داعش معبد ۲۰۰۰ ساله را منفجر کرد

داعش معبد ۲۰۰۰ ساله را منفجر کرد

فعالان حاضر در سوریه می‌گویند گروه تروریستی داعش معبد «بعل شامین» در مجموعه تاریخی «پالمیرا» سوریه را منفجر کرده است.
کد خبر: ۲۹۷۲
بازدید : ۱۲۵۳
۰۲ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۶
نویسنده:نابودی «بعل شامین» در پالمیرا
فرادید| فعالان حاضر در سوریه می‌گویند گروه تروریستی داعش معبد «بعل شامین» در مجموعه تاریخی «پالمیرا» سوریه را منفجر کرده است.
 
داعش هفته گذشته نیز «خالد اسعد» باستان‌شناس سوری که سرپرستی این مجموعه 2000 ساله را بر عهده داشت، سر بریده و جسد وی را در میدان اصلی پالمیرا به یک تیرک آویخته و در معرض دید عموم قرار دادند.
 
مجموعه باستانی پالمیرا از جمله آثار ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است و در نزدیکی شهری به همین نام واقع شده است. به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، داعش با استفاده از مواد منفجره، معبد «بعل شامین» را به طور کامل تخریب کرده است. به گفته گروه موسوم به دیده‌بان حقوق بشر سوریه، این انفجار به آنقدر قدرتمند بوده است که به برخی از ستون‌های عصر روم که در اطراف آن واقع شده بودند، نیز آسیب رسانده است.

مامون عبدالکریم رئیس سازمان میراث باستانی سوریه به خبرگزاری فرانسه گفت: "داعش امروز مقدار زیادی مواد منفجر را در معبد بعل شمین کار گذاشت و آن را منفجر کرد که باعث خسارات زیادی به معبد شد."

او گفت که "درون‌خانه معبد از داخل تخریب شده و ستون های اطراف آن فروپاشیده است."
 
در حالی که دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده است که این اقدام یک ماه قبل صورت گرفته، «اسامه الخطیب» از معارضان سوری مستقر در ترکیه که اهل پالمیرا است، گفته است که این معبد روز یکشنبه منفجر شده است.
 
داعش که در ماه می کنترل پالمیرا را به دست گرفت، در همان ابتدا 20 نفر را که اعلام کرد از سربازان ارتش سوریه بوده‌اند، در این محوطه تاریخی اعدام کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین