آماری عجیب از میزان تصرف اراضی ملی در البرز

آماری عجیب از میزان تصرف اراضی ملی در البرز

حال مجددا این پرسش مطرح می شود که مگر در استان البرز چه میزان زمین تحت تصرف سودجویان قرار دارد و به یغما رفته است که تنها طی 5 ماه بیش از 2 میلیون متر آن رفع تصرف می شود؟
کد خبر: ۳۰۱۵
بازدید : ۷۶۹
۰۲ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۷
استان البرز سی و یکمین استان ایران است. در جلسهٔ هیئت دولت در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۸ لایحهٔ تأسیس این استان تصویب و به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد. در ادامه با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۸۹/۴/۷ استان البرز بطور رسمی شکل گرفت.
 
به گزارش تابناک، در این طرح پیشنهادی کرج به عنوان مرکز استان درنظر گرفته شده‌ است. این شهر در ۲۰ کیلومتری غرب تهران و در حوزهٔ استحفاظی استان تهران قرار گرفته بود که با جمعیتی بالغ بر ۱٬۶۱۴٬۶۲۶ نفر، چهارمین شهر پرجمعیت ایران پس از شهرهای تهران، مشهد و اصفهان محسوب می‌گردد. همچنین محمود احمدی‌نژاد رئیس‌ جمهور وقت در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۹ در نامه‌ای به وزارت کشور قانون تأسیس استان البرز که در جلسهٔ علنی دوم تیر ۱۳۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود و شورای نگهبان نیز آن را تأیید کرده بود، جهت اجرا ابلاغ کرد.

نام این استان از رشته‌کوه البرز گرفته شده‌ که بخش مهمی از آن از شمال این استان می‌گذرد.
در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۸۹ با حضور وزیر کشور، استانداری البرز رسماً شروع به فعالیت نمود.
عیسی فرهادی به‌عنوان نخستین استاندار البرز انتخاب شده‌ و تاکنون 4 استاندار در البرز بر صندلی ریاست تکیه زده اند.
 
استان البرز دارای 6 شهرستان کرج، ساوجبلاغ، نظرآباد، طالقان، فردیس و اشتهارد بوده و بر اساس نقشه تقسیمات کشوری در مجموع دارای 5833 کیلومتر مربع وسعت است.

در ماه های اخیر مبحث مبارزه با زمین خواری در البرز شدت گرفته و هر از چندگاهی اخباری مبنی بر رفع تصرف از اراضی ملی و تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز به گوش می رسد.
 
در تاریخ بیست و چهارم مرداد ماه خبرنگاری در جلسه مطبوعاتی حاجی رضا شاکرمی دادستان عمومی و انقلاب کرج که اخباری را درباره برخورد با زمین خواری، ساخت و ساز غیر مجاز و تصرف اراضی ملی به اطلاع اصحاب رسانه رسانده بود، از سوال کرد: "مگر چند میلیون متر از اراضی البرز در سال های اخیر به صورت غیر قانونی در تصرف سودجویان قرار گرفته که هر هفته خبر رفع تصرف چند هکتار آن به گوش می رسد؟"
 
در این جلسه دادستان کرج توضیحاتی در رابطه با برخورد با این معضل ارائه کرد.
 
حال امروز فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز از رفع تصرف دو میلیون و 169 هزار و 557 مترمربع از عرصه های ملی این استان و تنها طی پنج ماه گذشته خبر داد.

سرهنگ اردشیر جابری گفته است: امسال بیشترین رفع تصرف اراضی ملی استان البرز در مردادماه سال جاری به میزان 970 هزارو807 متر مربع بود.
 
وی اظهار داشت: بیشتر این تصرفات در عرصه های ملی شهرستان های ساوجبلاغ، کرج و نظرآباد انجام شده بود.
 
حال مجددا این پرسش مطرح می شود که مگر در استان البرز چه میزان زمین تحت تصرف سودجویان قرار گرفته که تنها طی 5 ماه بیش از 2 میلیون متر آن رفع تصرف می شود؟
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه