کفاشیان با ریاست فدراسیون وداع کرد!

کفاشیان با ریاست فدراسیون وداع کرد!

کد خبر: ۱۳۶۳۱
بازدید : ۹۶۰
۲۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۰:۴۶
پرونده ثبت نام از داوطلبان ریاست فدراسیون فوتبال در حالی امشب (شنبه شب) به پایان رسید که علی کفاشیان رئیس 8 سال گذشته فدراسیون فوتبال ایران از ثبت نام مجدد در این انتخابات انصراف داد.

به گزارش ایرنا، علی کفاشیان که بعد از حرف و حدیث های فراوان درباره تائید شدن یا نشدن صلاحیتش، قانونی نبودن اساسنامه فدراسیون فوتبال و موضوع کسب مجوز از دولت به دلیل بازنشسته بودن برای حضور در انتخابات، عطای نامزدی فدراسیون فوتبال را به لقایش بخشید، عنوان کرد: نخواستم با حضور مجددم بر مسند ریاست فدراسیون، فوتبال ایران آسیب ببیند.

مجمع عمومی فدراسیون فوتبال که 23 دی ماه برگزار شد، تصویب کرد که انتخابات این فدراسیون در روز شنبه 11 اردیبهشت ماه سال 95 برگزار شود؛ همچنین در طول این مدت اعضای هیات رئیسه کنونی فدراسیون فوتبال می توانند به فعالیت های خود ادامه دهند.

به گفته رئیس کنونی فدراسیون فوتبال، وی امروز با نمایندگان سازمان بازرسی کل کشور و وزارت ورزش و جوانان جلسه ای داشت و در این جلسه ایرادهای این سازمان نظارتی به اساسنامه فدراسیون فوتبال از جمله موضوع تصویب نشدن این اساسنامه در هیات دولت، برشمرد.

کفاشیان با اذعان به قانونی نبودن اساسنامه کنونی فدراسیون فوتبال که به تصویب هیات دولت نرسیده، در مورد دلایل حضور نیافتن خود در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال اظهار داشت: از 2 سه هفته قبل گفته بودم که احتمال دارد در این انتخابات شرکت نکنم، درهر صورت نباید فوتبال از این طریق ضربه بخورد.

با این حال و براساس اساسنامه کنونی فدراسیون فوتبال کارگروهی 3 نفره از مسئولان فدراسیون فوتبال باید صلاحیت داوطلبان نشستن بر کرسی ریاست را ظرف 5 روز پس از اتمام زمان ثبت نام تایید کنند. اعضای این کارگروه 3 نفره را علیرضا اسدی دبیرکل فدراسیون فوتبال، علی فرشادمهر مسئول بخش حقوقی فدراسیون فوتبال و عبدی افتخاری مدیرکل برنامه ریزی و نظارت وزارت ورزش و جوانان تشکیل می دهند.

علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال تاکید کرده است که این کارگروه تنها صلاحیت های عمومی داوطلبان را بررسی خواهد کرد و برای آنها مجوزهای اولیه را صادر و وظیفه تطابق اسناد و مدارک را برعهده دارد، اما صلاحیت های کلی نامزدها را نهادهای نظارتی بالاتر بررسی خواهند کرد.

شهرام دبیری عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال با این حال به ایرنا گفت: هیات 3 نفره از مراجع ذی صلاح درباره نامزدها استعلام خواهد کرد، ولی در عین حال حراست وزارت ورزش نیز می تواند درباره صلاحیت نامزدها نظر دهد.

عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال توضیح داد در صورتی که هریک از نامزدهای ریاست فدراسیون فوتبال مشکلی داشته باشد، حراست وزارت ورزش می تواند درباره نداشتن صلاحیت وی برای ریاست فدراسیون فوتبال نظر دهد.

براساس اساسنامه فعلی فدراسیون فوتبال، مجمع عمومی این فدراسیون دارای 77 عضو است و وزیر ورزش و جوانان، رئیس فدراسیون فوتبال، رئیس یا دبیرکل کمیته ملی المپیک، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزیر ورزش، مدیران عامل 16 باشگاه فوتبالی لیگ برتر، نمایندگان شش باشگاه از لیگ دسته اول و نمایندگان 2 باشگاه از لیگ دسته دوم به همراه نمایندگان و دبیران هیات های فوتبال سراسر کشور (30 نفر)، نماینده داوران (2 نفر)، رئیس انجمن فوتبال روستایی، نمایندگان فوتبال کارگردان، نیروهای مسلح، دانشگاه ها مدیرعامل قهرمان باشگاه های فوتسال بانوان و آقایان (4 نفر)، نماینده قهرمانان (2 نفر شامل کاپیتان تیم ملی و آقای گل لیگ برتر)، نماینده مربیان قهرمان لیگ برتر و جام حذفی، مدیرعامل یا عضو هیات مدیره صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان و مدیرعامل یا عضو هیات مدیره شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی اعضای مجمع فدراسیون فوتبال هستند و حق رای دارند.

در حالی که از روز 11 اسفندماه تا صبح امروز (شنبه 22 اسفندماه) هیچ فردی برای انتخابات نامزد نشده بود، اما افراد مختلف از صبح امروز با حضور در ساختمان سئول برای ریاست و عضویت در هیات رئیسه فدراسیون فوتبال ثبت نام کردند.

از جمله افرادی که برای عضویت در هیات رئیسه فدراسیون فوتبال ثبت نام کردند می توان به محمود اسلامیان نائب رئیس اول کنونی فدراسیون فوتبال، منصور قنبرزاده مدیرعامل باشگاه نفت تهران، بیت الله رضایی مدیرعامل باشگاه سایپای تهران، غلامرضا بهروان عضو کنونی هیات رئیسه فدراسیون فوتبال، علیرضا دهقان نماینده سابق مجلس و مجری اخبار ورزشی و ابوالحسن شیرازی رئیس هیات فوتبال استان تهران اشاره کرد.

اما تنها 5 نفر برای ریاست فدراسیون فوتبال ثبت نام کردند که در میان آنها نام محمد دادگان رئیس اسبق فدراسیون فوتبال دیده نمی شود. نام و سوابق افرادی که برای سکانداری فوتبال کشور در چهار سال آینده ثبت نام کرده اند، به شرح زیر است:

شهاب الدین عزیزی خادم
شهاب الدین عزیزی خادم تحصیلات خود را درمقطع دکترا و رشته روابط بین الملل - مطالعات منطقه ای ادامه می دهد. از فعالیت های ورزشی وی می توان به عضویت در تیم ملی دانشجویی و تیم نیروی زمینی اشاره کرد. وی به عنوان عضو هیات مدیره باشگاه پیکان فعال بوده و هم اکنون عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال است.

سوابق مدیریتی و صنعتی عزیزی خادم از وی چهره ای اقتصادی ساخته است، مردی که در دوران وزارت پرویز کاظمی در وزارت رفاه، با دولت نهم همکاری کرد و همزمان با اولین اخراجی کابینه، از بدنه دولت قبل جدا شد. عزیزی خادم در انتخابات قبلی هیات رئیسه فدراسیون رقیب قدرتمندی نظیر علی فتح الله زاده مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال تهران را در مجمع شکست داد و برای قوانینی نظیر حضور دروازه بان های خارجی، کارگزارهای فوتبال، تشکیل کمیته فنی و توسعه و برخورد با مدیریت کمیته های فوتسال و جوانان تلاش های مثمرثمری انجام داد.

عزیزی خادم همچنین توانست در مدتی کوتاه یکی از بزرگ ترین قراردادهای فدراسیون فوتبال را منعقد کند و برای 10 سال و تا پایان جام ملت های آسیا برای تیم ملی فوتبال ایران پرواز چارتر بگیرد.

مهدی تاج
مهدی تاج که طی 3 سال گذشته ریاست سازمان لیگ فوتبال ایران و نائب رئیسی کفاشیان را برعهده داشته، حال خود برای پوشیدن ردای ریاست فدراسیون فوتبال نامزد شده است. وی که کارنامه قابل قبولی در برگزاری منظم بازی های لیگ های برتر، آزادگان و دسته دوم و سوم دارد، سابقه عضویت در هیات مدیره باشگاه سپاهان اصفهان، معاونت اداره کل صنایع استان اصفهان، مدیریت فروشگاه رفاه اصفهان، مدیریت فروش و صادرات کارخانه فولاد مبارکه و مدیریت مسئول روزنامه جهان فوتبال را در کارنامه دارد.

وی علی کفاشیان را برای سمت نائب رئیسی فدراسیون فوتبال پیشنهاد کرده است.

مصطفی آجرلو
مصطفی آجرلو مدیرعامل اسبق باشگاه پاس تهران و عضو هیات مدیره باشگاه استیل آذین است که پیش از این یکبار در سال 1386 برای ریاست بر ساختمان سئول نامزد شد، اما صلاحیت وی تایید نشد و نتوانست در آن دوره از انتخابات فدراسیون فوتبال، رقابت کند.

مصطفی آجرلو که عضو هیات مدیره باشگاه تراکتورسازی تبریز است، امروز برای ثبت نام در انتخابات فدراسیون فوتبال راهی این فدراسیون شد و فرم های مربوطه را تحویل مسئولان ثبت نام در انتخابات داد تا شانس خود را برای کسب رای اعضای مجمع فدراسیون فوتبال بیازماید.

وی نیز همچون مهدی تاج، علی کفاشیان را برای سمت نائب رئیسی خود به اعضای مجمع معرفی خواهد کرد.

عزیزالله محمدی
عزیزالله محمدی که سابقه عضویت در هیات مدیره باشگاه فجر شهید سپاسی را دارد، در دوره گذشته ریاست علی کفاشیان بر فدراسیون فوتبال، نائب رئیس وی و رئیس سازمان لیگ فوتبال بود.

وی نیز از جمله افرادی بود که امروز به فدراسیون فوتبال رفت و فرم های مربوط به انتخابات را پر کرد. وی علی فتح الله زاده مدیرعامل سابق استقلال تهران را به عنوان نائب رئیس اول خود معرفی کرده است.

علیرضا معظمی نیا
علیرضا معظمی نیا که پیش از این نامش به عنوان یکی از داوطلبان خرید سرخ پوشان پایتخت بر سر زبان ها افتاده بود، در انتخابات فدراسیون فوتبال ثبت نام کرده است.

وی پس از ثبت نام گفته است که هر هیاتی در انتخابات 11 اردیبهشت ماه از وی حمایت کند، برای توسعه آن هیات و فوتبال آن شهر، یک میلیارد تومان هدیه دریافت خواهد کرد؛ وعده ای که می تواند در صورت تائید صلاحیت این داوطلب برای رقابت با 4 نامزد دیگر، طرفداران بسیاری را در مجمع فدراسیون برای وی جلب کند.

حال سئوال اینجاست که کدام یک از این افراد می توانند رای اعضای مجمع فدراسیون فوتبال را برای سکانداری فوتبال ایران در 4 سال آینده کسب کنند؟ رئیس بعدی فدراسیون فوتبال در حالی از یازدهم اردیبهشت ماه سال 95 فعالیت خود را آغاز خواهد کرد که همزمان کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی فوتبال از همان روز استعفای خود را تقدیم فدراسیون کرده است.

از سوی دیگر باید منتظر ماند و دید که آیا ایراد سازمان بازرسی کل کشور تنها به نامزدی علی کفاشیان در این انتخابات بوده است یا اساسا از نظر این سازمان نظارتی، روند برگزاری انتخابات بر اساس اساسنامه ای که به تائید دولت نرسیده است، غیرقانونی است یا نه؟
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین