹۲a-۳p, miR-۲۳b-۳p, miR-۱۹۱-۵p و مدل دوم ردیابی همزمان miR-۹۲a-۳p, miR-۲۳b-۳p, miR-۱۴۱-۳p و miR-۵۹۰-۵p است.

با بررسی و مقایسه داده‌های بیشتر و شناخت سازوکار‌های اصلی تنظیم‌کننده سرطان پستان، این پژوهش نشان داد که مدل اول با حساسیت ۰.۸۹ و ۰.۹۶ تشخیص اختصاصی، بهترین روش برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان است.

یافته‌های این پژوهش که در نشریه بین‌المللی Scientific Reports منتشر شده است، با روشن کردن سازوکار‌های اساسی تنظیم‌کننده سرطان پستان، زیست‌نشانگر‌های جدیدی را برای تشخیص زودهنگام آن معرفی می‌کند.

برچسب ها: سرطان پستان
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه