چگونه سبزه عید بکاریم؟ روش کاشت سبزه با عدس!

دو تا سه هفته قبل از شروع سال جدید، مقداری عدس را که به مدت زمان لازم خیس کرده‌اید، داخل یک ظرف مناسب بریزید و روی آن‌ها آب بپاشید. اجازه دهید عدس‌ها چند روز در دمای اتاق باشند. عدس‌ها را هر روز چک کنید و اگر آبشان تمام شده بود، به اندازه کافی به آن‌ها آب اضافه کنید.
کد خبر: ۱۲۴۶۸۱
بازدید : ۱۸۶۵
۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۱

مهم‌ترین سؤالی که برای تهیه سبزه خانگی در ذهن افراد ایجاد می‌شود، این است: «از کدام دانه‌ها می‌توان برای تهیه سبزه عید استفاده کرد؟» از جمله رایج‌ترین بذر‌ها برای کاشت سبزه می‌توانیم به گندم، ارزن، عدس و یونجه اشاره کنیم.

البته تنوع در این زمینه زیاد است و می‌توانید برای کاشت سبزه خود از دانه‌ها و حبوبات دیگری مثل ماش، شنبلیله، نخود، ذرت، نعناع، کنجد و هسته مرکبات مثل لیمو، پرتقال و نارنج استفاده کنید.

روش کاشت سبزه عدس

عدس یکی از گزینه‌های رایج و محبوب برای کاشت سبزه عید نوروز است، چون هم رشد خوبی دارد و هم زیباست.

۱- دو تا سه هفته قبل از شروع سال جدید، مقداری عدس را که به مدت زمان لازم خیس کرده‌اید، داخل یک ظرف مناسب بریزید و روی آن‌ها آب بپاشید. اجازه دهید عدس‌ها چند روز در دمای اتاق باشند. عدس‌ها را هر روز چک کنید و اگر آبشان تمام شده بود، به اندازه کافی به آن‌ها آب اضافه کنید. به این نکته مهم دقت کنید که نباید عدس‌ها را در آب غوطه‌ور کنید، بلکه باید با اسپری، آب را روی آن‌ها بپاشید تا مرطوب شوند.

۲- بعد از اینکه چند روز گذشت، یک دستمال پارچه‌ای بردارید و با اسپری آب، آن را نم‌دار کنید. دستمال مرطوب شده را روی عدس‌ها قرار دهید. بعد ظرف حاوی عدس‌ها را نزدیک پنجره که هوا در جریان است، قرار دهید.

۳- هر روز داخل ظرف عدس‌ها به مقدار کافی آب بریزید و آب را مجدد خالی کنید تا عدس‌ها تازه بمانند. تا وقتی که عدس‌ها جوانه بزنند، دستمال پارچه‌ای را هم با اسپری مرطوب کنید.

۴- زمانی که عدس‌ها کاملا جوانه زدند، آن‌ها را به ظرفی که برای سبزه‌ی عید در نظر گرفتید، منتقل کنید. وقتی که بذر‌ها کمی سبز شدند، دستمال پارچه‌ای را از روی عدس‌ها بردارید.

۵- عدس‌ها را مثل قبل آبکشی کرده و با اسپری مرطوب کنید. سبزه‌ی عدس را در جایی بگذارید که در معرض نور مناسب قرار بگیرد. برای اینکه تمام قسمت‌های سبزه به طور مساوی از نور خورشید برخوردار شوند، ظرف را بچرخانید تا نور به طور یکدست به سبزه‌ها برسد.

منبع: همشهری آنلاین

برچسب ها: سبزه عید سبزه عدس
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه