چرا این دختر فکر می‌کند "زشت" است؟
از مصائب فرهنگ "مینی سلبریتی"

چرا این دختر فکر می‌کند "زشت" است؟

آلانا فکر می‌کند ظاهر زشتی دارد؛ او از «خودْ زشت‌انگاری» رنج می‌برد که در آن، فرد دچار نوعی اشتغال ذهنیِ مفرط نسبت به وجود نقصی در ظاهرش می‌شود.
کد خبر: ۲۹۳۱۷
بازدید : ۱۰۱۹۹۰
۰۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۴
چرا این دختر فکر می‌کند
گاهی اوقات پیش آمده که آلانا حتی 200 عکس سلفی در روز بگیرد ولی بلافاصله همه آن‌ها را پاک کند

فرادید|
آلانا فکر می‌کند ظاهر "زشتی" دارد؛ او در حقیقت از «اختلال خودْ زشت‌انگاری» رنج می‌برد که در آن، فرد دچار نوعی اشتغال ذهنیِ مفرط نسبت به وجود نقصی خیالی یا بزرگ‌نمایی‌شده در ظاهرش می‌شود. گفته شده که یک نفر از هر 50 نفر از این اختلال رنج می‌برد اما ما و بسیاری از پزشکان از وجود آن بی‌اطلاعیم!

به گزارش فرادید به نقل از بی بی سی انگلیسی،
آلانا می‌گوید: «فکر می‌کردم خیلی بد باشد که دیگران به اجبار باید چهره من را تحمل کنند. به نظرم آزاردهنده می‌آمد. روی صورتم چیزهایی را می‌دیدم که مادرم می‌گفت اصلا آن‌ها را نمی‌بیند. به نظرم پوستم ناهموار و برآمده می‌آمد. بینی‌ام هم خیلی بزرگ و کج به چشمم می‌آمد و اصلا انگار زیادی جلو آمده بود. چشم‌هایم هم خیلی ریز بود.»

حقیقت اما چیز دیگری است. آلانا دختر بسیار زیبایی است اما وقتی جلوی آینه قرار می‌گیرد، قادر نیست آن چیزی را ببیند که دیگران می‌بینند! او از اختلال خود زشت‌انگاری (body-dysmorphic disorder) یا به اختصار BDD رنج می‌برد.

وقتی اختلال ذهنیِ آلانا در بدترین وضع ممکن بود، او مجبور می‌شد مدام خودش را جلوی آینه چک کند و از معایب ظاهری‌اش رنج ببرد. آلانا روزانه 4 ساعت برای آرایش کردن وقت می‌گذاشت و حتی دست آخر، خجالت می‌کشید خانه را ترک کند.

آلانای 20 ساله می‌گوید: «کار روزانه‌ام این بود که چهار لایه زیرسازی کنم و بعد هم از پوشاننده استفاده کنم. آرایش چشم هم همیشه باید به بهترین شکل انجام می‌شد؛ البته آرایش سنگین. هر وقت که یکم آرایشم خراب می‌شد، دوباره می‌نشستم و از نو آرایش می‌کردم.»

آلانا هرگاه یک تکه ناهمواری روی پوستش می‌دید، فورا آن را لایه‌برداری می‌کرد و بعضا به پوستش هم آسیب می‌رساند.

چرا این دختر فکر می‌کند

تغییر در 14 سالگی
او در کودکی همیشه دوست داشت با موهای فرفری‌اش جلوی دوربین ظاهر شود، اما همه چیز از سن 14 سالگی تغییر کرد. آلانا هیچگاه به درستی دلیل آن را متوجه نشد!

او می‌گوید: «آن موقع هرگز به علائم آن توجه نمی‌کردم اما حالا که به گذشته نگاه می‌کنیم، می‌بینم که آن‌ها علائم اختلال خود زشت انگاری بوده‌اند. مثلا وقتی در مدرسه بودم، خیلی به اطراف نگاه می‌کردم. توجه می‌کردم که آیا کسی به من نگاه می‌کند؟ آیا کسی می‌خندد یا صحبت می‌کند؟... مدرسه ما پنجره‌های بزرگی داشت. مرتب به شیشه‌ها نگاه می‌کردم تا از روی بازتاب خودم، چهره‌ام را وارسی کنم. آن روزها بیشتر حمام می‌کردم و خودم را جلوی آینه می‌دیدم.»

آلانا در سن 15 سالگی تصمیم گرفت دیگر به مدرسه نرود. اسکارلت، مادر آلانا، دخترش را با خودروی شخصی به مدرسه می‌رساند اما دخترش علیرغم میل به تحصیل، از خودرو پیاده نمی‌شد. آن‌ها با هم به خانه برمی‌گشتند و سپس دوباره امتحان می‌کردند، اما آلانا باز هم تمایلی به پیاده شدن و مدرسه رفتن نشان نمی‌داد. اسکارلت می‌گوید که این کار گاهی اوقات تا هشت مرتبه در روز انجام می‌شد.

همین اتفاقات موجب می‌شد تا آلانا خیلی منزوی شود. اسکارلت نیز از مشاهده آن تغییرات شخصیتی دخترش به شدت رنج می‌برد.

اسکارلت می‌گوید: «دو یا سه سال اول، اصلا نمی‌دانستیم که موضوع از چه قرار است. آلانا خیلی بلندپرواز بود و اعتماد به نفس زیادی هم داشت، اما به یکباره به دختری تبدیل شد که حتی نمی‌‎توانست از ماشین من پیاده شود و به مدرسه برود. باید برایش نوشیدنی می‌آوردم. او تمام روز در رختخوابش بود... می‌دانم که تمام بچه‌ها از نگاه مادرشان خیلی زیبا هستند، اما در مورد آلانا واقعا می‌گویم که او هیچ مشکلی نداشت و هر کسی هم که او را ببیند همین را می‌گوید. اما خودش اینطور فکر نمی‌کند و این برایم آزاردهنده است.»

اسکارلت در ادامه می‌گوید: «البته دیگر می‌دانم که بحث و جدل با آلانا بر سر زشت و زیبا بودنش بی‌فایده است و این مسئله مرا خیلی ناراحت می‌کند. دیگر نباید در موردش با آلانا حرف بزنم، زیرا خودش فکر می‌کند که زشت است و حرف دیگران را قبول ندارد. به همین خاطر بهتر است روی چیزهای دیگر تمرکز کنم... می‌دانید بدترین چیز چیست؟ اینکه همه مادران باید از بچه‌هایشان مراقبت کنند و در مواقع ضروری به آن‌ها کمک کنند، اما هیچ کاری از دستم برنمی‌آید و این خیلی ناامیدکننده است.»

چرا این دختر فکر می‌کند

اسکارلت می‌گوید اگر یکی از عکس‌های آلانا را داخل پذیرایی بگذارد، دخترش به شدت از این قضیه ناراحت خواهد شد؛ حتی زمانی که دوست‌های اسکارلت از او می‌خواهند تا عکس دخترش را نشانشان دهد، اسکارلت باید بگوید که عکسی از دخترش همراهش نیست.

5 ماه بستری و درمان

زمان زیادی طول کشید تا اسکارلت، آلانا را راضی کند تا تست BDD یا خود زشت انگاری بدهد. پزشکان چندین مرتبه مشکل آلانا را به اشتباه "یاس نوجوانی" و یا "اضطراب اجتماعی" تشخیص دادند تا اینکه بیماری او نهایتا در کلینیک ماودزلی در جنوب لندن تشخیص داده شد.

پس از تشخیص نیز آلانا به مدت 5 ماه در بیمارستان روانپزشکی "پرایِری" در شمال لندن بستری شود و سپس جلسات رفتار درمانیِ ادراکی را طی نمود.

آلانا از دوران نوجوانی اصرار داشت تا مبادا کسی از او عکس بگیرد اما پس از درمان، شجاعت کافی برای این کار را به دست آورد. او در برنامه "هیچ کس کامل نیست" BBC4 به همراه رانکین، عکاس مد، حاضر شد تا در مورد این اختلال به افراد نیازمند کمک کند و آگاهی نسبت به وجود چنین اختلالی را افزایش دهد.

به اعتقاد او تشخیص BDD به دو دلیل کار دشواری است: اول اینکه آگاهی کمی در مورد این اختلال وجود دارد و دوم اینکه، مبتلایان به خاطر خجالت‌زدگی به راحتی حرف نمی‌زنند.

آلانا می‌گوید: «آن روزها بزرگترین مشکلم بینی‌ام بود، اما همین مسئله 3 سال زمان برد تا به خانواده و پزشکم بگویم که مشکل چیست. اصلا نمی‌خواستم به آن اشاره‌ای کنم.»

پس از سال‌ها عکاسی مجدد برای آلانا اصلا کار ساده‌ای نیست زیرا او به مرور عادت کرده بود تا تمام عکس‌های سلفی خودش را فورا پاک کند. بعضی روزها پیش می‌آمد که آلانا 200 عکس سلفی از خودش بگیرد و سپس همه را پاک کند.

نظر متخصصان درباره اختلال خود زشت انگاری

دکتر راب ویلسون، پزشک رفتار درمانیِ شناختی و عضو بنیاد اختلال خود زشت انگاری BDD، می‌گوید: «غیرعادی نیست که افراد مبتلا به این اختلال توسط عکس سلفی، مدام خودشان را ارزیابی کنند؛ اما اگر همین عکس توسط شخص دیگری انداخته شود، می‌تواند برای فرد کاملا تهدیدآمیز باشد تا حدی که کنترل رفتارش را از دست دهد.»

چرا این دختر فکر می‌کند
آلانا به رانکین می‌گوید: «در ذهنم، خودم را یک هیولا تصور می‌کردم.»


ویلسون معتقد است که اختلال خود زشت انگاری در دوران نوجوانی آغاز شده و می‌تواند حاصل "زورگویی" و یا "دست انداختن" باشد. در واقع این اختلال را می‌توان با هر چیزی که موجبِ تغییر احساسات فرد می‌شود، مرتبط دانست. مثلا ظاهر شدن جوش غرور جوانی روی صورت می‌تواند یک عامل باشد.

راب می‌گوید: «طبیعی است که همه ما در دوران نوجوانی به ظاهرمان اهمیت دهیم اما مبتلایان به BDD به شکلی متفاوت واکنش نشان می‌دهند: آن‌ها مدام ذهنشان را درگیر مسئله کرده و حداقل روزی یک ساعت در مورد آن فکر می‌کنند. همین موضوع موجب افزایش سطح استرس، اضطراب، شرمساری و افسردگی می‌شود. به تبع، این مشکلات عملکرد کلیِ شخص را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.»

نقش شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی در وخیم‌تر شدن اختلال آلانا نقش موثری داشتند، زیرا او هر روز خودش را با هم سن و سالانش مقایسه می‌کرد. با این حال دکتر ویلسون می‌گوید که در فرهنگ امروزه که "تصویر شخص در ذهن دیگران" دارای اهمیت بالایی شده است، همه ما مانند "مینی سلبریتی" عمل می‌کنیم و به جای مشاهده تصویرمان در آینه جیبی مدام عکس سلفی می‌گیریم. به همین دلیل نباید شبکه‌های اجتماعی را سرزنش کرد.

راب می‌گوید: «عوامل زیادی دخیل‌اند: عوامل ژنتیکی، عوامل اجتماعی، تجارب دوران کودکی و متغیرهای شخصیتی... اما ماهیت اختلال در این است که فرد به جای جویا شدنِ مشکل روانی، به دنبال مشکلات فیزیکی می‌رود و پول زیادی را خرج عمل‌های جراحی و زیبای می‌کند. اگر درمان و پیشگیری صورت نگیرد، عواقب آن بسیار خطرناک‌تر خواهد بود.»

از نظر راب ویلسون، اختلال خود زشت انگاری با خودکشی، عدم بازدهی مناسب و اضطراب در ارتباط است و می‌تواند عامل آن باشد.

اسکارلت می‌گوید نخستین بار که دخترش با رانکین عکس گرفت، او فکر می‌کرده که احتمالا آلانا پافشاری کند تا رانکین آن عکس را پاک کند اما چنین نشد. آلانا اجازه داد تا شخصی دیگر او را آرایش کند و از این طریق با اختلالش روبه‌رو شد.

چرا این دختر فکر می‌کند
عکسی از آلانا که توسط رانکین انداخته شده است


اسکارلت می‌گوید که دخترش آرام بود و الان هم آن عکس را بر روی دیوار خانه آویزان کرده است. روند بهبودی آلانا به خوبی پیش رفته است. او حالا به دانشگاه رفته و در رشته روانشناسی درس می‌خواند. آلانا امیدوار است که روزی بتواند در دوره دکتری درس بخواند و بر روی اختلال خود زشت انگاری BDD پژوهش انجام دهد تا از این طریق به دیگران کمک کند.

نظر الانا در مورد عکسی که رانکین گرفته چیست؟


«چشم‌هایم لوچ شده‌اند. دستان و بازوهایم خیلی بزرگ و خپل افتاده‌اند. صورتم اصلا تناسب مناسبی ندارد. فکر کنم هنوز نمی‌توانم خیلی با دید مثبت به خودم نگاه کنم.»

البته چند لحظه بعد او کمی بهتر شد. آلانا می‌گوید: «خب هر روز اوضاع تغییر می‌کند. اجازه دادم تا عکس‌هایم بر روی دیوار اتاق پذیرایی باقی بمانند. به نظرم حالا چندان مشکلی هم با آن‌ها ندارم؛ این خودش یک گام مثبت در روند درمان است.»

منبع: BBC World
ترجمه: وبسایت فرادید

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۰۳
در انتظار بررسی: ۵
غیر قابل انتشار: ۳۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
347
12
اگر اين دختر زيبا سفري به تهران داشته باشه و ببينه كه چطور خانمها با عمل بيني و پروتز لب و گونه خودشون رو زيباترين زن دنيا ميدونند كمي اعتماد به نفس پيدا مي كنه و حالش بهتر ميشه.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
اون دخترا و زنا عمل میکنن چون مردها اونجوری دوست دارن این واقعیتو نباید منکر شد .دختران ما اعتماد بنفسشونو از مردها میگیرن برعکس اروپا و آمریکا که تواناییهای یک زن باعث پیشرفتش میشه نه زیباییش
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
در جواب ناشناس 10:05، اصلا همچین چیزی نسیت. مردها ترجیح میدن طرف خود واقعیش باشه تا اینکه بخواد با کلی عمل و آرایش ی چهره عروسکی بسازه. عدم اعتماد به نفس خانومها و چشم و هم چشمی اونها باعث میشه دست به هر کاری بزنن که شاید در نظر دیگران جلوه کنن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
اگر این زشته پس من ...!!!
ناشناس
United States of America
۰۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۴
چیزی که امثال شما قادر به دیدنش نیستید همین ارزشگذاری بر اساس ظاهره که در مورد زنها از بچگی توسط محیط و رسانه ها انجام میشه و باعث چنین اختلالی میشه .
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۱
شماها دهن ملتو سرویس کردیین با این موضوع جراحی!!!!
ناشناس
Germany
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۳
اگه مردا ترجیح میدن طرف خود واقعیش باشه چرا این همه دختر معمولی هستن که کسی بهشون نگاهم نمیکنه حتما باید داف باشی که پاپیچت بشن و بیان خواستگاری مردا همه سر و ته یه کرباسن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۴
ناشناس ۱۰:۰۵ حرفاتون کاملا درسته و متاسفانه ملاک انتخاب در ایران با دنیا خیلی متفاوته !!
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۹
هیچ مردی برای تشکیل زندگی دختر عمل شده نمیخواهد ولی مردهای دیگر چرا!!!!!یعنی دختران برای پیشرفت و نجات خود مجبورند زیباتر بشوند وقتی جامعه تبعیض زیاد میشود یکی از راههای نجات همین عمل کردن برای زیبائی هست
ناشناس
Germany
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۹
در جواب ناشناس: فقط و فقط چشم رو هم چشمی خانم ها از یکدیگر
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
134
14
کاملا موافق حرف بالا هستم در مورد سفر به تهران از طرف دختر زیبا
خود را زشت انگار
ناشناس
United States of America
۰۳:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۴
واقعا زنها وظیفه ندارند زیبا باشند و زیبایی هم بر اثر تلاش به دست نمیاد ! یک شانسه!
Parisa
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
منم همینجوریم همه میگن زیبایی ولی اصلا خودمو دوس ندارم
عسل
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
188
9
منم میخواستم بگم بیاد پلنگای فوق اعتماد بنفس ایران رو ببینه.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
عسل جان متاسفانه الان بازار اون پلنگا گرمه .دلیل اعتماد بنقسشونم همینه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
20
130
از هرچی بگذریم، چشماش که واقعا لوچ افتاده... باید قبول کرد.... دی
ممد
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
آقا یا خانم به چشم پزشکی یک سری بزن فکر کنم دچار چشم لوچ انگاری خیالی شدی.
ناشناس
Germany
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۳
آره قرینه نیست خدایی
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۶:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
اون خطای دیده چون دستهاش رو نامتقارن روی صورتش گذاشته
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
حسود هرگز نیاسود
ناشناس
Germany
۰۷:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
104
13
خدایش مثل پنجه آفتاب می مونه.
نارسیس
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
دیگه داری شورش می‌کنی
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
مگه آفتاب پنجه داره ؟
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
137
5
ای کاش منم به اندازه تو زشت بودم.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
big like
شاپور
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
88
7
اگه شما زشت باشي پس من چي ام و چطور مي تونم ادامه زندگي بدم دختر جون توهم رو بذار كنار بيا ايران ببين دخترها چيكار مي كنند عمل و پروتز و پوز و ادا و اطوار اما هيچي نيستند
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۴
اما شواهد ثابت میکنه 99% اون هیچی رو به سادگی ترجیح میدین !!!!
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
این بیمار است واین بیماری سخت درومان است
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
91
8
بسیار زیباست...
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
،همیشه،ادما از چیزی که دارن راضی نیستن
علی
-
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
0
0
بنظر من دختر زیباست.
ولی یه چیزی هست به نام " ضعف اعتماد بنفس و خود کم بینی". متاسفانه من استادی در دانشگاه داشتم که یک عکس 3x4 از خودش رو داخل روزنامه سر کلاس آورد که بما نشون بده که این منم ! ببینید چقد مهم هستم...! حالا این آقای دکتر، 2 تا دکتری از امریکا داشت. و کلی باسواد و دانشمند بود. این یعنی خود کمتر بینی، یعنی کمبود...
علی
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
0
0
این دختر چهره اش تقارن نداره. لذا تشخیص اش درسته
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
0
0
بدون آرایش قیافه معمولی داره اما زشت نیست
ناشناس
United States of America
۰۳:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۴
0
0
در بیمارستان روانی بستری شو !
ناشناس
Germany
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۴
0
0
زیباست ولی بیمار
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
0
0
بابا بگید نگران نباشه خودم فداکاری میکنم باهاش ازدواج میکنم
بهنام
Germany
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۶
0
0
اینم یه راه برای جلب توجه کردنه و اینکه زیبایی خودش رو مطرح بکنه.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۷
1
0
اظهارنظر دوستان جالبه:))
ایشون داری بیماری روانی هستند و حتی ممکنه یک مدل زیبا هم دچارش بشه...مثل ما ایرانی ها که فکر می کنیم علامه دهر هستیم، اما در حقیقت بسیار هم بیسوادیم... اما کدوم یکیمون قبول می کنیم؟
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۷
0
0
خیلی هم خوبه البته به دیده خواهری
ناشناس
Malaysia
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۸
1
1
برای درمان بیماری اش باید عکس رییس جمهور سابق ما را کنار عکس خودش در اتاق پذیرایی نصب کند.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۸
0
0
بیاد به تهران و زندگی به سبک دیش و ماهواره رو ببیند و خدا رو شکر کند
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۹
0
0
آلانا خانم من حاضرم شما را با خانم زيباي خود عوض كنم فقط به شرط رضايت ايشان
یه نفر
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۳۰
1
0
بابا طرف داره ناز میکنه که همه بهش بگن خنگ تو خوشگل ترینی .
الهام
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۳۰
0
0
بنظر من که خیلی خواستنیه.کاش زشتی همیشه به این شکل باشه
بهنام
Germany
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۱
1
0
باید گفت که این هم راهی برای جلب توجه بیشتر دیگران و اظهار نظر در مورد زیبایی های این خانم میتونه باشه والا حداقل اگه خوشگل نیست ولی زشت هم نیست پس نتیجه میگیریم که فقط قصدشون مورد توجه بودن بیشتر در فضای مجازی است.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۱
1
0
دهن مردها آب افتاد!!!! بی جنبه ها
محمد
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۱
0
0
این بیشتر نیاز به شوهر خوب و گرم و صمیمی داره.خداوند می گوید با ازدواج به آرامش می رسید حالا این درسته سنش کمه و بقول روشنفکرا زیر سن قانونیه ولی خوب این زود به سن بلوغ عقلی و جسمی و هورمونی رسیده است باید هر چه سریعتر با یک شوهر خوب درمان بشود.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۲
1
0
خوشگله که ....بیاد دخترای فامیل ماروببینه که شبیه فیونا زن شرک هستن وخودشونو شبیه آنجلینا جولی میبینن بیاد ازونایادبگیره
رسا
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۳
0
1
بابا اینا همش درد بی شوهریه
اسماعیل
United States of America
۰۶:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۴
0
0
پزشکان و مطبوعات سعی میکنند از کاه یک کوه بسازند. دلیل اینکه زن مزبور احساس زشتی میکند، وزن بسیار زیاد اوست که باعث شده اندام زشتی داشته باشد. در آمریکا اندام یک زن بیشتر از چهره اهمیت دارد که بر عکس ایران است. من بخاطر زندگی اکثر عمر خود در آمریکا حاضرم زن زشت رو ولی با هیکل عالی داشته باشم، تا اینکه زنی خوشگل ولی بدهیکل. در ایران بخاطر مسایل مذهبی اندام زن با لباسها و مانتو پوشیده شده است و فقط صورت طرف است که مورد توجه قرار میگرد.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
0
0
من خودم رو خیلی زیبا تصور میکنم اره تو واقعا زشتی دختر جون برو یک حصاردور خودت بکش دخترم اینقدرزشت.
عرب سعودی
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۷
0
0
من حاضرم با مهریه بیست اسب100 شتر و 25گاو باهاش ازدواج کنم
ناشناس
-
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۷
0
0
خدایش زشته
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۹
0
0
در نگاه اول خوشکله ولی کلا زشته
ناشناس
United States of America
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۰
0
1
دخترای ایرانی زشتن...
هیچیم ندارن... فقط بدن دارن (که اونشم ندارن) درحقیقت...
ساسان پروانه پور
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۱
0
0
در اروپا ، خانمها به خاطر کار زیاد و مشاغل سخت که اصولا با طبیعت آنها سازگار نیست از لطافت و زنانگی خود تا حدودی فاصله گرفتند ، و تقریبا با آرایش کردن روزانه بیگانه هستند ولی توجه خاصی به اندام خود دارند البته جنوب اروپا مثل اسپانیا و یونان و تا حدودی ایتالیا از این امر مستثنی هستند
ناشناس
Netherlands
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۲
0
0
ایشون هم عقده داره که کسی باهاش حال نمیکنه مثل احمدی نژاد خودمون.
ترماس
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۴
0
0
خداس
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۳:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۵
0
0
ولي خدايي چشماش لوچه چرا راستشو بهش نميگن
سالومون
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
0
0
واقعا چرا به نظرتون ؟
یاشار
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۷
0
0
به ما چه؟
کوروش
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۰
0
0
سلام
یاخدا

الان این زشت بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نگار
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
0
0
میبینید تو رو خدا,برعکسه,یکی به این قشنگی اعتمادبنفس نداره میگه زشتم,اونوقت بعضی دخترای ایرانی عمل کرده باقیافه های مصنوعی که تازه هنر جراحه ,نه قیافه واقعیشون, اینهمه ادااطوار دارن وخدارو بنده نیستن, یه جوری دوروبرشونو نگاه میکنن انگار زیباترین زن دنیان
ناشناس
-
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۳
0
0
عروسکی
جوان
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۳
1
0
سلام
شايد براي خيلي ها اين موضوع خيلي اهميت نداشته باشد اما اين حالت براي خود من مدت ها اتفاق افتاده است...
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۴
0
0
خود زشت انگاري در ايران زياده چون همشون دنباله عمل هستند و .....
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
0
0
هم نازه و هم خوشگل
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
0
0
خب حتما زشته که فکر می کنه زشته
رویا
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
0
0
خعلی ام خوشگلی خاک برسرت ک فک میکنی زشتی
زشتو
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
0
0
اینا که همشون علایم منه
شیرین
Afghanistan
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۳
0
0
دختر زیبای هستی آخ جون ولی نظر خودت در مورد بینی بزرگ وکج ات کاملا صدق میکند
بی نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۹
0
0
کاش منم مثل تو زشت بودم
elin
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۵
0
0
من درمورد این بیماری زیاد شنیدم اما اینجوریشو دیگه نه!!!
elin
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۵
0
0
:/
پریسا
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
0
1
واقعا این دخترای عملی باعث شدن همه فکر کنن دخترای اییرانی زشتن وگرنه دخترای ایرانی اکثرا خوشگلن اگر هم کسی عیب کوچیکی داره چه اشکالی داره که با یه عمل خودشو بهتر کنه واقعا نمیدونم چرا همه ی ایرانیا برعکس کشورهای دیگه بد دخترای ایرای رو میگن بیشتر هم دخترا بد دخترا رو میگن به جای اینکه هوای همجنساشونو داشته باشن
یگانه
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
0
0
کجاش زشتهههه این دختر خیلی هم خوشکلو نازه محشرههه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۶
0
0
اگه تو زشتی دیگه پس من چی هستم
نارسیس
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
0
0
زشت نیست ولی زیبا هم نیست ادم می‌تونه تحملش کنه
محمد
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
0
0
کاش خدا یکی از همین زشتا نصیب من کنه
تینا
Germany
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
0
0
من احساس میکنم آدمایی که درون زشتی دارن همه چیز رو هم زشت میبینن حالا یا خودشون رو یا دیگران رو من از آدمایی که خودشون رو همه جوره دوست دارن و به دیگران هم اعتماد به نفس میدن خیلی خوشم میاد
قیافش متوسطه نمیخوام هندونه زیر بغل کسی بزارم الکی تعریف کنم ولی دیگه زیادی داره سخت میگیره یه همچین قیافه ای تو اروپا خوب به حساب میاد چون اونجا زشت‌تر ازینم هست ولی فوق العاده اعتماد به نفس دارن اوناییم که میگن بیاد تهران باید بگم آمریکا به اندازه ی کافی پلنگ داره نمونش خانواده کارداشیان و جنر و خیلی از پورن استارهاشون پس لزومی نداره دخترای ایرانی رو مسخره کنیم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
0
0
منم از این اختلال رنج میبرم و مدام باید خودمو تو اینه چک کنم گاهی اوقات انقد شدید میشه ک مانع فعالیت عادی روزانم میشه با اینکه همه و اطرافیانم بم میگن قشنگم حتی وقتی عکسمو رو پروفایلم میزارم کسایی ک حتی نمیشناسنم میان میگن چقد خوشگلی بازم اینو قبول نمیکنم و مدام رو اجزای جزیی چهره یا بدنم متمرکز میشم خسته شدم دیگه دوست دارم زودتر حالم خوب بشه تا بتونم کارای مهمتری انجام بدم
تینا
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
0
0
منم این اختلالو دارم اتگار اصلا دوست ندارم برم بیرون خیلی زشتم خیلیییییییی
آرینا
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
0
0
من دقیقا این مشکل رو داشتم حتی گاهی ارایش میکردم بعد ک تو آیینه خودمو می دیدم با گریه پاکش میکردم و زشت ترین لباسامو میپوشیدم چون فکر میکردم در هر دو حالت زشتم اما الان از دیدن خودم لذت میبرم و میفهمم ک همش توهم بود
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
0
0
چون واقعازشت است
قاسم
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
0
0
خوش به حالش
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۶
0
0
آدم خوشگل باشه و فکر کنه زشته خیلی بهتر از اینه ک زشت باشه و فکرکنه خوشگله ...
saba
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
0
0
منم این مشکل دارم همش فکر میکنم زشتم ولی همه میگن خوبی دقیقا همینم من ولی قیافم نه هاا خخخ ولی من درمان نشدم هنوز
بی کس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
0
0
چه ژست زشتی!!!!
مانیا
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
0
0
وااای خاک کاش من اینجوری بودم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
0
0
دیگران به من میگن خیلی زیبا هستم اما خودم اصلا این رو قبول ندارم هر روز گریه میکنم من ۱۵ سالمه برای جبران اینها باید عکس های بدون ارایش هالیوودیا و زنای دیگه رو نگاه کنم خودمو راضی کنم اما بازم نمیشه من چیزهایی توی صورتم میبینم که دیگران نمیبیند اما من فکر میکنم ظاهرم ازاردهنده اس
هستی
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
0
0
بنظر من همه ی موجودات زیبان چون خدا افریده..
همه ی ما ممکنه بگیم افریقا مردم زشتی داره ولی اگه دقت کنید با هر لبخندی که میزنن سفیدی دندوناشون به رخ کشیده میشه..یکی هست که شاید ظاهر خوبی نداشته باشه اما قلب مهربونی داره...ادما همیشه به ظاهر مورد پسند نمیان..ولی همه با مهربونی میتونن تو دلها جا داشته باشن..
این دختر خانوم هم بسیار زیباست..
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
0
0
اونهایی که واقعا زشتن چی؟ اونا هم میشه گفت دچار این بیماری ان؟ ولی خدایی تعجب میکنم همچین بیماری هایی هست
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
0
0
بابا این خوشکل تر ماس
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
0
0
همیشه ادما از چیزی ک دارن راضی نیستن... واین نا شکریه منم حس میکنم زشتم درصورتی ک هرکس،از من خوشش میاد جذب قیافم میشه.... چون ادم از تکراری بودن خودش خسته میشه اماو باید همیشع شکر گذار خدادباشیم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
0
0
من حاضرم باهاش با کمال میل ازدواج کنم!!
مبینا
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
1
0
وای منم مثل اینم خدایی ولی این واقعا خوشگله منم همش فکر میکنم بقیه مجبوری قیافه منم تحمل می کنن همش ب خار این موضوع ناراحتم ولی خدای من هیچ زیبایی تو صورتم نیست من حتا با آرایش هم تغیرری نمیکنم همش اعصابم خورده همش ناراحتم خسته شدم دیگه هر بارم ک یکی بهم میگه زشت حالم گرفته تر میشه بیشتر از خودم بدم میاد کاش میدش اینجوری نباشم
سلنا
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
0
0
خیلی هم خوبه ....موندم زشتیش کجاس ..اخه ..واقعن بعضیا چه شون میشه رو خودشون عیب میذارن ...
الانا
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
0
0
عالی بود
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۹
3
1
چقدر خوشگله
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۱
0
0
مگه اینکه خودت بگی زشتی والا کی میگه تو زشتی زیبای جهانی کی میگه تو زشتی.
ناشناس
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
۲۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۱
0
0
چون به جز ظاهرش چیزی برای عرضه نداره و از اون جایی که دست بالای دست بسیاره در مقایسه با خوشگل ترا به این نتیجه ی غیر قابل اجتناب می رسه که خیلی ام خوشگل نیست و حتی زشت هم هست. کسایی که روح و قلب بزرگی داشته باشن و معنایی والا برای زیستن در دام چنین افکار خامی و دام رسانه ها و صنعت زیبایی (از لولزم آرایش تا جراحی زیبایی و غیره) که از این طریق پول پارو می کنن نمی افتن.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
0
3
خوب واقعا زشته
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
0
0
همچین زیبا نیست
چشاش چپه فرم دهنشم ی جوریه
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین