کشتی‌گیران زن ایرانی در آینده نزدیک از مردان عبور می‌کنند
گفت‌وگو با فراست مبتدی سرمربی تیم‌ملی کشتی بانوان ایران

کشتی‌گیران زن ایرانی در آینده نزدیک از مردان عبور می‌کنند

همه چیز برای قهرمانی بانوان ایرانی در دنیا فراهم است این بچه‌ها در آینده‌ای نزدیک از کشتی مردان عبور می‌کنند.
کد خبر: ۲۲۲۱۵
بازدید : ۲۰۸۶
۲۹ تير ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۶
کشتی‌گیران زن ایرانی در آینده نزدیک از مردان عبور می‌کنند

 شاید درک این موضوع که بانوان ایران هم می‌توانند به ورزشی پرتنش و سنگین علاقه‌مند باشند و برای فعالیت در رشته کشتی با کمربند متقاضی شوند، زیاد آسان نباشد اما ماجرا متفاوت از چیزی است که ما فکرش را می‌کنیم.

مدت زیادی نیست که بخش بانوان فدراسیون کشتی ایران فعال شده و رشته کشتی با کمربند بانوان در رقابت‌های مختلف شرکت می‌کند. در این راستا بانوان علاقه‌مند به کشتی خود را به فدراسیون نزدیک کرده و در مسابقات این رشته شرکت می‌کنند. این رشته در مدت کوتاه فعالیت خود موفق شده مقام قهرمانی آسیا را نیز به ‌دست آورد و نگاه‌ها را به سمت خود جلب کند تا جایی که لالوویچ، رئیس اتحادیه جهانی کشتی چند ماه قبل در سفرش به ایران اعلام کرد، ایران در بخش کشتی بانوان گام‌های خوبی برداشته و قابلیت پیشرفت زیاد دارد.

درباره فعالیت‌های کشتی بانوان در ایران خبرنگار «شهروند» با فراست مبتدی، سرمربی تیم‌ملی کشتی با آلیش بانوان ایران گفت‌وگویی را انجام داده که ماحصل آن را در ادامه می‌خوانید: 

  مدت زیادی نیست که تیم کشتی بانوان در ایران راه افتاده، چقدر خوشبین هستید فعالیت‌های این رشته ادامه‌دار باشد؟
کشتی بانوان از‌سال ٩٣ آغاز به کار کرده و از آن زمان به بعد زیر نظر فدراسیون کشتی بوده است. البته قبل از این هم فعالیت‌هایی داشتیم اما زیر نظر فدراسیون ورزش‌های رزمی بودیم که البته تیم ما از ثبات خوبی برخوردار نبود. از زمانی که زیرنظر فدراسیون کشتی فعالیت می‌کنیم، عملکردمان خوب بوده و حتی به مقام قهرمانی آسیا نیز رسیدیم. ان‌شاءالله این روند را ادامه می‌دهیم تا به موفقیت‌های بعدی برسیم.

  ظاهرا مسابقات جهانی هم نزدیک است. شرایط بانوان کشتی‌گیر چطور پیش می‌رود؟
بله، ما درحال گذراندن سومین دوره اردوهای آمادگی تیم‌میل هستیم. قبل از اعزام به مسابقات جهانی دو اردوی دیگر هم برگزار خواهیم کرد تا به مرز آمادگی ایده‌آل برسیم. باید تا شهریورماه که مسابقات جهانی آغاز می‌شود، بهترین شرایط را تجربه کنیم.

  فکر می‌کنید کشتی آلیش بانوان ایران به‌ حدی رسیده که بتواند در سطح جهان صاحب عنوان شود؟
قطعا همین‌طور است. واقعا درشرایط کنونی قهرمانی جهان برای ما دور از دسترس نیست و می‌توانیم به چنین عنوانی دست پیدا کنیم. اردوهای تیم‌ملی دربهترین شرایط برگزار می‌شود. یک مربی خارجی نیز به کادرفنی اضافه شده که همه اینها نشان از آینده‌ای روشن دارد.

  تیم کشتی بانوان ایران تاکنون تجربه حضور در مسابقات بین‌المللی را هم داشته است؟
در مسابقات بین‌المللی بلاروس حضور پیدا کردیم که رتبه اول را به دست آوردیم. سفری هم به قرقیزستان داشتیم. اکنون تمام فکر و ذکرمان موفقیت درعرصه جهانی است. ما به دنبال قهرمانی در دنیا هستیم و فکر نمی‌کنم کارسختی هم داشته باشیم. امیدوارم بتوانیم به هدفی که داریم، ‌برسیم.

  شاید خیلی‌ها نتوانند هضم کنند که بانوان ایران به ورزش کشتی علاقه‌مند باشند. میزان علاقه‌مندی بانوان چقدر است؟
قطعا علاقه زیادی بین بانوان ایران به کشتی وجود دارد. ما باید دیدگاه‌هایمان را تغییر دهیم. البته تا زمانی که این اتفاق صورت گیرد، طول می‌کشد؛ شاید درچند ‌سال آینده کشتی بانوان از مردان هم بهتر شود و قابل توجه باشد. ما تنها کشوری هستیم که با حجاب اسلامی کامل درمسابقات حاضر می‌شویم. حتی در تمرینات هم با حجاب کار می‌کنیم و مشکلی هم در این زمینه نداریم.

  محدودیت‌هایی که دارید، کار را سخت نمی‌کند؟
ما به چشم محدودیت این موضوع را نگاه نمی‌کنیم. اکنون حجاب جزوی از ورزش ایران است و همه ما باید این موضوع را رعایت کنیم. تقریبا به این موضوع عادت کردیم؛ چراکه باید ارزش اسلامی‌مان تحت هرشرایطی حفظ شود. ما باید نشان دهیم بانوان مسلمان قادر به انجام هرکاری خواهند بود.

  قوانین کشتی با کمربند چه تفاوت‌هایی با خود کشتی دارد؟
کشتی با کمربند همان‌گونه که از اسمش مشخص است، با کمربند اجرا می‌شود و تمام ورزشکاران در زمان مسابقه باید کمربند داشته باشند. کلیه فنون در کشتی با کمربند مطابق با رشته‌های فرنگی و آزاد است و فرق خاصی این میان وجود ندارد. البته ملی‌پوشان نباید به هیچ عنوان با بدن کشتی‌گیر مقابل برخورد کنند و فقط باید از طریق کمربند فن‌ خود را اجرا کنند. به محض این‌که فن اجرا می‌شود، کشتی‌گیران بلند می‌شوند زیرا دیگر در خاک اجرای فن نداریم.

  چند وقت پیش لالوویچ، رئیس اتحادیه جهانی کشتی هم از فعالیت‌های ایران در بخش بانوان تمجید کرده بود. این مسأله را چطور ارزیابی می‌کنید؟
فعالیت‌های خوبی که کشتی بانوان در این چند ‌سال اخیر داشته است، باعث شده تا‌ سال گذشته فدراسیون جهانی کشتی فعالیت‌های بانوان ایران را جزو ١٠ اتفاق برتر این فدراسیون اعلام کند. تأثیر نگاه آقای لالوویچ باعث می‌شود تا ما به ‌زودی قهرمان جهان شویم، زیرا این باور را داریم که می‌توانیم در دنیا حرف اول را بزنیم.

 در فدراسیون کشتی به اندازه کافی به بانوان توجه می‌شود؟
اکنون مدیریت آقای خادم باعث شده است که به تیم کشتی بانوان توجه ویژه‌ای شود و ما هم از این بابت شانس زیادی آورده‌ایم. امیدوارم این روند ادامه پیدا کند زیرا استحقاق این توجه را داریم. کارها خوب پیش می‌رود. اردوهای خوبی داریم و روز به روز کامل‌تر می‌شویم؛ حتی می‌توانیم بهتر از این هم باشیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین