چه کسانی برای تشخیص هویت مراجعه کرده‌اند

چه کسانی برای تشخیص هویت مراجعه کرده‌اند

نشست خبری بررسی حادثه پلاسکو با حضور سردار محمدیان رئیس پلیس آگاهی تهران، قاضی شهریاری سرپرست دادسرای جنایی، دکتر قاضی پاشا مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران ، مهندس جاوید معاون فنی عمرانی شهرداری تهران و ملکی سخنگوی بحران پلاسکو در حال برگزاری است.
کد خبر: ۳۲۹۱۶
بازدید : ۹۴۹
۰۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۸
نشست خبری بررسی حادثه پلاسکو با حضور سردار محمدیان رئیس پلیس آگاهی تهران، قاضی شهریاری سرپرست دادسرای جنایی، دکتر قاضی پاشا مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران ، مهندس جاوید معاون فنی عمرانی شهرداری تهران و ملکی سخنگوی بحران پلاسکو در حال برگزاری است.
 
به گزارش ایسنا، مهندس جاوید بعدازظهر امروز  در نشست خبری که به منظور بررسی ابعاد حادثه پلاسکو رخ داد ضمن عرض تسلیت به مناسبت این اتفاق گفت: مجتمع پلاسکو در زمینی به متراژ 4200 متر مربع در چهارراه استانبول و در 57 سال قبل احداث شده است.
 
وی با بیان اینکه 57 سال قبل این ساختمان بلندمرتبه در 17 طبقه ساخته شد گفت: این ساختمان اولین ساختمان تمام فلزی شهر تهران بود که در زمان افتتاح به دلیل اینکه بلندمرتبه بوده است از تمام تهران قابلیت رویت داشت.
 
وی با بیان اینکه این پاساژ در زیربنایی به متراژ  33 هزار متر مربع ایجاد شده و 570 واحد صنفی فعالیت اقتصادی خود را انجام می‌دادند گفت: واحدهای صنفی این پاساژ مشتمل بر تولیدی، تجاری و انباری بوده است که در 15 طبقه روی همکف و دو طبقه زیرزمین مورد استفاده قرار می‌گرفت.
 
وی با بیان اینکه پس از آنکه این ساختمان دچار حریق شد آوار برداری با سرعت حداکثری انجام شد گفت: اما نکته قابل توجه این است که در این ساختمان روزانه 1000 نفر تردد می‌کنند و با اینکه این حریق در ساعات ابتدایی صبح رخ داد؛ اما تعداد زیادی از کسبه در آن ساعت مشغول باز کردن مغازه‌هایشان بودند که آتش نشانان اکثر آنها را تخلیه کرده و جانشان را نجات دادند.
 
وی با بیان اینکه ساختمان تمام فلزی پلاسکو دو ساعت سوخت گفت: این ساختمان نیز نیم قرن قدمت داشته و در زمانی که ساخته شده آئین نامه‌های ضد حریق بودن ساختمان و یا حتی اندود کردن نیز الزامی نبوده است و بر همین اساس ساختمان پس از دو ساعت سوختن طبیعتا تاب تحمل نداشته و اول ستون‌ها دچار گسیختگی شده و بعد هم سقف‌ها از طبقات بالایی روی هم افتاده و ساختمان کلا فرو می‌ریزد.
 
وی با بیان اینکه درون ساختمان پلاسکو U شکل بوده و نورگیر داشته است گفت: معماری پلاسکو سبب شده که آوار به درون ساختمان ریزش کند و به ساختمان‌های اطراف و یا حتی درون خیابان نریخته است.
 
وی با بیان اینکه پس از وقوع حادثه پلاسکو قالیباف در سفر قم بوده و در حال انجام دیدار سالیانه با مراجع تقلید بوده است گفت: بلافاصله قالیباف از قم به تهران آمده و به جای مدیریت تلفنی بحران به صورت حضوری مدیریت صحنه بحران را بر عهده گرفتند.
 
وی با اشاره به حضور حداکثری سازمان‌ها، شرکت‌های خدمات رسان و حتی اعلام آمادگی پیمان کاران شهرداری گفت: متاسفانه به دلیل این فروریزش ساختمان اسکلت فلزی پلاسکو در هم تنیده می‌شود به گونه‌ای که برای آواربرداری از برخی از فلزات مجبور به استفاده از برش بودیم.
 
وی با بیان اینکه 50 درصد آواربرداری انجام شده است گفت: تا پایان امروز باید 8000 تن آواربرداری انجام شود که تا این لحظه آواربرداری بیش از 6000 تن انجام شده است.
 
وی با بیان اینکه 207 کامیون، آهن آلات را جابجا کرده و 400 کامیون نیز جابجایی نخاله و سایر ضایعات را بر عهده دارند گفت: آواربرداری از سمت فوقانی شروع شد تا با کاهش حجم آوار شهدا پیدا شوند. البته با توجه به حجم زیاد آوار و به هم تنیده شدن سازه احتمال به دست آوردن اجساد به طور مشخص سخت است.
 
وی با بیان اینکه همدلی خوبی بین دست اندر کاران بحران پس از حادثه وجود دارد گفت: حتی پیمانکاران شهرداری نیز اعلام آمادگی کردند که در صورت لزوم تجهیزاتشان را در اختیار قرار دهند و باید بگویم که به طور شبانه روزی 300 نفر کار خدمات رسانی را انجام می‌دادند.
 
معاون فنی و عمرانی شهردار تهران با بیان اینکه آواربرداری سرعت گرفته و به لایه‌های زمین در حال نزدیک شدن هستیم و امیدواریم تا چند روز آتی به آوار طبقات منفی دسترسی پیدا کنیم گفت: با توجه به اینکه اجساد متوفیان در زیر خاک است سرعت آوار برداری متناسب با این مسئله انجام می‌شود به گونه‌ای که به دلیل کشف اجساد، کشف در دو مرحله انجام می‌گیرد که در مرحله اول موقع آواربرداری کارشناسان آتش نشانی دقت لازم را دارند و در مرحله دوم نیز پس از آنکه نخاله‌ها به زمین هفت هکتاری در محدوده خیابان خیام منتقل شد آنجا با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته و سایر امکانات یک بار دیگر کنترل‌ها انجام می‌شود تا احیانا اگر مسئله‌ای باشد کشف شود.
 
جاوید با بیان اینکه در این حادثه عملیات آواربرداری با پیچیدگی خاصی مواجه است گفت: سازه فلزی به مانند یک کلاف به هم پیچیده شده است و جداسازی آن مشکل است و بر همین اساس با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته آواربرداری و همچنین هوابرش، در صدد بریدن این آهن آلات هستیم هر چند که در مرحله آواربرداری از روش‌های جدید همچون برش پلاسما استفاده کردیم.
 
وی افزود: قالیباف در روزهای پس از حادثه عنوان کرده بود که پس از پنج روز از مرحله بحرانی عبور خواهیم کرد که خوشبختانه با مدیریت فشرده توانستیم پس از گذشت سه روز از مرحله بحران عبور کنیم و امروز با برداشتن قطعات سنگین فلزی از مرحله بحران خارج می‌شویم.
 
وی در پاسخ به این سوال که چرا خیابان جمهوری و ساختمان پلاسکو محل تردد مسئولان مختلف لشگری و کشوری شده بود و این مسئله در امدادرسانی وقفه ایجاد می‌کرد در حالیکه از اتاق بحران شهرداری تهران استفاده نشد گفت: این اتاق متعلق به مدیریت بحران شهر تهران است اما حادثه پلاسکو بحرانی بود که نیازمند اقدامات عملیاتی در محل داشت بر همین اساس این مسئله در حوالی پلاسکو مورد بررسی قرار گرفت.
 
وی همچنین در مورد نحوه انفجار در پلاسکو گفت: متاسفانه پلاسکو مجهز به سیستم گرمایش یکپارچه نبود و اکثر واحدها از روش‌های متفاوت و متنوعی برای گرمایش استفاده می‌کردند.
 
وی با اشاره به فیلمی که در فضای مجازی در خصوص انفجار در پلاسکو پخش شده گفت: احتمال این است که انفجار موردی کپسول‌های گاز و کولرهای گازی در طبقات موجب گسیختگی ستون‌های طبقه و در کل موجب فرو ریختگی طبقات ساختمان‌ها شده باشد. البته باید کارشناسان امر این موضوع را تایید کنند.
 
ملکی سخنگوی مدیریت بحران پلاسکو ضمن تشریح جزئیات حادثه گفت: در ساعت 7:59 روز پنجشنبه 30 دی ماه آتش سوزی در ساختمان پلاسکو اطلاع داده شد که با توجه به حساسیت موضوع بلافاصله دو دقیقه و دو ثانیه بعد اولین گروه آتش نشانی به محل وارد شدند.
 
وی با بیان اینکه آتش و دود از شمال غرب پاساژ در حال شعله ور شدن بود گفت: به دلیل حجم دود و آتش حریق در پلاسکو از فواصل دور قابل رویت بود اما اولویت ما نجات ساکنان و اطفاء حریق آن هم به صورت همزمان بود.
 
وی با بیان اینکه چهار نردبان هیدرولیکی در دو سمت عملیات را آغاز کردند گفت: همزمان آتش نشانان با اطفاء حریق، تخلیه کسبه را نیز در دستور کار قرار دادند گفت: درست است که حریق در ساعات ابتدایی روز اتفاق افتاد اما حداقل 300 تا 400 نفر از همشهریان در محل پلاسکو قرار داشتند که متاسفانه بسیاری از این افراد نیز همراهی لازم را نداشتند و با اینکه می‌دیدند ساختمان دچار حریق شده اما به داخل مغازه‌هایشان بر می‌گشتند.
 
وی با بیان اینکه عملیات اطفای حریق ادامه داشت تا اینکه یک دفعه انفجاری در شمال ساختمان رخ داد گفت: بلافاصله فرمانده عملیات دستور تخلیه سریع را صادر کرد و جالب است بدانید آتش نشانان در دروس خود می‌خوانند که اول باید جان خود را نجات دهند و هیچ قانونی وجود ندارد که باید جانشان را فدا کنند اما آتش نشانان پا را فراتر گذاشته و برای نجات جان کسبه جان خود را از دست داده‌اند.
 
وی با بیان اینکه آتش نشانان به سرعت در حال خارج شدن از محدوده بودند اما در حین برگشت متوجه حضور افراد و مردم شدند گفت: حتی یک آتش نشان اعلام کرد که با وجود اخطارهای زیاد برای تخلیه سریع فردی را دیده که برای برداشتن چکش می‌خواسته به داخل مغازه بر گردد با اینکه درصد زیادی از هموطنان را بیرون کردیم اما متاسفانه دقایق بعد انفجار بیشتری رخ داد و لحظه شوم تخریب پلاسکو آغاز شد.
 
وی با بیان اینکه ما می‌دانستیم تعدادی از همکارانمان در زیر آوار هستند و اولویت نجات افراد از جمله آتش نشانان را از دو جبهه شمال و جنوبی آغاز کردیم گفت: یک ساختمان 50 متری به یک ساختمان 7 متری بدل شده و هزاران تن آوار چنان به هم فشرده شده بودند که حتی راهی برای تردد هوا نیز وجود نداشت. حتی جرثقیل 360 تنی در محل حادثه آورده شد تا ستون و پایه‌های 50 تنی پلاسکو را جابجا کند.
 
وی با بیان اینکه بعد از برداشتن تیغه‌های آهن آواربرداری سرعت گرفت و لودرهای آواربردار توانستند با سرعت بیشتری کار کنند گفت: متاسفانه یک آتش نشان که دچار سوختگی شده بود در بیمارستان جان خود را از دست داد و پیکر بی جان دو آتش نشان دیگر نیز از آوارها بیرون کشیده شد.
 
وی با بیان اینکه پس از بررسی‌ها مشخص شد که مجموع شهدای آتش نشان و مفقود شدگان حداکثر 25 نفر است تصریح کرد: در این میان 15 آتش نشان نیز حضور داشتند که پیکر دو نفر از این افراد خارج شده است.
 
وی با بیان اینکه حتی حفر کانال و تونل زیرزمینی نیز در دستور کار قرار داشت گفت: دو الی سه نفر سرایدار به ما مراجعه کردند و از راه‌های فرعی خبر دادند و حتی یکی از آنها گفت که در ضلع شرقی اگر دو متر به سمت چپ حفاری کنید به زیرزمین می‌رسید و بعد سرایدار مذکور گفت که اشتباه کرده است.
 
وی با بیان اینکه چهار جسد کشف شده بامداد امروز نیز از ناحیه سر آسیب زیادی دیده بودند افزود: آواربرداری پلاسکو بسیار پیچیده است به گونه‌ای که تمام آوار 15 طبقه به طبقات منفی ریخته است و جابجا کردن حتی یک تکه سنگ یا بتن شکسته می‌تواند موجب فرونشست بیشتر آوار شود.
 
وی در پاسخ به این سوال که بالاخره بامداد امروز سه جسد پیدا شد یا چهار پیکر گفت: ما در عملیات حفر تونل در طبقه منفی یک با چهار بدن مواجه شدیم که سه پیکر از میان آوار خارج شد اما بدن چهارم با اینکه کشف شد اما به گونه‌ای بود که خارج کردن آنها منجر به متلاشی شدن بدن می‌شد و با تاییدیه مقام قضایی سه پیکر خارج شد.
 
وی با بیان اینکه بحثی در خصوص ناایمن بودن تونل وجود ندارد گفت: حداقل تلاش ما این است که بدن‌ها متلاشی نشود و با اینکه آسیب زیادی دیدند اما محفوظ باشند.
 
ملکی همچنین در پاسخ به این سوال که در روزهای اخیر در شبکه‌های مجازی سخنانی در خصوص غیر استاندارد بودن البسه آتش نشانان مطرح شده است گفت: شک نکنید که لباس‌های خریداری شده به خصوص در دو سه ماه اخیر بهترین لباس‌ها بودند و انصافا هر وقت خواسته‌ای در خصوص تجهیزات و البسه داشتیم شهرداری دست رد به سینه ما نزده است.
 
وی در مورد علت حادثه گفت: تا زمانی که نیروهای عملیاتی مشغول آواربرداری باشند نیروهای کارشناسی برای تعیین علت دقیق نمی‌توانند وارد کار شوند.
 
وی در مورد دود سفید برخاسته از صحنه آوار پلاسکو گفت: همه دودها خطرناک نیستند و در دروس آتش نشانی می‌خوانیم که اگر دودی به سفیدی برود آتش در حال خاموش شدن است.
 
وی با بیان اینکه آتش زیر آوار مدفون شده و با هر مرحله آواربرداری در پی رسیدن اکسیژن شعله می‌گیرد گفت: عمده دود سفید برخاسته از آوار پلاسکو بخار آب است.
 
شهریاری سرپرست جنایی تهران نیز  در این نشست خبری که به منظور بررسی ابعاد حادثه پلاسکو برگزار شد درباره شایعات زنده بودن چهار نفر پاسخ داد و گفت: بعد از کشف چهار جسد بامداد امروز آثار فساد نعش پیشرفته مشخص بود که دلالت بر این داشت که این افراد در روز پنجشنبه فوت کرده‌اند.
 
به گزارش ایسنا، قاضی شهریاری سرپرست دادسرای جنایی افزود: پس از وقوع این حادثه ما با هدف ارائه خدمات قضایی به کسبه و آسیب‌دیدگان در محل حادثه حاضر شدیم.
 
وی با بیان اینکه اولویت اول ما نجات افرادی بود که احتمال زنده‌ماندن آنها در زیر آوار وجود داشت گفت:دراولویت بعدی کشف و شناسایی هویت اجساد مدفون شده در زیر آوار بود.
 
سرپرست دادسرای جنایی استان تهران اضافه کرد: در روز نخست بهنام میرزاخانی از نیروهای خدوم آتش‌نشانی در بیمارستان فوت کرد و در بامداد روز دوم دو پیکر از زیر آوار شناسایی شدند. همچنین در بامداد امروز نیز نیروهای امدادی موفق به کشف اجساد 3 تن در تاسیسات ساختمان پلاسکو در محل تونل کویتی‌ها شدند.
 
وی با بیان اینکه به دنبال کشف این 3 جسد، بنده شخصا در محل حاضر بودم و در بازرسی اجساد کشف شده فساد نعشی پیشرفته را مشاهده کردم، گفت: پس از معاینات اولیه اجساد کشف شده به پزشکی قانونی انتقال داده شد.
گفت: پس از انتقال اجساد کشف شده طی ساعات نخست بامداد امروز و انتقال آنها به پزشکی قانونی مجددا به پزشکی قانونی مراجعه کرده و اجساد کشف شده مورد بررسی قرار گرفتند.
وی افزود: علاوه بر فساد نعشی پیشرفته شاهد خطرات ضربه آوار بر بدن‌های مکشوفه بودیم و این در حالی است که فساد پیشرفته مشاهده شده دلالت بر فوت این افراد در روز نخست حادثه دارد.
 
سرپرست دادسرای جنایی استان تهران در ادامه با اشاره به خدمات دیگر قضایی ارائه شده در روزهای اخیر گفت: با توجه به لزوم حراست از اموال کشف شده و همچنین فراهم کردن تمهیدات قانونی برای انتقال اموال کسبه ساختمان مجاور و آسیب دیده، سعی کردیم تا جایی که امکان داشت مجوز قضایی برای انتقال اموال کسبه ساختمان‌های اطراف را صادر کنیم.
 
وی گفت: همچنین در روزهای اخیر 3 کارشناس سازه، ایمنی پاساژ کویتی‌ها و پشت پاساژ پلاسکو را مورد بررسی قرار می‌دهند تا پس از تایید ایمنی این ساختمان‌ها، مالکان بتوانند به محل کار خود مراجعه کرده تا اموال و اسناد خود را منتقل کنند.
 
وی با بیان اینکه حسب پیام مقام معظم رهبری دنبال مقصر نیستیم و باید به اصل حادثه و کمک به حادثه دیدگان و عبور از بحران بپردازیم گفت:قطعا بعد از عبور از بحران پرونده تشکیل می‌شود و مقصر یا مقصران احتمالی مشخص می‌شوند اما الان گمانه زنی هم برخلاف فرمایش رهبری و هم امکان پذیر نیست.
 
قادی پاشا مدیر کل سازمان پزشکی قانونی استان تهران هم در این نشست خبری با اشاره به حضورش در محل ریزش ساختمان پلاسکو با اشاره به حضورش در محل ریزش ساختمان پلاسکو گفت: تاکنون 6 پیکر در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفته است که همکاران بنده آنها را از تمام جوانب به صورت دقیق مورد بررسی و آزمایش قرار دادند؛ به عنوان مثال زمان فوت آنها مورد بررسی قرار گرفت که زمان مرگ با زمان حادثه همخوانی دارد.
 
وی ادامه داد: زمان مرگ 3 پیکری که اخیرا از زیر آوار بیرون کشیده شد و مربوط به کسبه یا شهروندان حاضر در مجتمع بوده، با ساعات اولیه تخریب پلاسکو همخوانی دارد چراکه میزان منوکسید کربن و دوده در خون آنها مورد آزمایش قرار گرفته و در خون آنها آثاری از این دو مورد یافت نشد و این در حالی است که اجساد به مرحله فساد نعشی رسیده بودند.
 
قادی‌پاشا گفت: تا امروز خانواده 15 آتش‌نشان و 4 کسبه پلاسکو برای تشخیص هویت و انجام آزمایش‌های مربوطه به مرکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است بدلیل حرارت و آتش اجساد قابل شناسایی نباشند گفت: ممکن است، البته به دلیل حرارت بالا بدن جسد می‌تواند خاکستر هم شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین