یارانه 2.000.000 نفر حذف شد
نوبخت رسما اعلام کرد

یارانه 2.000.000 نفر حذف شد

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از حذف شدن دو میلیون یارانه‌بگیر خبر داد و گفت: پردرآمدها در کنار نیازمندان یارانه بگیرند، گواراتر از این است که یارانه نیازمندان حذف شود.
کد خبر: ۲۹۸۹
بازدید : ۱۳۸۰
۰۲ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۴
فرادید| رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از حذف شدن دو میلیون یارانه‌بگیر خبر داد و گفت: پردرآمدها در کنار نیازمندان یارانه بگیرند، گواراتر از این است که یارانه نیازمندان حذف شود.
 
در چند ماه گذشته از شروع حذف یارانه پردرآمد‌ها بعد از این‌که آمار و ارقام متفاوتی بین 50 تا 200 هزار و حتی یک میلیون نفر در رابطه با میزان حذف‌شدگان از سوی مراجع دولتی اعلام شد و گاها همراه با تایید و تکذیب‌هایی بود، سرانجام محمد باقر نوبخت -رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی- رسما اعلام کرد که دو میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی کنار گذاشته شدند. این در حالی است که چندی پیش ربیعی – وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی – وعده داده بود که تا پایان مرداد‌ماه دو میلیون نفر از یارانه‌بگیران پردرآمد حذف خواهند شد.
 
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی همچنین به احتمال بروز اشتباه و خطا در حذف یارانه‌بگیران و اعتراضی که بعد از آن به همراه خواهد داشت، اشاره کرد و گفت: به هرحال با توجه به این‌که بانک‌های اطلاعاتی تمامی اطلاعات را در اختیار نداشته و کامل نیستند در برخی موارد اشتباهاتی نیز اتفاق می‌افتد و ما نیز با راه‌اندازی سامانه فرصت شکایات مردم را فراهم کردیم، بنابراین حذف همراه با خطای 20 هزار نفری در بین دو میلیون یارانه‌بگیر حذف شده چندان غیرمنطقی نیست.

گزیده اظهارات نوبخت را در ادامه می‌خوانیم:

 • نه تنها براساس قانون هیچ رقمی به سمت تولید و یا خزانه دولت روانه نشد، بلکه در این مدت 50 هزار میلیارد تومان از خزانه برداشت شده و به همراه تمامی منابع ناشی از افزایش حامل‌های انرژی صرف توزیع نقدی شده است.
 • در دولت یازدهم با صرفه‌جویی انجام شده در منابع هدفمندی و بعد از آن غربالگری یارانه‌بگیران تاکنون 4800 میلیارد تومان به طرح تحول سلامت پرداخت و هزینه‌های درمان ارزان شده. در حال حاضر با مراجعه به بیمارستان فقط شش درصد هزینه درمان پرداخت می‌شود در حالی که پیش تر مردم قبل از اعلام بیماری باید به صندوق بیمارستان‌ها مراجعه و ارقام میلیونی پرداخت می‌کردند.
 • درباره اینکه چرا روند معکوس را در حذف یارانه‌بگیران در پیش نگرفته و به جای حذف پردرآمد‌ها، نیازمندان را شناسایی نکرده‌اند، باید بگویم که این هم می‌تواند یکی از راه‌حل‌ها باشد که تنها افراد تحت پوشش و مورد حمایت را یارانه بدهیم اما در این بین باید توجه داشت که ما باید یارانه 66 میلیون نفر را حذف می‌کردیم و فقط به 10 میلیون نفر تحت پوشش یارانه نقدی می‌پرداختیم. آنگاه افراد نیازمندی که تحت پوشش سازمان بهزیستی و یا کمیته امداد امام خمینی (ره) و سایر بخش‌های پوششی نیستند، ولی در بین آن 66 میلیون نفر دیگر قرار دارند حذف می‌شدند.
 • برای ما گواراتر این است که پردرآمد‌ها تا هنگام شناسایی و حذف یارانه بگیرند، ولی یارانه نیازمندانی که تحت پوشش نیستند حذف نشود، چرا که در بین آنها افراد نیازمندی وجود دارند که گزارش‌های ما نشان می‌دهد ساعتی قبل از واریز یارانه نقدی پای دستگاه‌های خودپرداز منتظر می‌ایستند.
تورم مردادماه به زیر 14 درصد رسید
 • آخرین گزارش مرکز آمار از تغییرات شاخص قیمت‌ها در مرداد‌ماه نشان می‌دهد که نرخ تورم به کمتر از 14 درصد یعنی 13.8 درصد کاهش یافته است، این در حالی است که تورم نقطه به نقطه 11.5 درصد گزارش شد و نشان‌دهنده حرکت به سمت تورم تک‌رقمی است.
توضیحات نوبخت در رابطه با موانع موجود در بودجه 94
 • با وجود دستیابی به توافق هسته‌ای هنوز در شرایط تحریم قرار داریم این در حالی است که قیمت نفت به کمترین مقدار خود در سال‌های گذشته رسیده و حتی همین میزان کاهش یافته را نمی‌توانیم به دلیل تحریم‌ها به کشور وارد کنیم اما با این وجود جامعه انتظار دارد که رفتار ما مانند پس از شرایط تحریم باشد.
 • اگر نتوانیم بودجه سال جاری را به درستی کنترل کنیم با کسری مواجه خواهیم شد، اگر درآمدهای کاهش یافته را به گونه‌ای مدیریت نکنیم که هزینه‌های ما مازاد بر آن بوده و دست به استقراض از بانک مرکزی بزنیم، آنگاه با کسری مواجه خواهیم شد و از سویی دیگر تورم نیز افزایش می یابد این در حالی است که ما استقراض از بانک مرکزی را برخود حرام کرده و به هیچ عنوان به آن وارد نخواهیم شد، بنابراین اگر بتوان درآمد و هزینه خود را تراز کرده و از هزینه‌های اضافی جاری جلوگیری کنیم، آنگاه کسری بودجه نداریم و فقط عدم تحقق منابع خواهیم داشت.
 • گزارش خزانه‌داری کل کشور نشان می‌دهد که تا 25 مرداد‌ماه سال جاری میزان دریافتی درآمدهای کشور به 101 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رسیده که یک درصد بیشتر است، اما طبق توضیح نوبخت منابع درآمدی دولت تا این تاریخ نسبت به میزان مصوب سال 1394 حدود 25 تا 30 درصد کمتر است.
 • دولت برای کنترل بودجه امسال تصمیم به جلوگیری از خرج بیش از اندازه بودجه در هزینه‌های جاری گرفته و با ارسال بخشنامه‌ای 10 بندی به سازمان‌های مربوطه اعلام کرده است که تا حد امکان در هزینه‌های جاری صرفه‌جویی کنند تا بتوانند مبلغ بیشتری را برای بودجه‌های عمرانی خرج کنیم.
 • چه ضرورتی وجود دارد سازمان‌ها دائم همایش‌ها و کنفرانس‌های دو روزه برگزار کنند و هزینه بالایی را برای صرف ناهار و یا پذیرایی بین تنفس این همایش‌ها خرج کرده یا این‌که حجم بالایی از کاغذ را صرف نوشتار کنند. این درحالی است که باید با صرفه‌جویی در این بخش‌ها منابع را به سمت هزینه‌های واقعی و لازم حرکت دهیم.
 • تاکنون 3900 میلیارد تومان برای طرح‌های ملی و 1600 میلیارد تومان برای طرح‌های استانی پرداخت کرده‌ایم که در طرح‌های استانی 169 درصد رشد وجود دارد.
 • از بودجه 236 هزار میلیارد تومانی عمومی مصوب قرار بر این بوده در شش ماهه اول 220 هزار میلیارد تومان خرج کنیم، اگر در شش ماهه دوم منابع محقق شد 16 هزار میلیارد باقی‌مانده هزینه شود، اما شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که برآورد‌ها نشان می‌دهد تا پایان سال ما فقط توان خرج 184 هزار میلیارد تومان را خواهیم داشت که 147 هزار میلیارد آن برای هزینه‌های جاری، 30 هزار میلیارد تومان برای عمرانی و 7000 میلیارد تومان دیگر برای تملک دارایی‌های مالی خواهد بود.
برچسب ها: نوبخت یارانه حذف
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین