دستگیری عاملان سوءاستفاده از دختران در فضای مجازی

دستگیری عاملان سوءاستفاده از دختران در فضای مجازی

کد خبر: ۳۱۸۴۹
بازدید : ۸۰۷
۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۲
تبهکارانی که در ماجراهای جداگانه در فضای مجازی از دختران جوان سوءاستفاده می‌کردند، دستگیر شدند.

به گزارش شرق، در اولین ماجرا، فردی که تهدید به انتشار عکس‌های خصوصی و نیز قتل دختر ٢٠ساله کرده بود، از سوی پلیس فتا شناسایی و دستگیر شد. سرگرد مرتضی ابوطالبی‌، رئیس‌پلیس فتای استان یزد، در این‌باره گفت: در پی شکایت دو خواهر ٢٠ و ٢٨ساله‌ مبنی بر تهدید به انتشار عکس‌های شخصی آنان و نیز قتل این دو خواهر از سوی فردی در فضای مجازی، بررسی و پیگیری موضوع در دستور کار کارآگاهان پلیس فتای استان یزد قرار گرفت.

وی افزود: شخصی در یکی از شبکه‌های اجتماعی، برای دو خواهر مزاحمت ایجاد کرده و خواهان برقراری ارتباط با آنها شده بود. با بررسی موضوع و اقدامات کارشناسی، از متهم یک شماره تلفن به دست آمد که با بررسی‌های انجام‌شده، مشخص شد خط به نام یکی از شکات پرونده است.
سرگرد ابوطالبی‌ ادامه داد: در این راستا، شکات به پلیس دعوت شدند و در زمان مواجهه‌شدن با یک‌سری مستندات، یکی از آنها گفت حدود دو سالی است با شخصی در ارتباط هستم و اکنون به خاطر مسائلی قصد جدایی از وی را دارم که متأسفانه با توجه به اینکه تعداد زیادی از تصاویر شخصی من در اختیار این فرد است، وی این تصاویر را بهانه کرده تا من او را ترك نکنم. من با توجه به اطلاع پدرم و اصرار او، شکایتی را مطرح کردم و فکر نمی‌کردم این فرد در فضای مجازی شناسایی شود.

رئیس‌پلیس فتای استان یزد افزود‌: به‌این‌ترتیب، متهم شناسایی شد و ضمن تأیید صحبت‌های شاکی، گفت: چند سالی با این دختر در ارتباط بودم و از وی تصاویری داشتم که با توجه به اصرار وی به پایان رابطه با من، دست به این تهدید زدم و همچنین تهدید به نشر تصاویر در فضای مجازی کردم. سرگرد ابوطالبی در پایان افزود: در روند بررسی ادله، تعداد زیادی تصاویر مختلف از دختران دیگر کشف شد که متهم اقرار کرد با این افراد نیز رابطه داشته است. دومین پرونده در شهرستان سبزوار رسیدگی شد و پسری دانشجو، به عنوان عامل سوءاستفاده از دختران شناسایی و دستگیر شد. سرهنگ سید‌محمد هاشمی، فرمانده انتظامی شهرستان سبزوار استان خراسان رضوی، دراین‌باره گفت: در رصدهای انجام‌شده در شبکه اجتماعی، کانالی با حدود ٥٠٠ عضو شناسایی شد که ادمین کانال مبادرت به درج تصاویر پسران و دختران جوان سبزواری همراه با مطالبی توهین‌آمیز و ناسزا می‌کرد؛ در همین رابطه، چند فقره شکایت از سوی دختران و پسران سبزواری، چه به صورت تلفنی و چه حضوری، مطرح شد.

این مقام انتظامی اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع، شناسایی ادمین کانال به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت و کارشناسان متوجه شدند مدیر این کانال هیچ سرنخی از خود در فضای مجازی به جا نگذاشته و حتی به شاکیان اعلام کرد، وقت خودشان را برای شناسایی او تلف نکنند؛‌ چون پلیس فتا هم قادر به شناسایی او نیست.  وی افزود: کارشناسان پلیس فتا با اقدامات وسیع فنی و تخصصی‌، هویت متهم را که پسری ١٩ساله و دانشجوی یکی از دانشگاه‌های سبزوار و متخصص آی‌تی بود، شناسایی کرده و با هماهنگی مقام قضائی، در یک عملیات غافلگیرانه او را دستگیر و به پلیس فتا منتقل کردند.
سرهنگ هاشمی ادامه داد: متهم به این خیال که داده‌های دیجیتالی جرم را با حذف کانال از بین برده است‌، ابتدا منکر هرگونه اتهامی شد؛ اما با مشاهده ادله دیجیتالی جرم که با دقت‌نظر کارشناسان در مركز آن پلیس، جمع‌آوری شده بودند، راهی جز اعتراف به جرمش نداشت و ضمن اظهار پشیمانی، دلیل ایجاد کانال را سرگرمی و دریافت شارژ تلفن همراه از کاربران برای حذف تصاویرشان از کانال عنوان کرد. سپس متهم به همراه پرونده برای سیر مراحل قانونی به دادسرا معرفی شد.
برچسب ها: دستگیری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین