برای اولین بار ناو ایران وارد اقیانوس اطلس شد

برای اولین بار ناو ایران وارد اقیانوس اطلس شد

فرمانده نیروی دریایی راهبری ارتش جمهوری اسلامی ایران، از حرکت ناوگروه 44 کشور متشکل از ناوشکن الوند و ناو بوشهر به قاره آفریقا و ورود آن به اقیانوس اطلس خبر داد.
کد خبر: ۲۹۸۳۶
بازدید : ۱۵۳۶
۰۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۱
فرمانده نیروی دریایی راهبری ارتش جمهوری اسلامی ایران، از حرکت ناوگروه 44 کشور متشکل از ناوشکن الوند و ناو بوشهر به قاره آفریقا و ورود آن به اقیانوس اطلس خبر داد.
 
به گزارش  ایسنا، دریادار سیاری در نشست خبری که صبح امروز (دوشنبه) به مناسبت هفتم آذر، روز نیروی دریایی برگزار شد، با اعلام این خبر گفت: هم اکنون ناوشکن الوند جمهوری اسلامی ایران و ناوبر بوشهر در بندر دوربان آفریقای جنوبی استقرار دارند و امیدواریم در آینده حرکت های بعدی برای عبور از مرز اقیانوس اطلس را انجام دهیم.
 
وی با اشاره به اینکه در گذشته سخنگوی پنتاگون با انتشار کلیپی ادعا کرده بود ایران نمی تواند از مرز اقیانوس اطلس عبور کند گفت: امروز توانستیم اقتدار جمهوری اسلامی ایران را با دور زدن قاره آفریقا و ورود به اقیانوس اطلس نشان دهیم.
 
 سیاری به پیروزی ها و اقدامات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: برای اولین بار موفق شدیم بزرگترین ناو جنوب غرب آسیا که ناو خارک جمهوری اسلامی ایران نام دارد را بعد از 35 تعمیرات اساسی کنیم.
 
فرمانده نیروی دریایی راهبری ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه ناوشکن جمهوری اسلامی ایران و ناوهای موشک انداز ما به موشک های  با بالاترین برد تجهیز شده اند خاطر نشان کرد: شناورهای ما نیز مجهز به پهبادهای دریاپایه شده اند.
 
وی با اشاره به برگزاری رزمایش تخصصی زیردریایی طی چند روز آینده تصریح کرد: در بهمن سال 95 نیز رزمایش بزرگ 95 در شمال اقیانوس هند به مرحله اجرا در خواهد آمد.
 
سیاری خاطر نشان کرد: برای اولین بار رونمایی از سامانه یکپارچه جستجو و شناسایی و ردگیری اهداف سطحی و هوایی تحت عنوان پروژه ثامن را خواهیم داشت و همچنین از رادار نظامی دریایی به نام LPI  با قابلیت عملکرد در محیط جنگال رونمایی خواهیم کرد و توانستیم اژدرهایمان را بهینه کنیم.
 
وی به شبکه ای شدن رادار سپر دریا اشاره کرد و گفت: شبیه ساز طوفان برای آشنایی با شرایط دریا و شبیه ساز اتاق کنترل خدمات را نیز رونمایی خواهیم کرد.
 
وی با اشاره به برگزاری همایشی با همکاری وزارت آموزش و پرورش در سواحل مکران با حضور 200 نفر از خیرین مدرسه ساز گفت: قرار شد 130 مدرسه در سواحل مکران ظرف یکسال آینده ساخته شود که تا به حال 80 مدرسه به قرار داد رسیده اند.
 
 سیاری همچنین از رونمایی سه بالگرد بازسازی شده با تکنولوژی بالا در بندرعباس در روز 16 آذر خبر داد و گفت: پرواز 5 فروند هواناب بازسازی شده در بندرعباس را شاهد خواهیم بود.
 
وی از برگزاری ششمین همایش فرماندهان نیروی دریایی حاشیه اقیانوس هند به میزبانی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: پیش بینی می‌شود 40 تیم از کشورهای مختلف جهان به خصوص کشورهای حاشیه اقیانوس هند در این همایش حاضر شوند.
 
فرمانده نیروی دریایی راهبری ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه در سال جاری ناوگروه های ما به کشورهای هند، پاکستان، عمان، تانزانیا، آذربایجان و آفریقای جنوبی سفر کرده اند تصریح کرد: ان‌شاءالله تا پایان سال از کشورهای روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و بقیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند از جنوب شرق آسیا بازدید خواهیم داشت.
 
سیاری همچنین به راهپیمایی بزرگ اربعین و اقدامات نیروی دریایی برای تامین امنیت شمال خلیج فارس اشاره کرد و گفت: با استقرار بیمارستان های صحرایی در مرز شلمچه برای کمک به زائران اقدامات لازم را انجام داده ایم.
 
فرمانده نیروی دریایی راهبری ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه تا امروز 44 ناوگروه رزمی و 5 ناوگروه صلح دوستی دریاهای آزاد اعزام کرده ایم خاطر نشان کرد: حضور مستمر در خلیج عدن برای تامین امنیت این منطقه و برنامه یمان داشته ایم و تا امروز 3844 فروند کشتی نفت کش و تجاری در خلیج عدن اسکورت شده اند و در راستای اجرایی شدن نظریه بازگشت به دریا در سواحل مکران مستقر شده و در حال ساخت دو منطقه و سه پایگاه هستیم.
 
سیاری در ادامه به تفاوت های نیروی دریایی از دوران دفاع مقدس تا امروز اشاره کرد و گفت: امروز برای تامین تجهیزات دریایی و ساخت تسلیحات نیروی دریایی خودکفا شده ایم و جایگاه نیروی دریایی در عرصه جهانی در منطقه و فرامنطقه قابل قبول است.
 
به گزارش خبرنگار ایسنا، دریادار سیاری در مورد نتیجه دیدارش با فرمانده نیروی دریایی کشور چین گفت: تفاهمنامه ای برای اعزام ناوگروه جمهوری اسلامی ایران به بنادر چین، بازدید ناوگروه چینی از بنادر ایران، برگزاری رزمایش امداد و نجات تاکتیکی، تبادلات آموزشی و اعزام دانشجو، همکاری فنی و تعمیراتی و استفاده از تجارب جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس بین دو کشور امضا شده است.
 
فرمانده نیروی دریایی راهبری ارتش جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در مورد تحویل گرفتن یک ناوگروه ایتالیایی در بندرعباس توضیح داد: ما میزبان ناو ایتالیایی در بندر عباس بودیم و بازدید ما انجام شد و طی تفاهمنامه ای در آینده ما نیز از بنادر ایتالیا بازدید خواهیم داشت.
 
سیاری همچنین در پاسخ به سوالی در مورد ربوده شدن لنج صیادی توسط دزدان دریایی توضیح داد: این اتفاق در آبهای سومالی رخ داده است و متاسفانه این لنج صیادی به توصیه نیروی دریایی برای فعالیت در مناطق امن توجه نکرده اند چرا که در سواحل سومالی امنیت کم است، اما به هر حال این موضوع از سوی نیروی دریایی و دولت جمهوری اسلامی ایران در حال پیگیری است تا ما دنبال کار هستیم تا به نتایج مطلوب دست یابیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین