تربت جام؛‌ شهر دوتار نوازان

تربت جام؛‌ شهر دوتار نوازان

تربت جام، نام امروز شهر قدیمی پوژگان یا بوزجان، یکی از شهرهای کهن خراسان بزرگ است که در تقسیمات کشوری امروز در استان خراسان رضوی واقع شده است.
کد خبر: ۱۳۷۹۲
بازدید : ۳۵۱۲
۲۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۲
فرادید| تربت جام، نام امروز شهر قدیمی پوژگان یا بوزجان، یکی از شهرهای کهن خراسان بزرگ است که در تقسیمات کشوری امروز در استان خراسان رضوی واقع شده است.

دو روایت به عنوان وجه تسمیه این شهر بر سر زبان‌ها است؛‌یکی شباهتی که منظره این شهر از فرادست و ارتفاعات اطراف آن به یک جام داشته و دوم اینکه موطن شیخ احمد جام بوده است.

رقص‌های آیینی و موسیقی مقامی، دو جزء ارزشمند فرهنگ این شهرند که می‌توانند به‌عنوان مهم‌ترین جاذبه گردشگری آن معرفی شوند. موسیقی تربت جام در گذشته بیش از 300 مقام داشته که امروزه بالغ بر 50 مقام از آن همه باقی مانده است و بدیهی است که معرفی و ترویج آنها، مهم‌ترین راه برای حفظ این میراث ناملموس است.

این شهر دو تارنوازان بنامی داشته و رقص‌های محلی زیادی در میان اهالی‌اش رایج است که رقص هتن یا هتم، هپل بازی و چوب بازی سه رقص مهم در میان آنهاست. آبشار بردو، آرامگاه شیخ احمد جامی، باغ کشمیر، دربند يا دروازه ارغوان شاه، رباط جام، رباط سمنگان، مسجد خانه نور، شهر تاریخی بوژگان، مسجد جامع نو، مسجد عتیق، گنبد خانه، بنای آب انبار، گنبد فیروزشاهی، مدرسه امیر شاه ملک، سنگ قبر صندوقی و مسجد زیرزمینی از جمله جاذبه‌های گردشگری تربت جامند.

در میان این‌همه دیدنی رباط جام در سمت جنوبی خیابان کوثری شهر تربت جام و باغ کشمیر را  که از تپه ماهورهای دیدنی تشکیل شده و در 55کیلومتری شمال شهرستان تربت جام قرار دارد از دست ندهید. همچنین در اطراف این شهر روستاهای زیادی وجود دارد با آب و هوای دلپذیر و مناظر زیبا که در سفر به این شهر می‌توانند در برنامه شما قرار گیرند.

تربت جام؛‌ شهر دوتار نوازان

تربت جام؛‌ شهر دوتار نوازان

تربت جام؛‌ شهر دوتار نوازان
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه