روش‌های "ترک سیگار"
چگونه سیگار کشیدن را برای همیشه ترک کنیم؟

روش‌های "ترک سیگار"

ترک عادات بسیار دشوار است اما توجه به آثار و نتایجی که در زندگی ما خواهند داشت، یک انگیزه مضاعف برای تصمیم‌گیری در مورد ترک آن‌ها را سبب خواهد شد. یکی از این عادات اعتیاد است و به همین خاطر "روش های ترک سیگار" از اهمیت فراوانی برخوردارند.
کد خبر: ۲۹۵۰۱
بازدید : ۱۸۷۸۴
۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۲
چگونه سیگار کشیدن را برای همیشه ترک کنیم؟

فرادید| ترک عادات بسیار دشوار است اما توجه به آثار و نتایجی که در زندگی ما خواهند داشت یک انگیزه مضاعف برای تصمیم‌گیری در مورد ترک آن‌ها را سبب خواهد شد. یکی از این عادات اعتیاد است. اعتیاد به معنای وابستگی شدید به هرچیزی است، مانند اعتیاد به خوردن شکلات، اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی و یا اعتیاد به کشیدن و استعمال دخانیات و .... ما در این مطلب قصد داریم تا شما را در تصمیم راسخ‌تان برای ترک سیگار همراهی و یاری کنیم.
 
در ابتدا باید خاطر نشان کرد که ترک سیگار چندان ساده نیست! استعمال تنباکو یک اعتیاد جسمی و یک عادت روانی است. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد افراد آن‌قدر که از نظر روانی و ذهنی به سیگار وابستگی پیدا می‌کنند از نظر جسمی به آن وابستگی ندارند بنابراین اولین قدم‌ مربوط به ترک اعتیاد روانی، سالم‌سازی ذهن خواهد بود.

باید توجه داشت که ترک هر عادت اعتیادآوری همان‌طور که طی زمانی نسبتا طولانی در ذهن نهادینه شده، به همان نسبت هم به زمان کافی برای ترک آن نیاز است. ترک ناگهانی سیگار که از آن به cold turkey یاد می‌شود نه تنها مفید نیست بلکه احتمال ناموفق بودن آن بسیار زیاد است.
 
در اولین قدم باید با طرح‌ریزی و برنامه‌ریزی یک پلن مدون کار را آغاز کرد. خودآگاهی برای کسب موفقیت لازم است و شناخت کامل ابعاد یک مسئله کمک شایانی به حل مسئله خواهد کرد پس پرسش‌های زیر را از خودتان بپرسید.

روش‌های

برای پاسخ به این پرسش‌ها وقت بگذارید و با دقت به آن‌ها پاسخ دهید.
 
  1. شما چه زمانی سیگار می‌کشید؟ و چرا؟
  2. آیا تکنیک، روش‌های درمانی و یا فعالیتی وجود دارد که بتواند به شما در آن شرایط خاص کمک کند و جایگزین کشیدن سیگار شود؟
  3. آیا قبل و بعد از هر وعده غذایی نیاز به کشیدن سیگار دارید؟
  4. آیا وقتی در جمع هستید سیگار می‌کشید؟
  5. آیا اعتیاد شدید به کشیدن سیگار دارید (مثلا بیش از یک پاکت در روز)، یا فقط روزی یکی یا دو سیگار می‌کشید؟
  6. آیا وقتی استرس دارید یا افسرده و غمگین هستید سیگار می‌کشید؟
  7. آیا فعالیت، افراد یا محیط خاصی شما را ترغیب به سیگار کشیدن می‌کند؟
  8. آیا سیگار کشیدن شما با عادات دیگری نظیر مصرف الکل یا بازی خاصی همراه است؟
  9. آیا شما جزو افرادی هستید که موافق هیپنوتیزم و طب سوزنی هستند؟
  10. آیا شما علاقه‌مند صحبت با درمانگر یا مشاوره در مورد عادات‌تان مانند سیگار کشیدن هستید؟
  11. آیا علاقه‌مند به داشتن یک برنامه تناسب اندام هستید؟
با پاسخ به سوالات بالا می‌توانید درک درستی از این عادات خود به دست آورید و این خودآگاهی شما را در برنامه‌ریزی برای ترک سیگار کمک خواهد کرد. به‌عنوان مثال دانستن این موضوع که شما جزو افرادی هستید که بعد از هر وعده غذایی عادت به کشیدن سیگار دارید می‌تواند شما را در برنامه‌ریزی درست کمک کند، بدین ترتیب که با جایگزینی یک گزینه مناسب و گنجاندن آن در برنامه ترک سیگار یکی از عوامل کشش و سوق به سوی کشیدن سیگار را از بین می‌برید.

به عنوان مثال می‌توانید خوردن تنقلاتی مانند تخمه آفتاب‌گردان، پسته یا میوه را جایگزین کشیدن سیگار کنید و بعد از هر وعده غذایی به خود یادآور شوید که قرار است بعد از صرف غذا، میوه میل کنید. بعد از پاسخ به سوالات بالا به مرحله بعد می‌رویم.

روش‌های

در این مرحله شما نیاز به طراحی برنامه "ترک سیگار" دارید:
 
- یک زمان‌بندی مشخص برای این کار در نظر بگیرید. مثلا شما در ۱۰ روز آینده برنامه ترک خود را عملی خواهید کرد. این زمان به شما فرصت می‌دهد تا خود را برای این کار آماده کنید اما باید در نظر داشت که این زمان اگر خیلی طولانی باشد انگیزه‌تان از بین رفته و اراده‌تان سست می‌شود.
 
- به افراد خانواده، دوستان و همکارتان اعلام کنید که قصد دارید برنامه ترک سیگار خود را اجرایی کنید. به آن‌ها بگویید که شما نیاز به حمایت و تشویق دارید. حتی می‌توانید برای این کار به دنبال یک همراه مناسب بگردید تا هر دو با هم این برنامه را دنبال کنید.
 
- شرایط آتی را پیش‌بینی کنید و برای مقابله با آن‌ها از هم‌اکنون برنامه‌ریزی کنید. معمولا افراد در سه ماهه اول ترک سیگار مجددا به کشیدن سیگار روی می‌آورند. از الان خود را برای این چالش بزرگ مهیا کنید.
 
- همه محصولات مربوط به تنباکو و نیکوتین را از محیط زندگی خود، اتومبیل و محیط کارتان حذف کنید؛ کبریت، فندک، پاکت خالی سیگار، حتی عکس‌هایی که در آن‌ها در حال کشیدن سیگار هستید. در صورت امکان اتومبیل، مبلمان، فرش و کلیه لباس‌هایی را که بوی سیگار می‌دهند شسته و با مواد معطر بوی سیگار را از آن‌ها بزدایید.

روش‌های
آمار مربوط به مصرف سیگار تکان دهنده است

- از یک پزشک و مشاور برای این امر خطیر یاری بگیرید. در موارد اعتیاد شدید و سنگین گاهی مصرف دارو برای رسیدن به نتیجه مطلوب مورد نیاز است.
 
- در کنار همه این راهکارها از ورزش غافل نشوید. یک برنامه ورزشی روتین می‌تواند انگیزه‌ خوبی برای ترک سیگار باشد. برای این که بخواهید ورزشکار موفقی باشید باید بدن سالمی داشته باشید و جسم سالم با کشیدن سیگار و عوارض مخرب ناشی از آن در یک راستا نیست.
 
- و نکته آخر این که می‌توانید به خودتان جایزه بدهید مثلا به ازای نکشیدن هر نخ سیگار یک بستنی یا یک پک آجیل برای خودتان خریداری کنید و یا پول هر نخ سیگار را کنار بگذارید و با پس‌انداز و برنامه‌ریزی یک فعالیت مفرح و هیجان‌انگیز به خودتان یادآور شوید که می‌توان به جای عادت ناپسند و مضری مانند سیگار کشیدن تفریح‌های سالم و هیجان‌انگیزی را جایگزین کرد.
 
قطعا همگان به مضر بودن سیگار اذعان دارند اما متاسفانه روز‌به‌روز بر تعداد افراد سیگاری افزوده می‌شود. فقط در آمریکا روزانه ۳۲۰۰ فرد زیر ۱۸ سال برای اولین‌بار به سیگار لب می‌زنند و ۲۱۰۰ جوان جزو افرادی‌اند که روزانه سیگار می‌کشند. تقریبا در همه جای دنیا از هر ۱۰ نفر سیگاری ۹ نفر اولین سیگار خود را زیر سن ۱۸ سال کشیده‌اند و این لزوم آگاهی و اطلاع‌رسانی درباره مضرات سیگار در سنین پایین را اثبات می‌کند. در دنیا حدود ۱۶ میلیون نفر در اثرات کشیدن سیگار دچار بیماری‌اند و طبق آمار منتشر شده عمر افراد سیگاری حدودا ۱۳ تا ۱۴ سال کم‌تر از افراد غیرسیگاری است.

روش‌های
همین امروز سیگار را ترک کنید

سرطان ریه، سکته قلبی و مغزی در افراد سیگاری چند برابر افراد معمولی است. طبق تحقیقات انجام شده در کشور آمریکا، افرادی که در اثر مصرف دخانیات، به‌ویژه کشیدن سیگار، سالانه جان خود را از دست می‌دهند بسیار بیش‌تر از آمار مرگ و میر افراد مبتلا به ایدز، معتادان به مصرف الکل، تصادفات وسایل نقلیه موتوری و جراحات با سلاح گرم است. با این اوصاف هنوز هم دیر نشده همین امروز برای ترک سیگار اقدام کنید.

فرادید

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۵
غیر قابل انتشار: ۰
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۶
9
0
اپلیکیشن QiutNow خیلی میتونه کمک کنه،بعد 14 سال سیگار کشیدن الان حدودا 5 ماهه سیگار نمیکشم.
یه کم سخته ولی شدنیه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۶
23
2
وقتی از زمین و زمان و از خودم متنفر میشوم دنبال یک چیزی میگردم که شاید مرا آرام کند. پس سیگار بهترین است. همه مشکلات سیگار را بهتر از همه کس میدانم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۶
16
0
بعد از غذا نباید میوه استفاده کرد داداچ
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۶
13
0
من به مدت 16 سال سیگار میکشیدم و ده سال اخر روزی یک بسته میکشیدم و الان دو سال و نیمه که ترک کردم. و یکباره ترک کردم.
محمد
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۶
17
3
ترک سیگار بسیارآسان است من خودم تا حالا صدبار اینکارو کردم. عملی نه حرفی!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۸
8
1
سیگار اسلحه ای که ماشه آنرا زمان میکشد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۸
10
1
سیگار که نکشیم ماهواره ام که نیگاه نکنیم پس همش بشینیم آهای کشتی جنگی ببینیم حوصلمون سر میره بخدا
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۹
9
1
من به کمک چسب نیکوتین خیلی خیلی مصرفم پائین اومد از حدود روزی 20 نخ به 2 نخ سپس ترک کردم . ولی قیمتش بالاست - چرا دولت این چسب ها را به جای ارزون فروشی سیگار وارد نمیکنه ؟ چرا قیمت سیگار را به 10 برابر افزایش نمیده ؟ چون سود داره براشون ؟
بهنام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۳۰
7
0
تنها روش کارساز استفاده از اراده ای محکم است. یعنی یکباره تصمیم به ترک بگیرید و ادامه بدهید. خود من از سال 83 تا الان بعد از ترک سیگار یک نخ سیگار هم نکشیدم و هیچ اتفاق بدی هم برام نیفتاد وحالا هم از بوی سیگار شدیداً متنفرم. فقط بخواهید و عمل کنید.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۳۰
9
0
من آدامس نیکوتین گرفتم و رفتم تو ترک. هر زمان که هوس می کردم یه آدامس می نداختم و به کارم مشغول میشدم. جواب داد. الان خیلی وقته نمی کشم دیگه.
استدلالم برا ترک این بود که 10 سال کافیه برا سیگار کشیدن دیگه وقتشه برم سراغ صفا با ورزش و تندرستی.
ترکش شاید کمی سخت باشه ولی اگه یه دلیل قانع کننده برا خودتون داشته باشید خیلی کمک می کنه.
در ضمن به نظرم بهتر اینه که روز و ماه رو نشمرید که مثلن فلان ماه و فلان روز نکشیدم؛ این کار برای کسایی خوبه که می خوان رکورد ثبت کنن!!! کسی اگر واقعن بخواد ترک کنه دیگه کاری به شمارش روزها و ماه ها و ... نداره.
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین