عهد سید احمد بعد از ارتحال امام خمینی (ره) چه بود؟

عهد سید احمد بعد از ارتحال امام خمینی (ره) چه بود؟

کد خبر: ۱۳۶۶۳
بازدید : ۹۶۵
۲۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۱
مرحوم حاج احمد خمینی چه در زمان امام خمینی رحمه الله و چه پس از ارتحال ایشان، حاضر نشد منصبی را به خود اختصاص دهد. هرچه بود، اطاعت از ولایت بود و همین اطاعت محض از مقام ولایت، به او آرامش حقیقی می‌داد.
 
26 اسفند، سالروز فراق جان‌سوز بزرگ مردی است که تاریخ، چنان‌که باید او را نشناخت و با گوهر وجودی‌اش، آشنا نگشت؛ حاج سیداحمد خمینی رحمه الله، آن فرزند مبارزه، ایثار و گذشت در راه اسلام عزیز که سراسر عمر شریفش را وقف اسلام و انقلاب کرد. ابرمردی که در کوران حوادث قبل و بعد از انقلاب اسلامی‌مان، چون کوهی استوار در کنار مراد خویش ایستاد تا با سینه‌ای به عظمت دریا، رازدار و امین خمینی کبیر باشد.
 
بی‌شک، نام بلند احمد خمینی که لحظه‌ای از یاد محرومان و مستضعفان غافل نبود و به اسلام و امام و انقلاب عشق می‌ورزید، بر پیشانی تاریخ انقلاب خواهد درخشید و همواره در صدر فهرست پرچم‌داران امام خمینی رحمه الله، در تاریخ مبارزات آزادی‌خواهان خواهد ماند.
 
حاج سید احمد خمینی رحمه الله با طلوع خورشید انقلاب اسلامی در بهمن 1357، همچون سال‌های گذشته در خدمت پدر به‌عنوان همراه، مشاور امین، یار و فدایی امام، لحظه‌ای آرام نبود. در طول یازده سال رهبری حضرت امام خمینی رحمه الله، او به شکل ناشناس به‌ سراسر ایران سفر می‌کرد و به امام گزارش می‌داد. این سفرها معمولاً کوتاه بود. حاج احمد آقا گاه با لباس بسیجی یا به‌عنوان پاسدار همراه دوستانش به مناطق محروم می‌رفت و پس از بازگشت، مسائل را خدمت امام گزارش می‌کرد. نامه‌هایی از او موجود است که گزارش مسائل مردم و مشکلات و درددل‌های آن‌ها را همان‌گونه که بی‌واسطه مشاهده کرده و شنیده، خدمت حضرت امام ارائه کرده است.
 
حاج سید احمد خمینی، پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، زمینه‌های لازم را برای ارتباطهای گسترده امام با مردم و مسؤولان که روزانه در نوبت‌های متوالی به دیدار امام می‌شتافتند، فراهم کرد. او نخستین کسی بود که با عشق و اعتقادی وصف ناپذیر، رهنمودهای رهبر کبیر انقلاب را به مراکز گوناگون منتقل می‌کرد و در پیگیری و انجام آن‌ها لحظه‌ای آرامش نداشت.
 
در دوران دفاع مقدس، هرجا امام خمینی رحمه الله بود، در کنار او چهره مصمم و خستگی‌ناپذیر مشاور کاردان و امینش، احمدآقا نیز حضور داشت. نقش حاج احمدآقا در مسائل کلی نظام، در دوران دفاع مقدس به جهت اطلاع و انتقال آن‌ها به امام و ابلاغ پیام‌های ایشان محدود نبود، بلکه او به‌لحاظ تجربه و تیزهوشی که داشت، به‌عنوان مشاور فرمانده کل قوا و مسؤولان بلندپایه نظام در تصمیم‌گیری‌های مهم آن دوران پر مخاطره حضور داشت.
 
حاج احمد آقا خمینی را باید پس از امام شناخت؛ زمانی که پرتو نور خورشید امام رخت بربست و احمد آقا چون ماه پشت ابر، چنان‌که بود، نمایان شد. در آن زمان، جهانیان دیدند که چگونه در برابر مقام ولایت، زانوی ادب بر زمین نهاد و با همه اعتقاد و ایمان، از ولایت فقیه پیروی کرد و همه فتنه‌ها و هراس‌ها را فرو نشاند.
 
حاج احمد آقا، بازوی توانایی برای مقام معظم رهبری و کمک‌کار و پشتوانه‌ای برای مسؤولان نظامی اسلامی بود. او تقویت نظام و دستاوردهای انقلاب را مهم‌ترین وظیفه دینی و انقلابی خود می‌دید. حاج احمد آقا، دست‌پرورده مکتب خمینی بود و تمام گفتار و رفتارش در چارچوب وصایای حضرت امام خمینی رحمه الله و ولایت فقیه قرار داشت.
 
ایمان و اعتقاد حاج احمد آقا به ولایت فقیه، شاخص و جالب توجه بود. در زمان حیات امام خمینی رحمه الله، او خود را در برابر ایشان، خدمتگزاری کوچک می‌دانست و با عشق و ارادت، انجام وظیفه می‌کرد. پس از رحلت امام خمینی رحمه الله نیز تمام همت خود را صرف کرد و در کنار رهبر فرزانه انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و همگام با مسؤولان نظام مقدس جمهوری اسلامی، در پیشبرد اهداف انقلاب و پاسداری از دستاوردهای نظام جمهوری ‌اسلامی کوشید. او چه در زمان امام خمینی رحمه الله و چه پس از ارتحال ایشان، حاضر نشد منصبی را به خود اختصاص دهد. هرچه بود، اطاعت از ولایت بود و همین اطاعت محض از مقام ولایت، به او آرامش حقیقی می‌داد.
 
سید احمد خمینی در اظهارنظرهایی در سال 1369 با نام بردن از معظم له به‌عنوان شاگرد امام خمینی و بیان این‌که هیچ‌کس حق شکستن حریم رهبری را ندارد، حرمت رهبری نظام اسلامی را از اصول خدشه‌ناپذیر انقلاب اسلامی‌دانست و از همه خواست تا به دستورات رهبری عمل کنند. وی در بخشی از این اظهار نظرها می‌گوید: ما امروز موظف هستیم پشت سر مقام رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حرکت کنیم. هرچه ایشان گفت، گوش کنیم، اگر روزی حرکت ما با حرکت ولی نخواند، بدانید که نقص از ماست... اطاعت از خامنه‌ای، اطاعت از امام است. هر کس منکر این معنا شود، مطمئن باشید در خط امام نیست و هر کس بگوید که اطاعت از امام غیر از اطاعت از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است، در خط آمریکاست. من بعد از رحلت امام، با خدا و امام عهد کرده‌ام که کوچکترین قدمی را علیه رهبری و برخلاف رهبری و حتی برخلاف میل رهبری برندارم.
برچسب ها: سید احمد خمینی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین