(ویدئو+عکس) پایگاه هوایی اسمیرنیخ؛ متروکه‌ای از شوروی سابق

اسمیرنیخ از نام فرماندهی که در نبرد‌های آزادسازی جزیره کشته شده بود، گرفته شد. این پایگاه میزبان هنگ هوانوردی جنگنده ۵۲۸ بود که وظیفه دفاع هوایی از جزیره ساخالین و منطقه دریایی آن را بر عهده داشت.
کد خبر: ۱۲۶۱۲۳
بازدید : ۴۰۴۸
۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۹

پایگاه‌های نظامی متروکه بسیاری در جهان وجود دارند، اما به ندرت می‌توان مواردی را پیدا کرد که هنوز در آن هواپیمای جنگنده باقی مانده باشد.

جزیره ساخالین واقع در دریای اوخوتسک در شمال غربی اقیانوس آرام، برای چند قرن مکانی مورد مناقشه بین روسیه، چین و ژاپن بود. در سال ۱۸۵۵، روس‌ها و ژاپنی‌ها جزیره را تقسیم کردند و ۲۰ سال بعد معاهده‌ای را امضا کردند که به موجب آن جزیره زیر کنترل روس‌ها قرار گرفت.

پس از شکست روس‌ها در جنگ روسیه و ژاپن در سال ۱۹۰۵، ژاپن بخش جنوبی جزیره ساخالین را بار دیگر تصرف کرد. در سال ۱۹۴۵، اتحاد جماهیر شوروی در پایان جنگ جهانی دوم به این بخش حمله کرد.

زمانی که ژاپنی‌ها در قسمت جنوبی جزیره ساخالین حضور داشتند، ارتش این کشور یک فرودگاه در آن ساخت که به نام کتون (Keton) شناخته می‌شد. این فرودگاه دارای باند بتنی ۱۲۰۰ متری، خزشراه‌های سنگریزه‌ای و حدود ۲۰ پارکینگ هواپیما بود.

پایگاه هوایی اسمیرنیخ

پس از تسلط دوباره شوروی بر بخش جنوبی جزیره ساخالین، فرودگاه کتون در سال ۱۹۴۶ گسترش یافت و به پایگاه هوایی اسمیرنیخ (Smirnykh air base) تبدیل شد. اسمیرنیخ از نام فرماندهی که در نبرد‌های آزادسازی جزیره کشته شده بود، گرفته شد. این پایگاه میزبان هنگ هوانوردی جنگنده ۵۲۸ بود که وظیفه دفاع هوایی از جزیره ساخالین و منطقه دریایی آن را بر عهده داشت.

در سال ۱۹۶۶، پایگاه گسترش و بروزرسانی دیگری را تجربه کرد و باندی به طول ۲۰۰۰ متر در آن ساخته شد که بعدا به ۲۵۰۰ متر افزایش یافت. پوشش‌ها و آشیانه‌ها با استفاده از بتن مسلح ساخته شدند تا میزبان هواپیما‌ها باشند. این آشیانه‌ها به شکل بادبزنی چیده شده بودند.

نیرو‌های اطلاعاتی غربی برای نخستین بار این فرودگاه را در حدود سال ۱۹۶۲ شناسایی کردند. در سال ۱۹۶۵، ۱۹ فروند هواپیمای رهگیر دوربرد یاک-۲۸ پی در این پایگاه مستقر بودند.

در سال ۱۹۷۲، یک ارزیابی ماهواره‌ای توسط آمریکایی‌ها نشان داد که ۱۷ فروند هواپیمای رهگیر دوربرد یاک-۲۸ پی، دو فروند هواپیمای ترابری آنتونوف ای‌ان-۲۴ و یک فروند هواپیمای ترابری لیسونوف لی-۲ در این پایگاه مستقر هستند.

در دهه ۱۹۸۰، پایگاه هوایی اسمیرنیخ میزبان یک هنگ از هواپیما‌های رهگیر میگ-۲۳ بود.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و کاهش نیروی نظامی آن، هنگ جنگنده پایگاه هوایی اسمیرنیخ منحل شد و جنگنده‌های میگ-۲۳ به خربا (Khurba) در سرزمین اصلی روسیه منتقل شدند. این پایگاه در سال ۱۹۹۴ منحل شد. با این وجود، چند فروند میگ-۲۳ در پایگاه هوایی اسمیرنیخ باقی ماندند که یک فروند مدل تک کابین و یک فروند مدل آموزشی دو کابین از آن جمله بودند.

پایگاه هوایی اسمیرنیخ طی زمان فعالیت خود میزبان واحد‌های زیر بود:

هنگ هوانوردی بمب افکن ۱۳۲ بین سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۱ با هواپیما‌های توپولوف تو-۲

هنگ هوانوردی جنگنده ۳۰۱ طی سال ۱۹۷۲ با هواپیمای سوخو سو-۹

هنگ هوانوردی بمب افکن ۴۵۴ بین سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۱ با هواپیما‌های توپولوف تو-۲

هنگ هوانوردی جنگنده ۵۲۸ بین سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۹۴

منبع: عصر ایران

برچسب ها: پایگاه هوایی
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه