خیزش گرد و خاک در ۸ استان

پیش‌بینی هواشناسی؛ آبگرفتگی معابر در این ۹ استان

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی‌رنگ از تشدید فعالیت سامانه بارشی، رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف خبر داد.
کد خبر: ۱۲۴۹۵۲
بازدید : ۱۴۰
۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰

سازمان هواشناسی کشور نسبت به احتمال آبگرفتگی معابر در ۹ استان و خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در هشت استان هشدار داد.

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی‌رنگ از تشدید فعالیت سامانه بارشی، رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف خبر داد.

این شرایط جوی روز سه‌شنبه (۱۶ اسفند) در لرستان، کرمانشاه، شمال شرق خوزستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری، تهران، البرز و روز چهارشنبه (۱۷ اسفند) در زنجان، کردستان، کرمانشاه، شمال ایلام، لرستان، شرق و شمال شرق خوزستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری مورد انتظار است.

براثر این مخاطرات احتمال کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف، خسارت به صنعت کشاورزی و اختلال در انتقال منابع انرژی از جمله گاز و برق وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور برای کاهش آسیب‌های احتمالی اجتناب از سفر‌های غیرضروری و در صورت لزوم به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، مدیریت در انتقال و مصرف منابع انرژی و در نواحی سردسیر آمادگی برای برف‌روبی توسط دستگاه‌های مربوطه را توصیه می‌کند.

این سازمان در ادامه این هشدار نسبت به وزش باد و خیزش گردوخاک از اوایل تا اواخر وقت دوشنبه (۱۵ اسفند) هشدار داد. این وضعیت جوی در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، زنجان، همدان و مرکزی رخ خواهد داد.

براثر این شرایط جوی کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل دور از انتظار نخواهد بود. بدین جهت سازمان هواشناسی حداقل حضور در فضای باز به‌ویژه برای کودکان و سالمندان را لازم می‌داند.

در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

برچسب ها: هواشناسی ایران
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه