همدان؛ قدیمی‌ترین شهر ایران

همدان؛ قدیمی‌ترین شهر ایران

به گواه بسیاری از منابع تاریخی و باستانی، همدان قدیمی‌ترین شهر ایران‌زمین است؛ چه اینکه شهر کنونی، روی خرابه‌های هگمتانه ساخته شده که مقر حکومت مادها بوده است. در سفر به همدان، دیدن چند جاذبه را هرگز نباید از دست بدهید؛ نخست، محوطه باستانی هگمتانه است که به آن اشاره کردیم.
کد خبر: ۱۳۷۹۳
بازدید : ۲۷۹۳
۲۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۸
فرادید| به گواه بسیاری از منابع تاریخی و باستانی، همدان قدیمی‌ترین شهر ایران‌زمین است؛ چه اینکه شهر کنونی، روی خرابه‌های هگمتانه ساخته شده که مقر حکومت مادها بوده است. در سفر به همدان، دیدن چند جاذبه را هرگز نباید از دست بدهید؛ نخست، محوطه باستانی هگمتانه است که به آن اشاره کردیم.

این محوطه باستاني با مساحت قريب به 40 هكتار در داخل بافت كهن شهر همدان قرار دارد. کلیسای گریگوری استفان نیز در مجاورت این محوطه، یکی دیگر جاذبه‌های پیشنهادی است. اما سنگ‌نبشته‌های گنج‌نامه نیز از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می‌رود.

گنج‌نامه نوشتارهایی از دوران داریوش و خشایارشای هخامنشی است که بر دل یکی از صخره‌های کوه الوند در فاصله ۵ کیلومتری غرب همدان و در انتهای دره عباس‌آباد حکاکی شده‌. با رفتن به این منطقه، علاوه‌بر دیدن این جاذبه باستانی می‌توانید از آبشار و طبیعت کوهستانی الوند و همچنین تفرجگاه عباس‌آباد بهره ببرید.

همدان از دیرباز مامن بسیاری از دانشمندان و شعرا نیز بوده؛ برای همین، دیدن مقابر بوعلی‌سینا و باباطاهر عریان را نیز نباید در سفر به این شهر فراموش کرد. دورتادور میدان باباطاهر نیز می‌توانید به فروشگاه‌هایی سربزنید که سفال و سرامیک معروف همدان را عرضه می‌کنند؛ این اصلی‌ترین سوغات این شهر، در کنار خوراکی‌هایی نظیر کماج و انگشت‌پیچ است.

علاوه‌بر جاذبه‌های گفته شده، شیرسنگی، گنبد علویان، برج قربان، بازار قدیمی، آرامگاه استرومردخای و... می‌توانند بهانه خوبی برای سفر به این شهر باشند. اگر به همدان سفر کردید، حتما به غار علیصدر در 75کیلومتری شمال غرب همدان و لالجین (شهر سفال‌ها) در 15کیلومتری این شهر نیز بروید.

همدان؛ قدیمی‌ترین شهر ایران

همدان؛ قدیمی‌ترین شهر ایران

همدان؛ قدیمی‌ترین شهر ایران
برچسب ها: همدان ایران گردی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
راز بزرگ در پشت بدن انسان
شاهراه ارتباطی بدن را بهتر بشناسید

راز بزرگ در پشت بدن انسان

عجیب‌ترین سوالات مصاحبه شغلی!
شاید برای شما هم پیش آمده باشد

عجیب‌ترین سوالات مصاحبه شغلی!