کفش کودکانه‌ای که بعد از ۳ هزارسال پیدا شد!

این لنگه کفش چرمی ۱۵ سانتیمتری احتمالا متعلق به یک کودک خردسال است که سه هزار سال قبل از ما زندگی می‌کرده است.
کد خبر: ۱۲۴۰۸۱
بازدید : ۲۱۲۹
۰۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰

فرادید| زمانی که اِستیو تاملینسونِ باستان‌شناس این کفش کوچک چرمی را پیدا کرد، اصلا تصور نمی‌کرد که اهمیت آن تا این اندازه باشد؛ تاملینسون کفش را به کیلبراید شرقی، واحد اسکاتلند برای کربن‌سنجی فرستاد. پنج هفته بعد، پاسخ کربن‌سنجی نشان داد این کفش متعلق به اواخر عصر برنز است؛ یعنی حدود ۳ هزار سال قبل. تاملینسون درباره‌ی این اکتشاف به کِنت آنلاین گفته است: «تاریخی که آن‌ها به من دادند حیرت‌انگیز بود. باورنکردنی است و بسیار بسیار نادر است. اجناسی نظیر این معمولاً سالم نمی‌مانند.»

به گزارش فرادید، این کفش قدیمی‌ترین کفش یافت‌شده در جزایر بریتانیا است و شاید کوچک‌ترین کفش عصر برنزی باشد که در دنیا پیدا شده است. طول این کفش ۱۵ سانتی‌متر است و گمان می‌رود یک کودک دو تا سه ساله آن را پوشیده است. پیش از این در سال ۲۰۰۵، یک کفش ۲۰۰۰ ساله توسط باستان‌شناسان در معدن سامِرسِت کشف شد که گمان می‌رفت قدیمی‌ترین کفش در انگلستان باشد. با این حال، اکتشاف اخیر در کنت از آن هم قدیمی‌تر است. حتی می‌توان گفت قدیمی‌ترین کفش عصر برنز دنیا است.

کشف کفش چرمی ۳۰۰۰ ساله در ساحلی در کِنت انگلستان

تاملینسون می‌افزاید: «من قطعاً مشتاق آینده و چیز‌هایی هستم که قرار است از این یافته‌ی باورنکردنی یاد بگیریم. یافتن چیزی نظیر این کاملاً استثنایی است و تاریخ گذشته‌ی آن را برای ما روشن می‌کند. موضوعی که ما هیچ چیزی درباره‌ی آن نمی‌دانیم.»

هم‌اکنون تحقیقات بیشتری درباره‌ی این یافته در حال انجام است تا ببینند از چرم چه حیوانی برای ساختن آن استفاده شده است و آیا می‌توان از این کفش دست‌ساز هیچ دی‌ان‌ای انسانی استخراج کرد یا نه. این کفش عصر برنز احتمالاً پس از انجام تمام بررسی‌های علمی در موزه‌ی بریتانیا به نمایش گذاشته خواهد شد.

 

مترجم: زهرا ذوالقدر 

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه